آرشيو خبر صفحه مازندران داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
از برنامه‌ریزی جهت خودکفایی در تولید گندم تا نظر دولت برای تک‌نرخی کردن ارز
شنبه ۸ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۲۸
عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به اینکه تولید براساس ارز آزاد و واردات براساس ارز مبادله‌ای انجام می‌شود، گفت: ارزانی واردات به دلیل استفاده از ارز مبادله‌ای است و باید ارز تک‌ نرخی شود.
از برنامه‌ریزی جهت خودکفایی در تولید گندم تا نظر دولت برای تک‌نرخی کردن ارز
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: محمدرضا نعمت‌زاده پنج‌شنبه این هفته مهمان مسئولان صنایع استان مازندران بود و سفر کاری خویش را از شهرستان سوادکوه و با بررسی وضعیت شرکت البرز مرکزی این شهر آغاز کرد.

وی در جلسه بررسی وضعیت شرکت البرز مرکزی اظهار داشت: معادن زغال‌سنگ باید فعال شوند و امیدواریم با بازگشایی ال‌سی خارجی شاهد بهره‌برداری از کک‌سازی زغال‌سنگ البرز مرکزی باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در حال حاضر کک مورد نیاز کشور از آسیای میانه وارد می‌شود، افزود: بهره‌برداری از ظرفیت کک‌سازی سوادکوه و زرند و طبس از اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت است و از منابع طبیعی و محیط زیست و سازمان مراتع و جنگل‌ها انتظار همکاری داریم.

پیگیری برای کنترل تورم

وی با اشاره به مشکل نقدینگی واحد‌های تولیدی، خاطرنشان کرد: سیاست کنترل تورم و خروج از رکود با شیب ملایم را دنبال می‌کنیم.

نعمت‌زاده با تاکید بر اینکه مصرف تولیدات داخلی بهترین حمایت از تولید است، تصریح کرد: کمبود کاغذ داریم و از همه ظرفیت‌های کاغذسازی مازندران با توجه به محدودیت جنگل‌ها را باید برنامه‌ریزی کنیم.

عضو کابینه دولت یازدهم با اشاره به اینکه تولید براساس ارز آزاد و واردات براساس ارز مبادله‌ای انجام می‌شود، گفت: ارزانی واردات به دلیل استفاده از ارز مبادله‌ای است و باید ارز تک‌ نرخی شود.

وی با تاکید بر اینکه مازندران نیازمند به نگاه صنعتی است، تصریح کرد: تکمیل طرح‌های نیمه تمام از اولویت‌های صنعت، معدن و تجارت است.

دیگر سفر کاری وزیر صنعت، معدن و تجارت در مازندران بازدید از کارخانه چوب و کاغذ مازندران بود که بازدید از این کارخانه پای ثابت همه دیدارهای مسئولان ارشد کشوری است.

علاقمندی صنایع به جنگل

نعمت زاده پس از بازدید از روند کاری شرکت در جلسه‌ای که به همین مناسبت تشکیل شد، با اشاره به اینکه صنعت بازیافت در همه زمینه‌ها به ویژه آنجا که مربوط به طبیعت، کشاورزی و محیط زیست می‌شود،‌بسیار دارای اهمیت است، گفت: در ژاپن بیش از ۶۰ درصد از تولید کاغذ از ضایعات کاغذ صورت می‌گیرد.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه هفته گذشته واحد تولیدی در اردبیل مورد افتتاح قرار گرفت که ۶۵ درصد از مواد اولیه آن شن و ماسه بود، ادامه داد:‌ همین شن و ماسه را در زیر پا لگد می‌کنیم اما مورد استفاده قرار نمی‌دهیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه در کارخانه چوپ و کاغذ مازندران باید نئوپان،‌ ام‌دی‌اف و کاغذ و ... تولید شود یادآور شد: از این رویش طبیعت باید استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه نباید چیزی را بسوزانیم و یا دور بریزیم گفت: کشور به کار، تلاش و تولید ملی نیاز دارد و باید در مسیر توسعه حرکت کنیم.

نعمت‌زاده با بیان اینکه با رعایت اصول رشد جنگل، از جنگل بهره‌برداری شود،‌ادامه داد: صنعت دوستدار جنگل است و باید از جنگل به خوبی نگهداری کند.

دغدغه وزیر برای حفظ جنگل

این مسئول با بیان اینکه برای حفظ جنگل مقادیر زیادی دام از مرتع خارج شد، افزود:‌ باید بگذاریم جنگل به صورت طبیعی رویش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه دنیا از رویش زنده است، خاطرنشان کرد:‌ نباید بگذاریم جنگل از بین برود و پس از آن به فکر احیای جنگل باشیم.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه اصولی در دنیا متداول شده و کشورهای توسعه‌ یافته هم از آن بهره می‌برند،‌گفت:‌ با دانش و مطالعه جنگل احیا می‌شود.

وزیر صنعت،‌معدن و تجارت با بیان اینکه می‌توانیم از تمام دانشی که در دنیا وجود دارد استفاده کرده و جنگل را حفظ کنیم، ادامه داد: صنعت نباید مانع کارهای دیگر شود با تعامل می‌توان کشور را پیش برد.

بازدید از کارخانه فولاد ایران و شرکت سایپای میاندرود دیگر سفر کاری نعمت‌زاده در مازندران بود.

محمدرضا نعمت‌زاده با تقدیر از تلاش سرمایه‌گذار این طرح اظهار کرد: براساس قول مدیران فولاد البرز تا قبل از زمستان بخش‌های دیگر این کارخانه ساخته می‌شود.

وی با بیان اینکه با تکمیل قسمت‌های مختلف این کارخانه، ظرفیت تولیدی این واحد به یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تن انواع میله‌گرد و محصولات مشابه می‌رسد، افزود: امروز توان مهندسی و ساخت تجهیزات مهندسی ما رشد و توسعه خوبی پیدا کرده است و خیلی از واحدها از صنایع تولیدی داخلی استفاده می‌کنند.

توسعه صنعت در کنار حفظ محیط زیست

این عضو کابینه دولت با درخواست از مسئولان حفاظت محیط زیست برای همکاری بیشتر با صنایع خطاب به مسئولان حفاظت از محیط زیست گفت: هرچه به صنعت نزدیک‌تر باشید دوستان هم علاقمند می‎شوند تا وظایف خود را بهتر انجام دهند.

وی بیان کرد: صنعت‌گران با این کار هم صنایع را توسعه می‌دهند و هم محیط زیست را حفظ می‌کنند.

وزیر صنعت در حاشیه بازدید از کارخانه فولاد ایرانیان به برنامه‌ریزی کشور برای تامین گندم مورد نیاز کشور خبر داد.

وی تعیین به موقع قیمت خرید گندم در داخل توسط دولت و تلاش کشاورزان در کشت گندم را از جمله دلایل این موضوع دانست و افزود: آمارها نشان می‌دهد خرید گندم از کشاورزان داخل در سال‌جاری بیش از ۵۰ درصد رشد داشته است.

برنج بیشترین رقم واردات کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مورد واردات برنج و اشباع بازار داخلی از نمونه‌های خارجی بیان کرد: براساس قانون نمی‌توانیم به جز از راه تعرفه جلوی واردات را بگیریم.

این مسئول افزود: البته خود دولت نیز واردات ندارد اما وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند از راه‌هایی مانند ثبت سفارش در زمان‌های معین مساله را کنترل کند.

وی به ارسال یک یادداشت از سوی خود به وزیر کشاورزی در روزهای گذشته برای این موضوع اشاره کرد و افزود: برنج بیشترین رقم واردات به کشور را دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بخشی از موضوع به دلیل مصرف بیش از استاندارد متعارف و اسراف برنج در کشور است طوری که برنج گاهی اوقات در بشقاب افراد باقی می‌ماند و این مساله سبب افزایش مصرف برنج می‌شود.

پایان سفر کاری وزیر در جنوبی‌ترین نقطه مازندران

افتتاح کارخانه سیمان کیاسر آخرین سفری کاری وزیر در مازندران بود.

کارخانه سیمان کیاسر با ظرفیت اسمی ۲ هزار و ۲۰۰ تن در روز بخشی از سیمان مورد نیاز کشور را تامین می‌کند که با افتتاح این واحد تولیدی برای ۱۵۰ نفر به صورت مستقیم و نیز برای ۸۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم شغل ایجاد شد.

۷۵ درصد نیروهای شاغل در این واحد تولیدی بومی و ۲۵ درصد غیربومی هستند.

در مراسم بهره‌برداری این واحد تولیدی نمایندگان مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی، معاون برنامه‌ریزی استاندار مازندران، فرماندار شهرستان ساری، مسئولان صنعت، معدن و تجارت مازندران حضور داشتند.

به گزارش فارس، بهره‌برداری از این واحد تولید حدود چند ماه قبل آغاز شده بود.
الف
منبع : فارس
کد: 234393