آرشيو خبر صفحه اقتصاد مقاومتی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
عضو هیأت مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران:
تفاوت اقتصادمقاومتی واقتصادریاضتی
جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۲۴
عضو هیأت مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران گفت: سیاست‌گذار پولی در چارچوب اقتصاد مقاومتی موظف است از طریق نظارت و هدایت فعالیت‌ بانکی، سپرده‌ها را به سوی سرمایه‌گذاری‌ مولد هدایت کند.
تفاوت اقتصادمقاومتی واقتصادریاضتی
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی:محسن پدرام در گفت‌‌وگو با فارس با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری اظهار داشت: ایشان بارها بحث اقتصادی مقاومتی را مورد تأکید قرار داده‌اند و عنوان کرده‌اند، دشمن اقتصاد مملکت را هدف قرار داده و در مقابل، ایشان هم راهکارهای مبارزه با آن را نیز بارها گوشزد داشته‌اند.

وی افزود: ایشان با آگاهی کامل از جنگ اقتصادی دشمنی و اهداف آنها از تشدید فشارها و تحریم‌ها علیه ایران، همواره تلاش کردند، به ارائه برنامه‌ها و الگوهای مناسب جهت مقابله با این فشارها و تحریم‌ دشمنی، آنچه بیش از پیش در سخنان مقام معظم رهبری در امور اقتصادی بر آن تأکید شد بحث اقتصاد مقاومتی است.

عضو هیات مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی به هیچ وجه اقتصاد ریاضتی نیست، گفت: اقتصاد مقاومتی باید برای رویارویی و تقابل با اقتصاد وابسته و مصرف کننده و مصون ماندن از جزر و مدهای اقتصادی جهانی تعریف شود.

پدرام تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی یعنی تشخیص حوزه‌های فشار و متعاقباً تلاش برای کنترل و بی‌اثر کردن آنها و در شرایط آرمانی تلاش برای تبدیل این فشارها به فرصت است. اقتصاد مقاومتی در راستای کاهش وابستگی‌ها و تأکید روی مزیت‌های تولید داخل و تلاش بر خود اتکایی است.

وی ادامه داد: در این راستا سیاست‌گذاری‌های اقتصادی و پولی کشور باید به گونه‌ای باشد که کشور را از مسیر سنگلاخ و دشوار به سلامتی به نقطه هدف و آرمانی برساند؛ یکی از الزامات اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن اقتصاد است که حائز اهمیت بوده و در ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ نیز به آن اشاره شده است.

عضو هیات مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با بیان اینکه هدف اقتصاد مقاومتی بازسازی و احیای اقتصاد ملی است،‌ افزود:‌ سیاست‌گذاری‌های پولی باید به گونه‌ای باشد که بخش خصوص را توانمند کرده و به تشویق فعالیت‌ اقتصادی بینجامد.

به گفته وی کاهش وابستگی به درآمد نفتی، فعال‌سازی سیستم بانکی براساس سیاست‌های بانک مرکزی و هماهنگی آن با بازارهای سرمایه به عنوان اساسی‌ترین محل تأمینی نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی، اتخاذ سیاست‌های پولی معتبر و با ثبات و اصلاح قوانینی دست و پا گیر بانکی از دیگر الزامات اقتصاد مقاومتی در مقطع فعلی است و در یک جمله اقتصاد مقاومتی زمینه‌ساز رونق و استقلال اقتصادی کشور دانست.

*اثر سیاست‌های پولی بر نظام بانکی کشور

پدرام با بیان اینکه سیاست‌گذاری‌های پولی در تمام کشورها حائز اهمیت بسیاری است، گفت: اقتصاد در کشور ما بانک محور است، سیاست‌های پولی نقش زیادی در مسیر اقتصاد کشور دارد.

وی اضافه کرد: در این راستا سیاست‌گذار پولی این وظیفه مهم را باید از طریق نظارت و هدایت فعالیت‌ بانکی، تنظیم اعتبارات، حفظ ثبات قیمت‌ها، حفظ ارزش پول، کنترل دقیق امور ارزی، هدایت سپرده‌گذاری‌ها بسوی سرمایه‌گذاری‌های مولد، اعمال کند.

عضو هیات مدیره بانک قرض‌الحسنه مهر ایران تصریح کرد: از طرف دیگر دولت به عنوان مجری سیاست‌های مالی باید با کنترل هزینه‌های عمومی با تغییر در منابع درآمدی خود از قبیل مالیات‌ها و فرش نفت، بر تولید و رشد اقتصادی اثرگذار باشد.


کد: 228636