آرشيو خبر صفحه سیاسی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تجمع دانشجویی مقابل دفتر وزارت خارجه در شیراز
چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۹:۲۶
دانشجویان و طلاب شیرازی با تجمع در مقابل کنسولگری وزارت امور خارجه در این شهر، روز فناوری هسته‌ای را گرامی داشتند.
تجمع دانشجویی مقابل دفتر وزارت خارجه در شیراز
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی:عصر سه‌شنبه جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های شیراز برای بزرگداشت روز ملی فناوری هسته‌ای در مقابل کنسولگری وزارت خارجه در این شهر تجمع کردند.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی کشور در این تجمع پس از قرائت قرآن توسط یکی از طلاب، با بیان اینکه انتظار داشتیم در چنین روزی در کنار پدران آرمیتا و علیرضا، تکمیل راکتور شیراز، نطنز و فردو را جشن بگیریم، اظهار داشت: امروز برخلاف انتظارمان، مظلومانه ایستاده‌ایم و از حق مسلم خود دفاع می‌کنیم.

امروز فرزندان انقلاب، محتاج نصیحت‌اند

فرشید جعفری با بیان اینکه «ما امروز نیامده‌ایم که بگوییم، دولت مستقر، دولتی‌ است که می‌خواهد مدیریت نظام را به باد دهد» افزود: ما معتقدیم که امروز مسئولان یا به تعبیر رهبری معظم نظام «فرزندان انقلاب اسلامی»؛ محتاج نصیحت‌اند.

وی بیان کرد: رهبری معظم نظام ما را به عنوان سرباز، قبول کنند و همیشه سعی کرده‌ایم که برای انقلاب روح‌الله تلاش کنیم.

جعفری ادامه داد: ما در دولت سازندگی جنگیدیم و جنگ ما با کسانی بود که می‌خواستند اشرافیت را بر خلاف آنچه امام(ره) در صحیفه بیان کرده بود، باب کنند.

این دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق جزای دانشگاه علامه طباطبایی تهران اضافه کرد: در دوران اصلاحات زمانی که توسعه سیاسی می‌خواست موارد دیگری را در کشور باب کند، باز هم ایستادیم.

این دانشجوی عدالتخواه در ادامه گفت: حتی زمانی که که دولت عدالت‌محور، در اجرای عدالت در برخی حوزه‌ها موفق نشد، نقد کردیم.

این فعال دانشجویی افزود: در سال ۸۸ در برابر شورشگران و اشرافیت ایستادیم و در سال ۹۲ نیز به ظاهر شکست خوردیم اما جشن جمهوریت برپا کردیم و قانون اساسی را به رسمیت شناخته و همچنان ایستاده‌ایم.

جنگ با تفکری که الزامات این دهه را درک نمی‌کند

این دانشجوی عدالتخواه شیرازی تصریح کرد: اکنون ما نیامده‌ایم که با فرد یا دولت بجنگیم بلکه آمده‌ایم با یک تفکر بجنگیم، تفکری که الزامات این دهه را درک نمی‌کند و به جای مقاومت بر اصول اساسی انقلاب، سازش را در پیش گرفته است اما مانعی ندارد، زیرا مردم رای داده‌اند اما آمده‌ایم بگوییم که اگر طبق یکی از آخرین خواسته‌های غرب، به عنوان نمونه حقوق هم‌جنس‌باز‌ها را به رسمیت بشناسید؛ غرب باز هم کوتاه نمی‌آید چراکه نمی‌تواند حکومت الله را بپذیرد.

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی کشور ادامه داد: ما با هیچ کسی جنگ سیاسی نداریم بلکه آمده‌ایم آرمان‌های انقلاب را فریاد بزنیم.

جمعیت دانشجویان و طلاب در بین این صحبت‌ها شعار سر دادند که «ایرانی، می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «الله اکبر»، «نه سازش، نه تسلیم، ما انقلابی هستیم»، «احمدی‌روشن‌ایم، پلمب‌ها رو می‌شکنیم»، «حزب‌الله، حزب‌الله حمایتت می‌کنیم» و... .

به نانی گرفتند شمشیر ما را

وی در ادامه خاطرنشان کرد: آن‌هایی که فکر می‌کنند جنگ تمام شده‌ و زمان مذاکره با غرب فرا رسیده است، بدانند که به گفته امام روح‌الله، آخرین مقابله ما به عنوان سپاه عدالت با اسلام آمریکایی است.

جعفری در ادامه بیان کرد: اگر آمریکا جرئت نفوذ پیدا کرده به این دلیل بوده که اسلام آمریکایی در کشور ما در حال رواج است و باید تکلیف خود را با این گفته شهید آوینی مشخص کنیم که «غرب جرئت نمی‌کند به حدود ما نزدیک شود مگر اینکه وا دهیم» و اکنون مصداق این شعر هستیم:

«مریز آبروی سرازیر ما را

به ما بازده نان و انجیر ما را

خدایا اگر دستبند تجمّل

نمی‌بست دست کمانگیر ما را

کسی تا قیامت نمی‌کرد پیدا

از آن گوشه کهکشان تیر ما را

ولی خسته بودیم و یاران همدل

به نانی گرفتند شمشیر ما را»

آزادی پنج کبوتر سپیدبال به یاد شهدای هسته‌ای

در ادامه این تجمع دانشجویان و طلاب دختر و پسر با در دست داشتن پلاکاردهایی با نوشته‌هایی از جمله «گوانتانامو، نماد حقوق بشر آمریکایی»، «آیا بعد از پلمب هسته‌ای نوبت موشک بالستیک است؟!»، ، «گره اقتصادی با اتکای به مردم باز می‌شود نه با توافق‌نامه ژنو»، «انرژی یک کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده برابر است با ۵۰ هزار بشکه نفت» و... .

همچنین پنج نفر از دانشجو با لباس‌های سفید که نام پنج شهید هسته‌ای کشورمان بر آن‌ها نوشته بود، پنج کبوتر سفید را به یاد این شهدا، آزاد کردند.

پس از قطع ترانه‌های انقلابی حامد زمانی، تجمع‌کنندگان در برابر نمایندگی وزارت خارجه در شیراز در چهار راه ادبیات، شعارهایی سر دادند که باعث جلب توجه بیشتر رهگذران از جمله توریست‌های حافظیه شد.

در گفت‌وگویی که خبرنگار فارس با یکی از این توریست‌هایی که علاقه‌ای به بیان نامش نداشت، انجام داد، وی عنوان کرد که پافشاری ایران در زمان احمدی‌نژاد، باعث شد که ایران بر سر زبان‌ها بیفتد و بسیار جالب است که مردم ایران حساسیت بسیاری روی علم و پیشرفت کشورشان دارند.

همچنین در صحبتی که با رهگذران انجام شد، اغلب مردم آگاهی بالایی از توافق‌نامه ژنو نداشتند و دلیل آن را کم‌کاری صدا و سیما عنوان کردند.

طلاب، دانشجویان بسیجی، دانشجویان عدالتخواه به همراه دیگر دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز علوم قرآنی شیراز، در این تجمع ۴۰۰ نفره، مراتب اعتراض خود را به انفعال سیاست خارجه ابراز داشتند.

حضور عضو شورای اسلامی شهر شیراز بین دانشجویان

زین‌العابدین عرب، عضو شورای اسلامی شهر نیز ایستاده بود که پیام کوتاه سامانه پیامکی مجمع دانشجویان عدالتخواه شیراز، وی را به این تجمع، کشانده بود.

وی در گفت‌وگویی با خبرنگار فارس عنوان کرد هنگامی که حرکت‌های معنوی و حمایت از انقلاب وجود داشته باشد، می‌بینیم که دانشجویان پیرو ولایت که در دانشگاه‌های ما به وفور یافت می‌شوند، فعال هستند.

در حاشیه این مراسم، نشریه «سکوت مرگبار» که حاصل تلاش کمیته صیانت از منافع ایران که متشکل از جمعی از دانشجویان و فعالان سیاسی و اجتماعی کشور است؛ توزیع شد.

توافق‌نامه ژنو بدون روتوش

بر حفاظ‌های اطراف دانشکده ادبیات دانشگاه شیراز که از سال گذشته به نمایندگی وزارت خارجه در این شهر، تبدیل شده است، پلاکاردهایی در تبیین توافق‌نامه ژنو، با عنوان «نمایشگاه توافق نامه ژنو بدون روتوش» نصب شده بود که در سلسله نوشته‌های از متن برداشت آمریکا از ابهامات این توافق‌نامه با نام «فکت شیت» و دیگر تحلیل‌ها و گفته‌های مقامات بین‌الملل از ژنو، به بررسی داده و ستانده‌های مذاکرات می‌پرداخت.

منتقدان، عزیزکرده‌های نظامند

تعدادی از دانشجویان بسیجی، عدالتخواه و طلبه نیز به سخنرانی پرداختند.

حامد ترابی از بسیج دانشجویی دانشگاه شیراز بیان کرد: خون شهریاری‌ها و مصطفی‌ها در رگ تک‌ تک این جوانان بوده و این تجمع در حمایت از خون‌های ریخته شده و بیعت مجدد با رهبری‌ است.

در ادامه این تجمع، از کیک زردی که نماد اورانیوم غلیظ ‌شده و سوخت راکتور هسته‌ای بود، رفع پلمب شد.

در پایان این تجمع، بیانیه هفت تشکل دانشجویی دانشگاه‌های شیراز خوانده شد.


منبع:فارس
کد: 211161