آرشيو خبر صفحه سیاسی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تغییر لحن و رویکرد دولت ایران در موضوع هسته‌ای
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۵۶
وزیر خارجه انگلیس دیروز در در نشست «گفت‌وگو» در بحرین، توافق هسته‌ای میان ایران و ۱+۵ را گامی بزرگ به سوی حل مناقشه هسته‌ای دانسته و گفت باید به دیپلماسی فرصت داد تا قدرت خود را نشان دهد.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: «ویلیام هیگ» وزیر خارجه انگلیس روز گذشته توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ را «گامی بزرگ» در جهت حل مناقشه هسته‌ای ایران دانست و گفت قدرت‌های جهانی در توافق با ایران منافع کشورهای حاشیه خلیج فارس را نیز در نظر دارند.

هیگ که روز جمعه در مراسم شام افتتاحیه نشست موسوم به «گفت‌وگو» منامه صحبت می‌کرد، در مورد توافق هسته‌ای با ایران گفت: دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، نه فقط برای منطقه بلکه برای جهان تبعات فاجعه‌باری خواهد داشت. بریتانیا به همکاری نزدیک با ۱+۵ برای محدود کردن طراحی‌های هسته‌ای ایران ادامه می‌دهد. توافق اخیر جدیت جامعه جهانی را نشان داد.

وی همچنین تأکید کرد که باید به دیپلماسی زمان و شانس کافی داد تا بتواند اثرگذاری خود را نشان دهد. هیگ در این مورد گفت: وقتی ما در عین حال که تغییر لحن و رویکرد دولت ایران در موضوع هسته‌ای را حس کرده و از آن استقبال می‌کنیم، باید قدرت دیپلماسی را بیازماییم، چراکه جایگزین‌های آن یا ادامه گسترش برنامه هسته‌ای ایران است و یا درگیری‌ای که می‌تواند مشکلات منطقه‌ای به بار آورد.

وزیر خارجه انگلیس در ادامه با بیان اینکه لندن به ادامه و گسترش همکاری با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس متعهد است، گفت قدرت‌های بزرگ در توافق با ایران منافع کشورهای عربی را نیز در نظر دارند و توافقی نخواهند کرد که هزینه‌ای را بر دیگر کشورهای منطقه تحمیل کند.
الف/
منبع : فارس
کد: 193378