آرشيو خبر صفحه بین الملل داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
یک تحلیلگر روس بررسی کرد؛
چرا شبه‌جزیره "کریمه" برای روس‌ها اهمیت دارد؟
جمعه ۱۶ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۷
روسیه دخالت غرب در اوکراین را خط قرمز خود می‌داند، اما غرب به دنبال کاستن از نفوذ روسیه و ضربه زدن به این کشور در حیات خلوت آن است.
چرا شبه‌جزیره "کریمه" برای روس‌ها اهمیت دارد؟
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: شبه جزیره کریمه این روزها کانون توجه محافل سیاسی و اطلاع‌رسانی در منطقه و جهان قرار گرفته است، این بحران خاطرات روزهای جنگ سرد بین آمریکا و شوروی را به یاد اذهان انداخت و هشدارهایی را در مورد بروز جنگ شدید در اوکراین مطرح کرد که از بحران شدید به علت دخالت‌های خارجی رنج می‌برد. 

کریمه شبه جزیره‌ای دارای خودمختاری است که وابسته به دولت اوکراین است، این شبه جزیره در جنوب کشور واقع شده و در سواحل دریای سیاه قرار دارد، این شبه جزیره که از شرق به دریای ازوف متصل است، 27 هزار کیلومتر مساحت و دو و نیم میلیون نفر جمعیت دارد. روس ها 62 درصد از مردم این منطقه ، اوکراینی ها 26 درصد و تاتارهای مسلمان نیز باقی جمعیت این شهر را تشکیل داده‌اند.
 
شبه حزیره کریمه در مجاورت مرزهای روسیه قرار دارد و برای این کشور اهمیت ویژه‌ای دارد، یکی از علت‌های این اهمیت این است که ساکنان این منطقه غالبا روس تبار هستند. از سوی دیگر این منطقه جزو عمق استراتژیک روسیه به شمار می‌رود و ارتباط گسترده‌ای با این عمق دارد و گذرگاه حیاتی روسیه به اوکراین نیز به حساب می‌آید. 

پایگاه خبری الحدث نیوز در گفتگو با رودریگ الخوری کارشناس مسایل روسیه ابعاد اهمیت راهبردی این منطقه برای روسیه را تشریح کرده است. خوری تاکید کرد که کریمه یک شبه جزیره است که در مرزهای اوکراین و روسیه واقع شده و مشرف به دریای سیاه و شمال ترکیه است، بیشتر ساکنان این منطقه روس تبار و ارتدوکس هستند و گروه کوچکی از تاتارهای مسلمان (12 درصد) در آن زندگی می کنند که به ترکیه نزدیک هستند و در حال حاضر نیز از کودتای غرب در اوکراین حمایت می‌کنند.

ابعاد اهمیت شبه جزیره کریمه برای روسیه 
خوری تاکید کرد تاتارها که از مدت ها پیش در این شبه جزیره ساکن هستند در جنگ با روس ها شکست خوردند و تحت امپراتوری این کشور درآمدند، اما خروچف رئیس جمهور شوروی سابق که خود اوکراینی الاصل بود، این منطقه را به اوکراین واگذار کرد. با وجود این اقدام کریمه همچنان از لحاظ قومیتی و دینی به روسیه وابستگی دارد.

رودریگ خوری تاکید کرد که دخالت روسیه در کریمه تنها دخالت برای تامین منافع خود نیست، بلکه بسیار بیشتر از آن است. روسیه دیدگاه خاصی در مورد حوادث این منطقه دارد. مسکو، اوکراین را جزئی جدایی ناپذیر از روسیه تاریخی قدیمی می داند، چرا که کی یف پایتخت این روسیه بزرگ بوده و بسیاری از نخبگان ارتش و فرماندهان روس از این شهر برخاسته اند. از سوی دیگر این کشور دخالت غرب در اوکراین را خط قرمز خود می داند. 

ابعاد اهمیت شبه جزیره کریمه برای روسیه
این کارشناس مسایل روسیه تاکید کرد که منطقه کریمه یک منطقه با اکثریت روس تبار است و بیشتر آنها به زبان روسی حرف می زنند، و ورود روسیه در این منطقه بنا به درخواست مقامات محلی و مردم آن بوده است. بسیاری از روس زبانان این منطقه از تجاوزاتی که در دولت جدید از سوی افراط گرایان فاشیست و ملی گرایان اوکراینی ممکن بود متوجه آنها باشد، نگرانی داشتند. 

از سوی دیگر غرب به دنبال کاستن از نفوذ روسیه و ضربه زدن به این کشور در حیات خلوت آن است، روسیه نیز که پیشتر فاشیسم هیتلر را سرنگون کرده، بار دیگر می خواهد فاشیسم جدید غرب در اوکراین را از بین ببرد و به این ترتیب کریمه می تواند آغاز نزاعی جدید بین روسیه و غرب باشد، نزاعی که البته از نزاع سوریه دور نخواهد بود. 

تحلیلگران اعتقاد دارند که بحران کنونی در اوکراین که با طرح براندازی غرب علیه رئیس جمهور مشروع این کشور آغاز شد، علاوه بر تهدیدات و چالشی که ممکن در کریمه ایجاد شود، ممکن است به تکرار صحنه‌های گرجستان و اوستیای جنوبی منجر شود که در سال 2008 روی داد و منجر به دخالت نظامی روسیه برای حفظ منافع خود شد. 

ابعاد اهمیت شبه جزیره کریمه برای روسیه
مقر ناوگان دریای سیاه روسیه در بندر ایپاستوپول در سواحل جنوبی شبه جزیره کریمه قرار دارد، این پایگاه هزاران نفر از عناصر نیروهای دریای روسیه را در خود جای داده است و روسیه آن را یک پایگاه پیشگام برای خود می داند. 

ویکتور یوشنکو رئیس جمهور سابق و غربگرای اوکراین در سال 2009 اعلام کرد که روسیه باید تا سال 2017 این پایگاه را برچیند و نیروهایش را از آن تخلیه نماید، اما ویکتور یانوکویچ رئیس جمهور اوکراین که به تازگی طرح براندازی وی از سوی غرب اجرا شد، بعد از انتخاب به این سمت در سال 2010 به این پادگان اجازه داد که مدت حضور خود در بندر اوکراینی را تا سال 2042 تمدید کند.

   /خ
کد: 208063