آرشيو خبر صفحه همدان داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
لزوم توجه بیشتر به دغدغه‌های فرهنگی مقام معظم رهبری
پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۵
سومین نشست بازخوانی دغدغه‌های فرهنگی مقام معظم رهبری با عنوان «ما نگرانیم» به همت اصولگرایان استان همدان و با استقبال خوب مردم در تالار معلم این شهر برگزار شد.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: در همایش «ما نگرانیم» که عصر چهارشنبه برگزار شد، حجت‌الاسلام شجونی، کریمی‌قدوسی و شاکری به بیان دیدگاه‌های خود حول سه محور اکرام بانوان و استحکام بنیان خانواده، امر به معروف و حجاب و عفاف و فرهنگ نقدپذیری پرداختند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: همه پدیده‌های فرهنگی با حکم حکومتی حل نمی‌شود و باید استدلال کنیم تا مسئله جا بیافتد.

مجتبی شاکری افزود: همه باید خون دل بخوریم تا جامعه به آگاهی برسد، کج‌راهه‌‌ای که رگه‌هایی از آن به چشم می‌خورد کارها را سخت‌تر از دوره کارگزاران و دوم خرداد می‌کند.

وی اضافه کرد: تذکرات صریح مقام معظم رهبری در یک سال گذشته نشان می‌دهد که کار در این دوره سخت‌تر از قبل است و باید با آهنگی که مد نظر مقام معظم رهبری است حرکت کنیم.

شاکری ادامه داد: کسانی که می‌گفتند اعتدال داشته باشیم در اظهارنظرهای خود مشی افراطی‌گری دارند.

وی با تاکید بر فضاسازی در مسائل فرهنگی، بیان کرد: مسائل فرهنگی نیاز به لشکرکشی ندارد بلکه نیازمند افراد موثر است و باید با استدلال و دلیل و در قالب هنر مسائل را مطرح کنیم.

عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: نباید بگذاریم مدیری که مدیریت جهادی دارد را سنگباران کنند و باید در محدوده‌ای که رهبر معظم انقلاب اجازه می‌دهند با این تخریب‌ها برخورد کنیم.

شاکری گفت: مسئله فرهنگ را باید جای خود نقطه‌ای ببینیم اما باید نگاه فرآیندی نیز داشته باشیم.

وی اضافه کرد: باید علوم انسانی را اسلامی کنیم چراکه تا تولید علم شکل نگیرد افرادی مانند سروش از دانشگاه‌ها بیرون می‌آیند که در آخرین نظریات خود، قرآن را نه کلام خدا بلکه برداشت پیامبر می‌داند.

وی همچنین با اشاره به تکریم زنان در شهرداری تهران، اظهار کرد: تکریم زنان از دغدغه‌های مقام معظم رهبری است که متاسفانه ادارات ما به آن بی‌توجه بوده‌اند و برخی افراد این طرح را به تفکیک جنسیتی در شهرداری تهران تعبیر کردند و روزنامه‌های زنجیره‌ای که سابقه معلومی دارند این کار را عملی متحجرانه قلمداد کرده و با تعبیر تفکیک زباله آن را مذمت کردند.

شاکری تبادل فرهنگی را نیز مورد توجه قرار داد و گفت: نقاط مثبت سایر فرهنگ‌ها را باید بگیریم، چراکه بنا نیست باورها و اعتقادات خود را از سایر ملل وام بگیریم بلکه به عنوان یک پدیده فرهنگی می‌تواند روش خوبی باشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر تکریم زن به خوبی انجام شود می‌تواند باعث سالم‌سازی محیط ادارات شود.

عضو شورای شهر تهران نقش تصویر را در رواج فساد مورد ارزیابی قرارداد و گفت: بسیاری از مفاسدی که انتفال می‌یابد از طریق نوع روابطی است که در فیلم‌ها نشان داده می‌شود. در فیلم شکستن حریم آغاز می‌شود، سپس قبح آن در جامعه می‌ریزد و رواج می‌یابد.

شاکری تاکید کرد: باید محیط برای فعالیت اجتماعی و کار، سالم‌سازی شود.

وی همچنین با بیان انحراف افرادی مانند بازرگان، بنی‌صدر و منتظری اضافه کرد: نمی‌توانیم به سابقه گذشته خود بنازیم، بلکه نقطه‌ای که در آن قرار داریم هم مهم است و ریزش‌ها و رویش‌ها را باید مورد توجه قرار دهیم.

وی گفت: باید به دغدغه‌های مقام معظم رهبری و نگرانی ایشان توجه داشته باشیم، امروز شاهدیم قدرت ولایت و رهبری کاری کرده که در ماجرای غزه کسانی که شعار «نه غزه، نه لبنان» سر می‌دادند، جرأت سر بالا کردن ندارد.

*جایی که خیانت به خون شهدا ببینیم می‌لرزیم

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: جایی که خیانت به خون شهدا و کوتاهی در برابر حفظ خون شهدا ببینیم، می‌ترسیم و می‌لرزیم.

جواد کریمی‌قدوسی افزود: مسائل فرهنگی امروز جزو موضوعاتی است که بزرگترین نگرانی مقام معظم رهبری را تشکیل می‌دهد. یک جریان محقر غربگرا می‌خواهد امور کشور را در دست بگیرد که باید در مقابل آن ایستاد.

وی هشدار داد: تغییر سیرت و هویت واقعی به تدریج و آرام ایجاد می‌شود و این در حالیست که برخی به آن بی‌توجه هستند و وقتی همه متوجه می‌شوند که ممکن است کار از کار گذشته باشد.

کریمی‌قدوسی خاطرنشان کرد: ولایت جوهر جهاد است، پس از ایمان به خدا و پیامبر (ص) جهاد اهمیت دارد که دشمنان می‌خواهند جهاد و غیرت را از ایران بگیرند.

وی با اشاره به وضعیت عراق، افغانستان و سایر کشورهای منطقه و بحران موجود در آنها اضافه کرد: همه سرها، سر بر خاک گذاشته‌اند و تنها یک ملت و یک نظام سربلند، نویدبخش و امیدوار است و آن نظام اسلامی است که برای آن خواب‌های خطرناکی دیده‌اند.

نماینده مشهد در خانه ملت با انتقاد از وزیر امور خارجه به علت نوشتن مقاله برای به رسمیت شناختن کاهش توانمندی ایران، بیان کرد: ما قدرت دفاعی و اقتصاد قوی را التماس نمی‌کنیم.

*امر به معروف و نهی از منکر فراخوان امت برای مقابله با فتنه‌های بزرگ است

کریمی‌قدوسی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر احیای امر به معروف و نهی از منکر، خاطرنشان کرد: امر به معروف و نهی از منکر فراخوان امت برای مقابله با فتنه‌های بزرگ است.

وی گفت: راهبرد «برد ـ برد» که یک طرف آن جمهوری اسلامی ایران و طرف مقابل آمریکاست در فرهنگ ما جایی ندارد و رهبر معظم انقلاب از ابتدا به مذاکرات خوشبین نبودند.

وی ادامه داد: از عملکرد کسانی که با قصاب‌ها پای میز مذاکره می‌نشینند می‌ترسیم و می‌لرزیم؛ مظهر سیاست خارجی در نظام اسلامی، استکبارستیزی است اما در دولت یازدهم شاهد تغییر در نگرش سیاست خارجی هستیم.

به گفته کریمی‌قدوسی برای تغییر در سیاست خارجی، گرفتن غیرت دینی، غرور ملی و فرهنگ انقلابی نیاز است و امروز شاهدیم که واژه «کدخدا» جایگزین کلمه «شیطان بزرگ» شده است.

وی با انتقاد از تشکیل معاونت اقوام در دولت یازدهم گفت: افزایش مطالبات اجتماعی در حوزه اقوام، رخنه در مسائل فرهنگی، بازگشت و تطهیر فتنه و سران فتنه و رخنه سیاسی مطالباتی است که برای تغییر نگرش در سیاست خارجی مدیریت می‌شود.

*دلواپس یعنی درمند

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز نیز در این همایش گفت: ما را به جهنم حواله می‌دهند و این در حالی است که در نظام جمهوری اسلامی ایران توقع نداریم برخی حرف‌ها زده شود.

حجت‌الاسلام جعفر شجونی افزود: کسانی در کابینه دولت یازدهم به‌کارگیری شده‌اند که در فتنه ۸۸ دخالت داشتند و ما این اقدام را توقع نداشتیم.

وی اضافه کرد: ابوموسی اشعری به اسم اعتدال، علی (ع) را خانه نشین کرد. ما در این زمینه نگران و دلواپسیم.

شجونی با انتقاد از عملکرد برخی اصلاح‌طلبان خارج‌نشین که نظریه‌پردازی هم می‌کنند، تصریح کرد: برخی از این افراد را مسلمان نمی‌دانیم، آنها مرتد هستند و برای ارتداد آنها دلایل فراوانی دارم.

وی گفت: دلواپس یعنی دردمند و کسانی که به آرمان شهدا اعتنا نکنند، روز قیامت شرمسار می‌شوند.
الف
منبع : فارس
کد: 231612