آرشيو خبر صفحه بوشهر داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آثار علامه بلادی مایه شگفتی متبحران در حوزه اسلامی است
يکشنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۱
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: آثار علامه بلادی مایه تعجب و شگفتی متبحران در حوزه علوم اسلامی است.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: آیت‌الله غلامعلی صفایی‌بوشهری شنبه شب در مراسم سالگرد بزرگداشت علامه بلادی که در مسجد بهبهانی‌ها برگزار شد، اظهار داشت: در نظام هدایت و نجات انسان نقش علما اهمیت فوق‌العاده دارد به طوری که خداوند متعال به علمای دین رفعت و بزرگی عنایت کرده که آن بزرگی غیرقابل بیان است.

وی با بیان اینکه فقها و متبحران دین، امانتداران دین خدا هستند، افزود: علما در تاریخ ادیان و دین اسلام ستارگان بی غروبی بودند که انسان را از باتلاق متعفن بدیها نجات می‌دادند و در ملک کرامت انسانی قرار می‌دادند.

امام جمعه بوشهر اظهار داشت: در تاریخ تشیع و اسلام بزرگان بسیاری طلوع کردند که جایگاه‌هایی ویژه‌ای در بین علمای اسلام دارند و تالیفاتی ارائه کردند که آن تالیفات برای خود موقعیت ارزشمندی در بین علمای اسلامی و تشیع دارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از بزرگان جغرافیای عظیم علم معرفت علامه بلادی است، خاطرنشان کرد: آثار علامه بلادی مایه تعجب و شگفتی متبحران در حوزه علوم اسلامی است.

صفایی‌بوشهری به ابعاد شخصیتی علامه بلادی پرداخت و تصریح کرد: ایشان تمام قرآن و مبانی دینی را در وجود خود مستقر کرده بود یعنی نماد اسلامی در آثار او به ویژه الابرار نمایان بود.

نماینده ولی فقیه در استان بوشهر بیان داشت: تمام وجود او ایمان و حرکت بر اساس تقوا و تجلی این وجود اخلاق بود به همین خاطر چون خود نور بودند جامعه هم به وجود او منور بود.

صفایی‌بوشهری گفت: آیت‌الله بلادی اسلام را خوب فهمیده بود و بر اساس مدار اسلامی و تقوا زندگی می‌کرد و اخلاق او زبان‌زد خاص و عام بود.

وی با بیان اینکه آیت‌الله بلادی در حوزه اخلاق دارای فضایل اخلاقی بودند، افزود: ایشان با جامعه نه تنها برخورد خوب، لطیف، با کرامت و مهربانانه داشتند بلکه بدی‌ها را هم تحمل می‌کردند.

امام جمعه بوشهر، علامه بلادی را مظهر اخلاق محمدی معرفی کرده و خاطرنشان کرد: علامه بلادی، گنجی از علم بودند و گنجینه‌ای از علم‌ها و پژوهش‌های علمی بودند که درصدی از آنها در تالیفات او تجلی پیدا کرده بود.

وی عنوان داشت: آیت‌الله بلادی در حوزه فقه، کلام، فلسفه، ادبیات، منطق، اجتماعی، طب و نجوم تالیفات عمیقی دارد، ایشان در عرصه علم یکی از نوابغ علمای ایران است با وجود اینکه پیرامون این عالم کارهای خوبی شده اما به شایستگی به آن پرداخته نشده است.

امام جمعه بوشهر جامعیت بلادی را شگفت‌آور توصیف کرده و بیان داشت: علمای ایران و نجف جامعیت این عالم بزرگ را مورد تجلیل قرار داده‌اند.

صفایی‌بوشهری زهد و پارسایی آیت‌الله بلادی را از عجایب تاریخ شیعه دانسته و افزود: بلادی از مراجع تقلید شیعه بود که همه چیز خود را به خاطر مردم این خطه رها کرد و در خدمت آنها قرار داد.

وی اضافه کرد: فلسفه روحانیت مردمداری در جهت دینداری است. روحانیت این است که خود را برای مردم هزینه کند نه اینکه مردم را برای خود هزینه کند.

صفایی‌بوشهری ادامه داد: مردم علامه بلادی را حامی، سرپرست، ولی و دوست خود می‌دانستند.

وی بلادی را الگوی زندگی معرفی کرد و گفت: بلادی برای روحانیت شیعه که باید انسان خود را برای مکتب امام علی (ع) و اهل بیت (ع) هزینه و خود را فدای دین، دیانت و مذهب کرده و در این راه مقاوم و بیدار باشد بهترین الگو است.

وی تصریح کرد: آیت‌الله بلادی می‌گفت جایی که انگلیس باشد من نیستم و به همین خاطر از بوشهر مهاجرت کرد و با مهاجرت او، مردم علیه انگلیس قیام کردند.

امام جمعه بوشهر بیان داشت: آیت‌الله بلادی جامع فضایل در تمامی عرصه‌های انسانی و بری از رذایل بود و ماندگار شد، زیرا خود را متصل به خدا کرده بود و خدا باقی است و کسی که به خدا متصل باشد پس ماندگار می‌شود و نام او ازبین نمی‌رود.
الف
کد: 241013