آرشيو خبر صفحه آذربایجان غربی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آب دریاچه ارومیه باز هم کاهش یافت
چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۷
اهمیت دریاچه ارومیه بر فردی پوشیده نیست و بر تمام مناسبات اقتصادی، اجتماعی، زیستی، فرهنگی و معیشتی منطقه تاثیر دارد.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی گفت: احیای دریاچه ارومیه نیازمند همگرایی و هماهنگی مسئولان و مردم است. هادی بهادری در نشست خبری در خصوص مصوبات دولت برای احیای دریاچه که در سالن جلسات معاونت امور عمرانی ترتیب یافت، اظهارکرد: اهمیت دریاچه ارومیه بر فردی پوشیده نیست و بر تمام مناسبات اقتصادی، اجتماعی، زیستی، فرهنگی و معیشتی منطقه تاثیر دارد.

وی با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه مهم ترین اولویت دولت در منطقه شمال غرب است، افزود: اولین مصوبه دولت مربوط به دریاچه ارومیه بوده و تاکنون دولت هر بودجه‌ای که ستاد احیای دریاچه ارومیه پیشنهاد داده تصویب کرده است.

بهادری به همگرایی و هماهنگی مسئولان در رابطه با احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد و گفت: باید تمامی مسئولان استان، استان‌های مجاور و مسئولان ملی در خصوص احیای دریاچه ارومیه اجماع کامل و هماهنگی در بحث اجرا داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه نباید استفاده ابزاری از موضوع دریاچه ارومیه شود، خاطر نشان کرد: وضعیت فعلی دریاچه ارومیه ناشی از سیاست‌های نادرستی بوده که در گذشته اعمال شده است.

معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی با بیان اینکه بحث بهره‌گیری از مشارکت مردم در خصوص بحث دریاچه ارومیه درگذشته مغفول مانده است، گفت: نقش مردم در احیای دریاچه ارومیه محوری بوده و باید از ظرفیت و مشارکت مردم در اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه به درستی بهره‌گیری شود.

بهادری با تاکید بر اینکه دریاچه ارومیه فرصتی برای توسعه منطقه محسوب می‌شود، اظهارکرد: در حال حاضر پروژه‌های تعریف شده به منظور احیای دریاچه ارومیه با پروژه‌هایی که دستگاه‌ها باید انجام بدهند تناقض نداشته بلکه هم راستا است به طوری که توسعه سامانه‌های نوین آبیاری، جلوگیری از هدر رفت آب و ...در توسعه یافتگی منطقه تاثیر دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۴۰ متر بوده که نسبت به پنج روز گذشته شش سانتیمتر کاهش یافته است، افزود: با توجه به افزایش دما و به تبع ان افزایش تبخیر، اگر این روند ادامه یابد به وضعیت پارسال دریاچه ارومیه خواهیم رسید.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه نسبت به تراز اکولوژیک ۳.۷ متر فاصله دارد.
منبع: ایسنا
الف
کد: 246707