آرشيو خبر صفحه آذربایجان غربی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مسجد جامع ارومیه مستندی موجود بر تاریخی بودن این شهر
چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۶
وجود اماکن تاریخی و قدیمی در ارومیه از جمله مسجد جامع و دیگر آثارهای تاریخی قدمت ۳۰۰ هزار ساله این شهر را به اثبات رسانده است.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: مسجد جامع ارومیه از آثاری است که نشان می دهد مردم شهید پرور این شهر از دیرباز راه خود را بر محور ستون کامل دین و نماز نهاده اند و یک دم از خیال نماز و مناجات نمی افتند.

این مسجد و تزئینات داخلی آن طوری است که امکان ندارد مسلمانی وارد آن شود و بدون عبادت و راز و نیاز از آن خارج شود در واقع این مسجد چنان تزئین شده است که نمازگزاران برای مناجات و نماز خواندن به وجد می آیند.

مسجد جامع از ارزشمندترین و قدیمی ترین مساجد ارومیه بوده و تاریخچه آن به دوره های سلوجوقیان و ساسانیان برمی گردد بنابراین در دوره های مختلفی معماری هایی جهت کامل شدن آن انجام گرفته است.

باتوجه به نقشه های چهار طاقی، مسجد جامع دارای شبستان گنبد داری است که بر اساس عقیده محققان این بنا پس از تصرف مسلمانان بر ایران بر روی آتشکده  های دوران ساسانی ساخته شده است.

بر اساس بررسی های انجام گرفته و اسناد در دست موجود این مسجد مربوط به دوره سلجوقیان بوده و در هسته مرکزی و بافت تاریخی شهر قرار گرفته است.

بنا به گفته رضا حیدری, باستان شناس سازمان میراث فرهنگی آذربایجان غربی، مسجد جامع ارومیه دارای محرابی است که معماری آن توسط شرفشاه نقاش تبریزی در 676 هجری قمری در دوره ایلخانیان صورت گرفته و در دوره های مختلف دیگر با تزئینات ویژه ای تکمیل تر شده است.

در تاریخ 118 هجری قمری نیز به فرمان رضا قلی خان بیگلر بیگی افشار و حاکم ارومیه بازسازی و تغییراتی در این مسجد صورت گرفته است و بر همین اساس در دوره های مختلف بنا به دستورهای حاکمان در هردوره این بنا مورد بازسازی و معماری قرار گرفته است.

طبق دستور بیگلر بیگی افشار در سال 1184 حجراتی به استناد کتبه موجود در ورودی کوچک مسجد در اطراف حیاط برای طلاب علوم دینی ساخته و آیات قرآنی با خط نستعلیق با زمینه مشکی در شبستان اصلی نوشته شده است.

مسجد جامع ارومیه دارای سه ورودی است که بعدها به محوطه های ستوندار پیوند زده شد، از طرفی یکی از ورودی های بازار تاریخی ارومیه نیز به سمت مسجد جامع باز می شود.

گفتنی است که قسمت های داخلی شبستان گنبد دار این مسجد سفیدکاری شده و دارای کتیبه های جدیدی با زمینه سیاه است، همچنین بر روی دیوارهای مسجد سه کتیبه وجود دارد که یکی مربوط به دوره فتحعلی شاه، دیگری مربوط به سال 1303 هجری قمری و دیگری مربوط به تاریخ 1349 است که هرکدام دارای زیبایی های منحصر به فرد و قابل توجهی هستند.

در قسمت پایینی گنبد مسجد تاریخی ارومیه کتیبه ای به خط کوفی نیز وجود دارد که بر اساس گفته های کارشناسان و محققان این کتیبه همزمان با کتیبه تاریخی محراب ساخته شده است.

صحن مسجد جامع نیز به صورت مربع مستطیل بوده و با دو ورودی به راسته سنگ تراشان و بازار قدیمی شهر ارتباط دارد که این نیز فضای زیبا و دلنشینی به منظره مسجد بخشیده است، همچنین این بنا به شماره 234 به ثبت تاریخی رسیده است.

گزارش و عکس از فرخنده امیری
الف

کد: 241473