آرشيو خبر صفحه همدان داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
"کانکس" به جای مدرسه در مسکن مهر همدان مستقر شد
سه شنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۵
با گذشت ۸ سال از اجرای طرح مسکن مهر در سطح استان همدان متأسفانه تاکنون تدبیری برای ایجاد فضای آموزشی در این پروژه ها دیده نشده به طوری که اکنون برای رفع این مشکل دنبال استقرار کانکس به جای کلاس درس در محدوده مساکن مهر هستند.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: مسکن همواره به عنوان یکی از نیازهای اساسی در جامعه مطرح بوده است و به همین منظور دولت دهم در راستای پاسخگویی به این نیاز طرح مسکن مهر را مطرح کرد تا به سبب اجرای پروژه های مسکن مهر بسیاری از اقشار محروم و کم درآمد و ضعیف جامعه خانه‌دار شوند اما این خانه‌دار شدن با نقاط ضعف و قوت های بسیاری مواجه شد.

پروژه های مسکن مهر از سال 84 در سطح کشور و در استان همدان از سال 85 کلید خورد و عملیات اجرایی بیش از 30 هزار واحد مسکن مهر آغاز شد و تنها تمرکز متولیان امر بر ساخت واحدهای مسکونی بود و توجهی به امور زیربنایی و زیرساخت های موردنیاز برای ساکنان این پروژه ها نشد به طوری که با جانمایی نامناسب اکثر پروژه های مسکن مهر با نبود امکانات زیربنایی مانند آب، برق و گاز مواجه شدند که با تدابیر مختلف این امکانات به این واحدها اختصاص داده شد.

عدم پیش بینی امکانات روبنایی در مساکن مهر همدان

اما امروز با بهره برداری رسیدن اکثر این واحدها با مشکلات روبنایی مانند نبود فضای آموزشی و مدرسه، مسجد، مراکز بهداشت و درمان، مراکز فرهنگی و کلانتری به عنوان یک معضل مواجه هستند چرا که در اجرای این پروژه ها اصلا آینده نگاری برای استقرار این نیازها دیده نشده است و در برخی مناطق با کمبود زمین نیز مواجه هستند.

بنابر اظهارات مدیرکل راه و شهرسازی همدان از سال 85 تاکنون 30 هزار و 755 واحد مسکن مهر در شهرهای بالای 25 هزار نفر و 8 هزار و 834 واحد در شهر های زیر 25 هزار نفر عقد قرارداد شده است و هم اکنون نیز 24 هزار و 843 واحد معادل 80 درصد در شهرهای بالای 25 هزار نفر و پنج هزار و 730 واحد در شهرهای زیر 25 هزار نفر معادل 85 درصد به مرحله نازک کاری رسیده است.

به گفته غلامرضا سقندلی، تاکنون نیز 23 هزار و 577 واحد مسکن مهر تحویل متقاضیان شده و 16 هزار و 183 واحد از سهمیه استان معادل 41 درصد باقی مانده است و تا پایان امسال نیز 10 هزار و 516 واحد مسکن مهر تحویل متقاضیان داده شده و تنها هزار و 71 واحد به علت تاخیر در شروع به سال بعد موکول می شود.

بیش از 23 هزار واحد مسکن مهر تحویل متقاضیان شد

حال با وجودی که بیش از 23 هزار واحد مسکن مهر تحویل متقاضیان شده است و با استقرار این ساکنان نیازهای اجتماعی و فرهنگی آنها برای داشتن زندگی مطلوب نمود پیدا کرده است مسئولان امر به دنبال چاره اندیشی برای رفع نیازهای این ساکنان مهربان که در این پروژه های مهر دچار بی مهر شدند، هستند.

بر اساس نیازسنجی که به عمل آمده مهمترین اولویت در تکمیل امکانات روبنایی پروژه های مسکن مهر استقرار مدرسه است که به علت نبود و عدم تعریف فضای آموزشی اکثر والدین این واحدهای مسکونی برای ثبت نام و ادامه تحصیل فرزندان خود دچار مشکل هستند.

6 شهرستان مدرسه‌ای در محدوده‌ مسکن مهر ندارند

بنابر اظهارات مدیرکل آموزش و پرورش همدان در 6 نقطه استان اعم از شهرستان های ملایر، اسدآباد، بهار، تویسرکان و نهاوند و همچنین ناحیه 2 شهر همدان با مشکل عدم وجود فضای آموزشی در محدوده های مسکن مواجه هستیم.

عبدالرضا فولادوند با ابراز گلایه از عدم پیش بینی فضاهای آموزشی در مساکن مهر سطح استان بیان کرد: احداث مدارس در نقاطی که مسکن مهر وجود دارد از اولویت های ایجاد فضا‌های آموزشی جدید است بر این اساس به دنبال تشویق خیران برای ساخت مدارس در این مناطق هستیم.

فولادوند افزود: در نواحی 1 و 2 شهر همدان در مناطقی مانند شهرک مدنی، شهرک فرهنگیان و شهرک بهشتی با استقرار مساکن مهر با مشکل نبود فضاهای آموزشی مواجه هستیم و بیشترین تراکم مسکن مهر در شهرک مدنی است و فضاهای آموزشی اصلا پیش بینی نشده است.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی اداره کل آموزش و پرورش استان همدان نیز اظهار کرد: در 6 شهرستان استان همدان با مشکل جدی کمبود فضای آموزشی مواجه هستیم و در شهرستان‌های ملایر، نهاوند و ناحیه 2 همدان علاوه بر مسکن مهر، فرسوده بودن مدارس نیز بر مشکلات فضاهای آموزشی افزوده است.

تراکم کلاس در شهرک مدنی همدان 57 نفر است

محمد بداغی افزود: وضعیت کمبود فضاهای آموزشی در ناحیه 2 همدان به گونه‌ای است که در شهرک مدنی 5 هزار و 34 دانش‌آموز تحصیل می‌کنند و تراکم هر کلاس به 57 نفر می رسد و تمام مدارس دوره ابتدائی 2 نوبته هستند.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه در مهر ماه امسال در شهرستان همدان یک‌هزار و 400 واحد مسکن مهر افتتاح و تحویل مردم می شود با احتساب این تعداد واحدها یک‌هزار و 400 دانش‌آموز نیاز به فضای آموزشی دارند و کمبود مدرسه بحرانی می شود.

مشاور مدیر کل آموزش و پرورش استان همدان با انتقاد از اینکه فضاهای آموزشی نباید جزء خدمات روبنایی محسوب شود، گفت: سه فضای آموزشی در همدان، تویسرکان و نهاوند دیده شده است اما این اقدامات باز هم باری از مشکلات کم نمی شود.

رفع مشکل نبود مدرسه با استقرار کانکس و مدارس پیش ساخته

وی با بیان اینکه فضا‌های آموزشی جوابگوی نیاز ما برای جانمایی دانش‌آموزان نیست، تصریح کرد: برای رفع این مشکل، تبدیل فضاهای غیرآموزشی از جمله ساختمان های مازاد ادارات به کلاس، استقرار کانکس و استفاده از مدارس پیش‌ساخته، ادغام کلاس‌ها، توسعه مدارس غیر دولتی باید مورد توجه قرار گیرد.

بداغی اختصاص وام‌های سهل الوصل برای ساخت مدارس غیردولتی در نقاط هدف، استفاده از منابع خیری، کمک به طرح هجرت برای تعمیر و تجهیز مدارس فرسوده و تکمیل پروژه های آموزشی با 70 درصد پیشرفت فیزیکی نیز از دیگر اقدامات ضروری است که باید مد نظر باشد.

همدان نیازمند ساخت 928 کلاس درس در محدوده مسکن مهر است

مدیرکل تعمیر، تجهیز و نوسازی مدارس همدان نیز در این زمینه با بیان اینکه اکنون راه و شهرسازی استان 31 هزار واحد مسکن مهر را در مرحله قرارداد دارد و 39 هزار واحد دیگر نیز در مرحله اجرایی است، گفت: در مجموع 12 هزار واحد مسکن مهر ساخته شده که نیاز به ساخت فضاهای آموزشی دارند که 20 درصد از خانوارهای ساکن در این واحدها دانش آموزان هستند.

ابراهیم امینی‌فر تصریح کرد: در مناطق مسکن مهر برای هر 400 واحد نیاز به یک مدرسه 12 کلاسه داریم به طوری که با توجه به افتتاح 29 هزار واحد مسکن مهر در همدان 116 هزار نفر جمعیت در این واحدها جانمایی می‌شود که در این صورت حداکثر به 314 مدرسه با 928 کلاس درس با تراکم 30 نفر دانش آموز نیاز داریم که حداکثر 70 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی افزود: با توجه به کمبود منابع حداقل ساخت 77 مدرسه با 45 میلیارد تومان اعتبار برای سال تحصیلی جدید احساس می شود چرا که در سال‌های گذشته برای حل مشکل کمبود فضای آموزشی از کانکس‌ها و کلاس‌های پیش‌ساخته استفاده می‌کردیم اما برای سال تحصیلی جدید در این زمینه نیز مشکل داریم.

مدیرکل تعمیر، تجهیز و نوسازی مدارس همدان درباره دلیل اصلی وقوع مشکل فضاهای آموزشی در محدوده مسکن مهر عنوان کرد: در سال 85 که طرح جامع مسکن در قالب مسکن مهر تعریف شد تاکید بر ساخت یک فضای آموزشی به ازای استقرار بیش از 200 واحد در یک محدوده شد که متأسفانه این ماده حذف شد و امروز این مشکل به وجود آمده است.

وجود 15 پروژه نیمه تمام مدرسه‌‌سازی در محدوده مسکن مهر

وی ابراز کرد: وزارتخانه های آموزش و پرورش و راه و شهرسازی یک تفاهم نامه منعقد کردند که سهم استان همدان از این قرارداد ساخت 5 مدرسه در محدوده مسکن مهر بوده که سه پروژه آن توسط راه و شهرسازی همدان با 43 درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است.

وی بیان کرد: همچنین 15 پروژه ساخت مدرسه در محدوده مسکن مهر داریم که در صورت تکمیل بخشی از بار تراکم دانش آموزان را کم می کند.

استقرار 107 کانکس کلاس درس در شهرک مدنی همدان

امینی‌فر افزود: با وجودی که سال گذشته 221 کلاس در منطقه شهرک مدنی همدان اضافه کردیم و همچنین 107 کانکس یک کلاسه و دو کلاسه استقرار یافت اما مشکلات کمبود کلاس درس همچنان رفع نشده است.

به گزارش تسنیم، با توجه به تدبیری که در ساخت و سازهای مسکن مهر به وجود آمده است نبود و عدم پیش بینی فضاهای آموزشی شرایطی مانند دهه 50 و 60 را به وجود آورده است که دانش آموزان باید در شرایط سخت با تراکم 40 و 50 نفر در کلاس در میزهای 4 نفری تحصیل کنند که به طور قطع آینده ای روشن برای این فرزندان آینده ساز مملکت به وجود نمی آید.

گزارش از الهام خلیلی‌خو


الف
منبع : تسنیم
کد: 220659