آرشيو گفتگو صفحه سیاسی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
بررسی روابط پرفراز و نشیب عربستان با ایران
شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۸
یک کارشناس سیاست خارجی گفت: کشورهای مخالف با ایران هیچ گاه عملیاتی برای تخریب روابط ایران نخواهند زد و اساسا بعید به نظر نمی‌رسد خط تحریم ایران که به عنوان یک دیوار بلند بین ما و اروپا کشیده شده به این زودی شکسته شود کما این که در طی یک و نیم سال گذشته گفتگوها تاثیری برمسائل اقتصادی ایران و اروپا نداشته است.
بررسی روابط پرفراز و نشیب عربستان با ایران
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: ایران همواره برای گسترش روابط نزدیک‌تر با کشورهای منطقه به منظور صلح و ثبات و امنیت بیشتر تلاش کرده است. جمهوری اسلامی ایران در سطح بین المللی هم همواره تلاش می‌کند تا مناسباتی با کشورهای مختلف داشته باشد.
 
 اما با بعضی از کشورها همچنان روابط رسمی نداریم، با کشور آمریکا پس از انقلاب اسلامی به دلیل تعارضات عقیده‌ای و خوی استکباری آنها موجب شده تاکنون روابطی شکل نگیرد. رژیم اشغالگر قدس یکی از موجودیت‌هایی است که جمهوری اسلامی ایران به شدت با آن مخالف است و هیچگاه این رژیم را به عنوان کشور قبول نخواهد کرد، از این رو هیچ گاه رابطه‌ای بین ما و رژیم صهیونیستی برقرار نخواهد شد. در مجموع ایران سیاست دوستانه‌ای در سطح منطقه و بین الملل دارد و همواره بر گسترش آن تلاش خواهد کرد.
 
 *گسترش و بهبود مناسبات بین المللی کشور
 
"سعدالله زارعی" در رابطه با سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت:  بهبود مناسبات و گسترش روابط کشور با دیگر کشورهای دنیا باید در عرصه تجارت خودش را نشان دهد در غیر این صورت روابط سیاسی مسئله ای نیست که کشورهای منطقه با گسترش آن مخالفت کنند.
 
وی با تاکید بر اینکه بحث‌های سیاسی معنایش این نیست گشایش اقتصادی بین ایران و اروپا ایجاد شود و چیزی که تا به حال از این مذاکرات دیده شده یک روابط اقتصادی رو به جلو نبوده است و بیشتر مربوط به تعارفات سیاسی است اظهار داشت: به عنوان مثال فرانسوی‌ها در حوزه صنعت هیچ گشایشی ایجاد نکردند و کماکان مسئله خودرو و مبادلات ما در این صنعت در معرض تحریم و محدودیت قرار دارد.
 
 * نظر مخالف عربستان و رژیم اشغالگر قدس با گسترش روابط تجاری ایران
 
زارعی در ادامه افزود: کشور عربستان و رژیم اشغالگر قدس نظرهای موافقی نسبت به گسترش روابط تجاری ایران ندارند اما واقعیت این است که تاکنون هیچ نشانه‌ای مبنی برگسترش فعالیت تجاری و صنعتی ایران با کشورهای دیگر نبوده است.
 
وی با تاکید براینکه مخالفت کشورهای منطقه با مناسبات ایران یک مخالفت موثر نیست، گفت: کشورهای مخالف با ایران هیچ گاه عملیاتی برای تخریب روابط ایران نخواهند زد و اساسا بعید به نظر نمی‌رسد خط تحریم ایران که به عنوان یک دیوار بلند بین ما و اروپا کشیده شده به این زودی شکسته شود کما این که در طی یک و نیم سال گذشته گفتگوها تاثیری برمسائل اقتصادی ایران و اروپا نداشته است.
د
منبع : باشگاه خبرنگاران
کد: 257171