آرشيو گزارش تصويری صفحه سیاسی داخلی
۱
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تصاویر
هاشمی تحت معاینه پزشک ۹۲ ساله
چهارشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۵
وزیر بهداشت طی دیداری با یکی از قدیمی‌ترین چشم پزشکان ایرانی، چشم خود را تحت معاینه این پیشکسوت ۹۲ ساله چشم‌پزشکی کشور قرار داد.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی:  سید حسن هاشمی به مناسبت فرار سیدن روز پزشک به دیدار محمد صادق پیروز یکی از پیشکسوتان چشم پزشکی رفت و در مطب این پزشک 92 ساله حضور یافت.

وزیر بهداشت در این دیدار تحت معاینه چشم پزشکی دکتر پیروز نیز قرار گرفت.

دکتر محمد صادق پیروز متخصص چشم پزشکی در سال 1302 در شهر لاهیجان متولد شد. دبستان و دبیرستان را در شهرهای لاهیجان و رشت به اتمام رساند. تحصیلات دانشگاهی را در سال 1319 بدنبال پذیرفته شدن در آزمون ورودی دانشکده پزشکی تهران شروع کرد و در سال 1337 با مدرک تخصصی چشم پزشکی به پایان رساند. دکتر پیروز در سال 1367 پس از 37 سال و 8 ماه کار علمی و آموزشی در بیمارستان فارابی دانشگاه تهران با تقاضای خود بازنشسته شد.

تحصیلات رسمی و حرفه ای: محمد صادق پیروز دبستان و دبیرستان را در شهرهای لاهیجان و رشت به اتمام رساند. تحصیلات دانشگاهی را در سال 1319 بدنبال پذیرفته شدن در آزمون ورودی دانشکده پزشکی تهران شروع کرد و در سال 1337 با مدرک تخصصی چشم پزشکی به پایان رساند.ایشان در سال 1348 برای بررسی علمی به انگلستان عزیمت کرد و در بیمارستان مورفیلد لندن به تحقیق و پژوهش پرداخت.

خاطرات و وقایع تحصیل: محمد صادق پیروز از دوران تحصیل خود می گوید:"دوران تحصیل ما مقارن با جنگ بین الملل دوم بود. لذا مشکل معیشتی برای اغلب دانشجویان از لحاظ غذایی و محل زندگی وجود داشت. یادم هست برای تهیه نان کوپن می دادند آن هم نان سیلو. منزل من در پشت بازار بود. اتوبوس در سبز میدان بازار وجود داشت و مردم بدون صف با فشار وارد اتوبوس می شدند. من هم در همین وضعیت مجبور بودم به دانشکده بروم. "

استادان و مربیان: پروفسور شمس، دکتر باستان، دکتر علوی، دکتر ضرابی، دکتر مرتضی کنی، پروفسور سمیعی، دکتر قریب، دکتر گیتی، دکتر عزیزی، دکتر اقبال، دکتر امیر اعلم، دکتر نیک نفس، دکتر نجم آبادی، پروفسور حکیم، دکتر کیهانی (اساتید تشریح)، دکتر گل گلاب (گیاه شناسی)، دکتر وارطانی(شیمی)، دکتر سهراب(میکروب شناسی) ،دکتر نشرودی(میکروب شناسی)، دکتر انصاری(پارازیتولوژی)، دکتر وکیلی(داخلی)، پروفسور عدل، دکتر وثوقی(جراحی)، دکتر معتمد، دکتر هنجن(جراحی)، دکتر چهرازی(بیماری اعصاب)، دکتر حسین رضاعی(بیماری های روانی)، دکتر نفیسی(استاد فارماکولوژی).

هم دوره ای‌ها و همکاران: دکتر اهری،دکتر کیافر،دکتر عبدالحسین انتخابی،دکتر پاشا محققی ،دکتر نصرالله مژدهی،دکتر حسین مرشد،دکتر یوسف اکبر آزاد ،دکتر جواد فیلسوفی،دکتر حسن نمازی و دکتر محمد ارسطا از همکلاسی های محمد صادق پیروز بوده اند.مرحوم دکتر فتحعلی شمس، آقای دکتر محمدحسین لشکری از همدوره ایهای وی و دکتر میر ،دکتر رایس و دکتر میلر (انگلستان)از همکارن دکتر پیروز می باشند.

مشاغل و سمت‌های مورد تصدی : رئیس درمانگاه چشم پزشکی بیمارستان فارابی از سال 1337
- رئیس درمانگاه با حق آموزشی در سال 1341
- سرپرستی گروه اموزشی چشم پزشکی از سال 1354
- مدیر گروه چشم پزشکی از سال 1358به مدت 11 سال
- عضویت هیئت ممیزه دانشگاه تهران در سال 1361
- عضویت در کمیته تخصصی گروه پزشکی هیئت ممیزه مرکزی دانشگاه تهران در سال 1363
- استاد گروه آموزشی چشم پزشکی از سال 1356
- مطالعه در رشته الکترورتینوگرافی و جراحی قرینه و مطالعه درباره تازه های گلوکوم در بیمارستان مورفیلد لندن از سال 1348 بمدت یکسال و نیم
- عضو هیأت تحریریه مجله پزشکی دانشکده پزشکی عضو و دبیر هیات ممتحنه و ارزشیابی رشته تخصصی چشم پزشکی از سال 1358
- دبیر انجمن چشم پزشکی ایران در سه دوره متوالی از سال 1357 الی 1364
-عضو انجمن چشم پزشکی بریتانیا و انجمن پزشکی فرانسه
محمد صادق پیروز از سال 1341 به ریاست درمانگاه با حق آموزش پذیرفته شدند و از تاریخ 1346 بنا به تصویب هیئت ممیزه دانشگاه تهران و شورای مرکزی دانشگاهها به دانشیاری رشته پزشکی انتخاب شد و در سال 1356 به درجه استادی گروه آموزشی چشم پزشکی نائل آمد.


 
کد: 295768
 
عباس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۰۵-۲۹ ۱۲:۲۴:۴۰
باسلام .چقدرکارهای این مرد شایسته وسزاوار تقدیر است وانشالله دوراز حسادت ونسایل سیاسی کارهایش را اطلاعرسانی کرده تا درس اخلاق برای پزشگانی شود که پدرومادر-خواهروبرادر خودشان را فراموش کرده اند چه برسد به استاد . (8511)