آرشيو خبر صفحه سیاسی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
در گفت‌وگو با آیت‌الله کعبی مطرح شد
رد قطعنامه ضدایرانی اتحادیه اروپا به ۹ دلیل
يکشنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۳
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: قطعنامه اتحادیه اروپا فاقد اعتبار حقوقی و ارزش علمی است چراکه بر پایه و شاخصه‌های نظام حقوقی استکبار تدوین شده و به ۹ دلیل رد می‌شود.
رد قطعنامه ضدایرانی اتحادیه اروپا به ۹ دلیل
نجمه عزتی؛ در حالیکه مردم ایران روزهای پایانی تعطیلات نوروز را سپری می‌کردند کمیته روابط خارجی پارلمان اروپا قطعنامه‌ای ضد ایرانی در خصوص راهبرد اتحادیه اروپا در قبال ایران تصویب کرد.

این قطعنامه موضوعات مختلفی نظیر موضوع هسته‌ای، روابط ایران و اتحادیه اروپا، موضوعات منطقه‌ای و حقوق بشر را شامل می‌شود. قطعنامه در ۲۳ بند سیاست‌های اتحادیه اروپا که دنباله‌رو منافع غربی‌هاست تبیین شد و البته هشت بند آن در زمینه حقوق بشر در ایران است.

همچنین این قطعنامه بر ضرورت افتتاح نمایندگی اتحادیه اروپا تا پایان سال ۲۰۱۴ تاکید کرده است و این در حالی عنوان می‌شود که قبل از شروع مذاکرات هسته‌ای تنها حرفش دولت‌های غربی موضوع هسته‌ای بود و امروز همانگونه که رهبر معظم انقلاب پیش‌بینی کرده بودند آن‌ها سراغ دیگر موضوعات از جمله حقوق بشر رفته‌اند.

طی گفت‌وگویی با آیت‌الله عباس کعبی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم پاسخ دولتمردان غربی و اتحادیه اروپا با دلایل مستدل داده شد.

 اخیراً قطعنامه‌ای ضد ایرانی در اتحادیه اروپا تصویب شده است، این قطعنامه تا چه میزان ارزش دارد؟

کعبی: قطعنامه اتحادیه اروپا فاقد اعتبار حقوقی و ارزش علمی است چراکه بر پایه و شاخصه‌های نظام حقوقی استکبار تدوین شده است؛ به خاطر همین شاخصه‌هایی که در ادامه توضیح می‌دهم این قطعنامه فاقد ارزش است.

۱- منشا حقانی ندارد؛‌ غربی‌ها حقوق خودشان بر پایه حق شکل نگرفته است به همین دلیل نمی‌توانند ادعای حق و حقوق بشر کنند.

۲- از قواعد حقوقی استفاده ابزاری می‌کنند؛ یعنی برخورد دوگانه با نظام حقوقی و ساز و کارهای حقوق بشر جهانی دارند چون این قواعد در خدمت نظام سلطه، استکبار و سازمان‌های حقوقی آمریکایی و غربی است به همین دلیل مبنای حقوق بشر اروپایی‌ها را به‌عنوان حقوق بشر نمی‌شناسیم بلکه ضد حقوق شهروندی و ملت نیز می‌دانیم مثل ترویج فساد اخلاقی و به رسمیت شناختن همجنس‌گرایی.

۳- مبتنی بر یک نظام و نظم ظالمانه است، ‌منظور از نظم ظالمانه این است که به نام حقوق بشر در کشورهای مستقل دخالت می‌کنند و حقوق و استقلال و آزادی ملت‌ها را نادیده می‌گیرند و با جرم و جنایت می‌خواهند ارزش‌های غربی را به نام حقوق بشر بر ملت‌ها تحمیل کنند.

۴- فرهنگ‌ها و تمدن‌های متفاوت را نادیده می‌گیرند و در واقع به رسمیت نمی‌شناسند. حقوق بشر اعتبار دارد که فصل مشترک همه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها بوده و نظام‌های حقوقی متفاوت در آن مشارکت داشته باشند.

۵- به باورها و ارزش‌های الهی بی‌توجه هستند بنابراین به همین دلیل حجاب، عفاف و شعائر دینی و امثال این‌ها را ضد حقوق بشر می‌دانند در صورتیکه این موارد مربوط به حقوق بشر نبوده و جزو حقوق مذهبی مسلمانان به حساب می‌آید. در راستای همین باور نداشتن به ارزش‌های الهی نیز با حقوق مذهبی مسلمانان در کشورهای اسلامی مخالفت می‌کنند در حالیکه به خاطر تنوع فرهنگی و اعتقادی به پلورالیسمی که خود ادعا می‌کنند حقوق مذهبی باید به رسمیت شناخته شود.

۶- نظام حقوقی استکباری ضد اخلاق است. نظام حقوقی غربی مروج بی‌عفتی، فحشا، فساد و بی‌بند و باری در جهان است و به همین خاطر امروزه شاهد هستیم که بدترین برنامه‌های ضد اخلاقی در قالب‌های حقوقی در این کشورها تصویب می‌شود.

۷- در انحصار قدرت و ثروت است و حقوق بین‌الملل ابزاری برای چپاول ثروت‌ها و نابودی فرهنگ‌هاست با توجه به همین جنگ و جنایت در کشورهای مختلف در سایه حقوق بشر راه افتاده و صلح امنیت بین‌الملل تهدید شده است البته ‌افزایش شکاف طبقاتی نیز یکی از جلوه‌های حقوق غربی و استکباری است که از حقوق سرمایه‌داران و لابی صهیونیست‌ها دفاع می‌کند.

۸- در قالب دموکراسی به دموکراسی حقیقی بی‌توجه هستند. یعنی از کشورهایی حمایت می‌کنند که مهد استبداد و جرم و جنایت هستند فقط به خاطر اینکه از سیاست‌های آن‌ها حمایت می‌کنند و در عوض کشور ایران که جمهوری مردم سالاری اسلامی در آن محقق شده باید مورد عتاب و خطاب قرار گرفته و علیه آن قطعنامه صادر کنند.

۹- از شاخصه‌های دیگر نظام استکباری این است که ظلم و غصب را به رسیمت می‌شناسد همانطور که نظام صهیونیستی را به رسمیت شناخته است.

* پس آنگونه که گفته شد این قطعنامه فاقد هرگونه اعتبار چه علمی و چه حقوقی است. آیا وقتی ما از حقوق بشر اسلامی پیروی می‌کنیم نیازی به چنین قطعنامه‌ها و سفارش‌هایی وجود دارد؟

کعبی: ما برای قطعنامه‌هایی که مبتنی بر این نظام حقوقی استکباری هستند ارزشی قائل نیستیم و اعتبار حقوقی و علمی ندارند، چون حقوق بشر در نظام جمهوری اسلامی بر پایه اعلامیه اسلامی حقوق بشر است که در سال ۱۹۹۲ تصویب شد. تمامی کشورهای اسلامی هم که به باورها و اعتقادات اسلامی پایبند هستند این اعلامیه را اجرا می‌کنند. از طرفی حقوق بشر بر پایه ارزش‌های اسلامی در ایران از قداست برخوردار بوده و یک تکلیف بر دوش مسئولان نظام و مردم است به همین دلیل نیازمند به توصیه و سفارش یا اقدام نهادهای حقوقی استکباری نیستیم.

* دلایل بروز چنین رفتارهایی چیست؟

کعبی: این قطعنامه نشان از سوء نیت اروپایی‌ها دارد و این‌که در مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران جدی نبوده‌اند. مذاکره و ارتباط با غربی‌ها به معنای به رسمیت شناختن فتنه‌گران و متجاوزان به حقوق ملت نیست و اگر اینان راست می‌گویند با تروریسم و جنایت‌هایی که علیه مردم ایران از سوی منافقین و گروه‌های تروریستی دیگر رخ داده است مقابله کنند نه اینکه منافقین خلق را به رسمیت شناخته و امکانات در اختیار آن‌ها قرار دهند و ایراد به کشور ایران بگیرند.

* هدف آن‌ها از تصویب این قطعنامه بر علیه ایران در موقعیتی که با ایران در حال مذاکره هستند،‌ چیست؟

کعبی: آن‌ها به دنبال فرافکنی هستند؛ باید با قاطعیت در برابر غربی‌ها ایستاد چراکه به دنبال استحاله انقلاب اسلامی هستند و این در حالی محقق می‌شود که با استحکام درونی نظام بر پایه ایمان و ارزش‌های اسلامی شعار سال یعنی «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» را اجرایی کنیم و با پاسخ عملی نشان دهیم که این نوع قطعنامه‌ها فاقد ارزش هستند.

* آیا این موضوع نشان دهنده این نبود که مشکل غرب با ایران مسئله هسته‌ای نیست؟

کعبی: مسئله غرب با ما مسئله ایران هسته‌ای نیست آن‌ها از ایران اسلامی وحشت دارند و این قطعنامه نیز مهر تاییدی بر همین وحشت بود که جمهوری اسلامی را بر نمی‌تابند و به دنبال جمهوری سکولار هستند.
منبع : فارس
کد: 210686