آرشيو خبر صفحه سیاسی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مهدی محمدی:
توافقی که تحریمها را به طور کامل رفع نکند عبور از خط قرمز ایران است
يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۵
محمدی به تیم مذاکره کننده توصیه کرد: توجه داشته باشند که قرار است مذاکرات هسته‌ای سرمایه مقاومت در سایر حوزه‌ها باشد نه مقاومت سرمایه مذاکرات هسته‌ای و نباید فضائی ایجاد شود که دشمن به این نتیجه برسد که ایران نیازمند این توافق است.
توافقی که تحریمها را به طور کامل رفع نکند عبور از خط قرمز ایران است
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی :مهدی محمدی، کارشناس هسته‌ای در گفتگو با خبرنگار «نسیم» درخصوص باید‌ها و نباید‌های توافقنامه نهایی بین ایران و کشورهای ۱+۵ با دو سطح دانستن خطوط قرمز ایران گفت: به نظر بنده برای دستیابی به یک توافق خوب تیم مذاکره کننده هسته‌ای موظف است دو سطح از خطوط قرمز را رعایت کند که سطح اول آن خطوط قرمز مذاکراتی-تکنیکی است و سطح دوم آن استراتژیک-راهبردی.

وی ادامه داد: در سطح اول ۵ یا ۶ خط قرمز مهم وجود دارد که هرگونه توافق نهائی اگر در برگیرنده این خطوط نباشد یک توافق بد ارزیابی می‌شود و در این صورت توافق نکردن بهتر از چنین توافق بدی است.

محمدی در مورد اولین خط قرمز ایران گفت: تنها عامل تعیین کنند ظرفیت غنی‌سازی ایران، نیاز ماست و نیاز ایران را نیز خود ایران تعیین می‌کند و آن نیز چیزی نیست که دیگران برای ما مشخص کنند.

وی با اشاره به سخنان روز دوشنبه گذشته رهبر معظم انقلاب ادامه داد: ایشان به شخصه نیاز ایران به غنی‌سازی را تعیین کردند و فرمودند ما در سالهای آینده نیاز به ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی داریم، بنابراین برخلاف چیزی که در توافق ژنو آمده است تعریف نیاز به غنی‌سازی، موضوعی دو طرفه نبوده بلکه امری یک طرفه است که ایران آن را را تعریف می‌کند.

این کارشناس هسته‌ای خط قرمز دوم ایران را حفظ ماهیت راکتور اراک آب سنگین اراک دانست و افزود: براین اساس نباید بازطراحی راکتور به گونه‌ای باشد که راکتور آب‌سنگین تبدیل به یک راکتور آّب سبک شود و ایران را از حق خود برای داشتن یک راکتور آب سنگین محروم کند.

محمدی خط قرمز سوم ایران را عدم ورود به مباحث دفاعی ایران در خلال مذاکرات هسته‌ای به هیچ نحوی دانست و گفت: نباید اجازه داد این مذاکرات تبدیل به مذاکره درباره توان دفاعی متعارف ایران چه درباره بحث موشکی و چه درباره فعالیت‌های دیگر وزارت دفاع شود.

وی خط قرمزی بعدی ایران را لغو همه تحریم‌ها به صورت یک جا و به طور کامل دانست و گفت: توافقی که تحریم‌ها را به طور کامل رفع نکند توافقی است که خط قرمز مهمی از خطوط قرمز ایران را نقض کرده است و ارزش امضا کردن ندارد.

محمدی هرگونه محدودیت درباره موضوع تحقیق و توسعه آخرین خط قرمز ایران را سلب حقوق مصرح ایران براساس ان‌پی‌تی دانست و گفت: مذاکرات پیش رو نباید هیچ کدام از حقوق ایران را سلب کرده و یا با معاهده دیگری جایگزین شود و باید توجه شود همانگونه که هیچ کس حق ندارد برسر خاک ایران معامله کند در مورد حقوق ایران در ان‌پی‌تی نیز باید چنین برداشتی وجود داشته باشد.

وی با اشاره به شرایط فعلی آمریکا گفت: اگر به درستی به موضوع نگریسته شود، خواهید دید آمریکا به عنوان تنها برگ برنده سیاست خارجی خود نیازمند این توافق است و بنابراین باید با دست برتر وارد مذاکرات شود. توافق هسته‌ای نباید برخلاف توافق ژنو از موضع اضطرار و نیاز به مذاکره اتفاق افتد و نباید دشمن ما به این نتیجه برسد که ایران نیازمند یک چنین توافقی است.

محمدی به تیم مذاکره کننده توصیه کرد: توجه داشته باشند که قرار است مذاکرات هسته‌ای سرمایه مقاومت در سایر حوزه‌ها باشد نه مقاومت سرمایه مذاکرات هسته‌ای و نباید فضائی ایجاد شود که دشمن به این نتیجه برسد که ایران نیازمند این توافق است.

این کارشناس مسائل هسته‌ای با اشاره به نیاز ایران به غنی‌سازی ۱۹۰ هزار سو گفت: این مقدار، میزانی است که از طرف سازمان انرژی اتمی دولت آقای روحانی و برای نیاز کشور در نیروگاه بوشهر، اراک و جاهای دیگر در چند ساله آینده محاسبه شده است و به این تعبیر می‌توان این میزان را پشتوانه کارشناسی خط قرمز واقعی تعیین شده توسط رهبری دانست و براساس آن هرتوافقی که قرار است صورت گیرد باید این میزان را مدنظر داشته باشد.

وی ادامه داد: معنی اقدام رهبری در تعیین نیاز ۱۹۰ هزارسو ایران به غنی‌سازی این است که ایران دیگر برسر این موضوع معامله نخواهد کرد و این موضوع، جایی برای چانه‌زنی نبوده خط قرمز واقعی ایران است و هر توافقی که در آن ۱۹۰ هزار سوء غنی‌سازی وجود نداشته باشد برای ایران قابل قبول نیست. از این جهت کاری که حضرت آقا انجام دادند تصحیح مسیر مذاکرات و جهت‌دهی استراتژیک به مسیر مذاکرات بود و اگر طرفی پیش از این خیال می‌کرد با یک پنجم یا یک دهم این مقدار می‌تواند ایران را راضی کند حالا باید متوجه شده باشد که چنین چیزی امکان نیست.

محمدی همچنین ادامه داد: از این به بعد معادله مذاکرات اینگونه است که یا طرف غربی نیاز ایران به غنی‌سازی را می‌پذیرد یا مذاکرات شکست خواهد خورد که به نظر من این شیوه بهترین شیوه‌ای است که باعث می‌شود مذاکرات در زمان کوتاهی که تا ۳۰ تیر باقیمانده است در مسیری درست حرکت کند.

این کارشناس مسائل هسته‌ای در پاسخ به سوالی درباره تعداد سانتریفیوژهای مورد نیاز ایران برای غنی سازی ۱۹۰ هزار سو نیز گفت: ما برای اینکه بتوانیم ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی کنیم، باید ببینیم که می‌خواهیم این کار را با چه تعداد ماشینی انجام دهیم؛ اگر بخواهیم این کار را با ماشین‌های نسل یک انجام دهیم که بین ۱.۸ تا ۱.۲ سو غنی‌سازی انجام می‌دهند آنگاه برای ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی نیازمند ۱۹۰ هزار ماشین نسل یک هستیم اما اگر این مقدار را با ماشین‌های غنی‌سازی کنیم که قدرت تفکیک و غنی‌سازی آنها ۳ سو است که P۱های بهبود یافته ما چنین شرایطی را دارا هستند آنگاه همین حدود ۵۰ هزار ماشین مورد نیاز خواهد بود. یعنی اگر ۵۰ هزار ماشین داشته باشیم می‌توانیم ۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی انجام دهیم چون قدرت تفکیک هر ماشین ۳ سو است.

وی افزود: البته ما در حال حاضر ماشین‌های با نام IR۸ درایم که هنوز در فرآیند تحقیق و توسعه هستند و می‌توانند ۲۴ سو غنی‌سازی کنند، اگر ما از این ماشین‌ها استفاده کنیم ۸ هزار ماشین نیز برای ما کفایت می‌کند.

محمدی با اشاره به سخنان رهبر انقلاب تاکید کرد: این نکته مهم است و باید در نظر داشت که حضرت آقا عمدا از واحد سو میزان غنی‌سازی استفاده کردند و نکته‌ای درباره تعداد ماشین‌ها استفاده کردند نفرمودند، علت این امر نیز این است که تعداد ماشین‌ها بسته با اینکه شما از چه ماشینی استفاده کنید و قدرت تفکیک آن چه مقدار باشد متفاوت خواهد شد و این خود موضوع مذاکره است، بنابراین تعبیری که حضرت آقا به کار بردند از نظر فنی تعبیری دقیق است و دست مذاکره کننده‌ها را باز می‌گذارد.

این کارشناس بین‌اللملی درباره پیش‌بینی خود از نتیجه مذاکرات گفت: من اکنون ترجیح می‌دهم که پیش‌بینی روشنی در این مورد انجام ندهم، علت آن نیز این است که نتیجه مذاکرات به میزان واقع‌بینی طرف غربی بستگی خواهد داشت، اگر غربی‌ها واقع‌بین باشند می‌توانند به توافقی با ایران برسند که هم در عین حالی که نگرانی آنها را رفع می‌کند، حقوق ایران را نیز به طور کامل حفظ خواهد کرد؛ اما اگر آنها واقع‌بین نباشند و شرایطی را به وجود بیاورند که بخواهند محدودیت‌های غیرمنطقی بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال کنند، مذاکرات شکست خواهد خورد و به نظر من ایران تردیدی در شکست مذاکرات در این صورت به خود راه نخواهد داد، با وجود همه این مسائل نیاز است برای رسیدن به نتیجه قطعی صبر کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شخصا تصورم این است که اگر مذاکرات به درستی انجام شود در دقیقه نود منجر به نتیجه خواهد شد و شکست نخواهد خورد.
ب
کد: 226744