آرشيو خبر صفحه خراسان رضوی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
عده‌ای در کشور به دنبال استفاده از روحانیت به نفع جریان‌های سیاسی هستند
يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۲
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه عده‌ای در کشور به دنبال استفاده از روحانیت به نفع جریان‌های سیاسی هستند، گفت: برخی از اهل علم ما در استخدام و مصادره جریان‌های سیاسی قرار گرفته‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در مراسم عمامه‌گذاری تنی چند از طلاب خراسانی با بیان اینکه آنچه در طلبه‌ها در مسیر ولایت‌پذیری تبلور پیدا می‌کند با تمام مردم دنیا فرق می‌کند، اظهار کرد: گاهی در یک انسان با ذکر یا علی، برگزاری یک جشن و امثال این‌ها ولایت‌پذیری تبلور پیدا می‌کند اما در مورد یک طلبه این‌ چنین نیست؛ تبلور ولایت‌پذیری در زندگانی یک طلبه مربوط به خود اوست.

وی افزود: همواره شاهد بودیم که افرادی طلبه شده‌اند اما در مسیر تداوم طلبگی به دنبال جریان‌ها و منافع زندگی خود رفته‌اند، طلبه است اما کارمند، کاسب یا در یک مسیر قدرت‌طلبی قرار گرفته است؛ در این مسیر، ولایت‌پذیری امری دشوار و سنگین است.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به سخنی از شهید مطهری که بیان کرده «آسیب و آفت بزرگ در طلبگی و عوام‌زدگی یک روحانی است»، عنوان کرد: در زندگی طلبگی ما، آفت بزرگ در مسیر ولایت‌پذیری، همرنگ شدن با دیگران و حفظ خواسته و تمنای قلبی دیگران است؛ یعنی حرکت‌هایی که با علم و آگاهی از موضوع، آن را پنهان کرده و خود را مطابق میل عوام برای خوش‌آمد آنان نشان می‌دهد.

امام جمعه مشهد تصریح کرد: منظور از عوام، عناصر غیر روحانی است که می‌تواند انسان‌های تحصیل‌کرده‌ای باشد، ما امروز در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی خود در عالم روحانیت با این مشکل روبه‌رو هستیم که جریان‌های سیاسی آنان را برای خود مصادره می‌کنند.

وی بیان کرد: متأسفانه یکی از اقشاری که توسط گروه‌ها و جریان‌ها به‌ سرعت مصادره می‌شود، روحانیت است که از چهره و تابلو او استفاده کرده و او را استثمار می‌کنند؛ اینکه تعدادی ژست آزادیخواه به خود گرفته‌اند و روحانی را اهل منطق و استدلال و آزادیخواه بخوانند در جهت مصادره وجهه روحانیت هستند.

آیت‌الله علم‌الهدی گفت: مشکل بزرگی که در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی با آن روبه‌رو هستیم این است که برخی از اهل علم ما در استخدام و مصادره جریان‌های سیاسی قرار گرفته‌اند، مسائل و موضوعاتی را برای خوش‌آمد جریان و خط قدرت‌یابی خود بیان کرده‌اند که این کار مقابله با ولایت‌پذیری امیرمؤمنان (ع) است.

وی ولایت‌پذیری نسبت به امام زمان(ع) را مورد تاکید قرار داد و افزود: این ولایت‌پذیری یعنی آنجایی که وظیفه ما ایجاب می‌کند در خط خدمت به دین و دفاع از ارزش‌های دین با همه قدرت ایستادگی کنیم، حتی اگر تمام مردم دنیا در مقابل شما قرار بگیرند.

آیت‌الله علم‌الهدی به عمر بیش از ۵۰ ساله طلبگی خود اشاره و تأکید کرد: یک طلبه هرچه در عالم آخوندی خود تلاش کند شاید به‌اندازه یک شاگرد مغازه‌دار دارایی نداشته باشد اما چیزی که در یک طلبه حائز اهمیت بوده این است که تصورات رویاپردازانه برای آینده نداشته باشد؛ ما در عرصه طلبگی یک نوکر هستیم و ارباب ما نیز مولا (ع) است؛ ما باید در عرصه طلبگی خود تنها کاری را انجام دهیم که مورد رضایت مولا باشد.
الف
کد: 240978