آرشيو خبر صفحه بین الملل داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
ديلي صباح:
قدرت ایران موجب سرخوردگی آل سعود
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۳۴
روزنامه ديلي صباح در گزارشي تحليلي با اشاره به افزايش قدرت ايران در منطقه در سال‌هاي اخير نوشت: سفر غير منتظره وزير امور خارجه عربستان به وين (در زمان مذاکرات ايران و 1+5) نشان دهنده ميزان سرخوردگي آن‌هاست.
قدرت ایران موجب سرخوردگی آل سعود
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:روزنامه ديلي صباح در ادامه گزارش خود نوشت: تحولات اخير در منطقه خاورميانه شامل سقوط طالبان در افغانستان، سرنگوني صدام حسين، ديکتاتور پيشين عراق و گسترش ناآرامي‌ها در جهان عرب از دسامبر سال ۲۰۱۰ تاکنون موجب بروز تغييراتي شده که افزايش قدرت ايران در خاورميانه را در پي داشته است.از طرفي ديگر آغاز مذاکرات هسته‌اي ميان ايران و گروه ۱+۵ مقدمه‌اي بوده است براي گفت‌و‌گوي تهران - واشنگتن که از زمان وقوع انقلاب اسلامي ايران در سال ۱۹۷۹ تقريبا ً متوقف شده بود. هم‌چنين درخواست کارشناسان براي همکاري ايران و آمريکا به منظور مقابله با داعش در عراق و سوريه شنيدني و قابل توجه بوده است و به نظر مي‌آيد دولت باراک اوباما، رييس‌جمهور آمريکا ترجيح داده است مخالفت تل‌آويو را تحمل کند و براي محدود کردن برنامه هسته‌اي ايران با مقامات اين کشور وارد مذاکره شود.

به نوشته اين روزنامه ترکيه‌يي،‌ بسياري انتظار داشتند که مذاکرات هسته‌اي ايران و گروه ۱+۵ در آخرين دور خود در وين پايتخت اتريش به يک نتيجه جامع منجر شود اما مذاکره کنندگان توافق کردند که رايزني‌هاي خود را به منظور جلوگيري از شکست آن يکبار ديگر تمديد کنند. اين کشورها تا ژوئن شال ۲۰۱۵ فرصت دارند تا به توافق نهايي برسند.اگر اين مذاکرات به توافق جامع مورد نظر دست پيدا کند ،‌نفوذ ايران در آينده نزديک افزايش خواهد داشت اما واضح است که عربستان و بسياري ديگر از اين افزايش نفوذ ايران که ممکن است با همکاري با آمريکا براي مقابله با داعش همراه شود، ناخرسند خواهند بود. اين حقيقت که سعود الفيصل، وزير خارجه عربستان در سفري غير مترقبه به پايتخت اتريش رفته است نشان دهنده سرخوردگي آن‌هاست.با اين حال تمديد مذاکرات به جمهوري خواهان آمريکا که اکنون کنترل کنگره را در اختيار دارند اين فرصت را داده است که باز هم بگويند ايران از اين تمديد سود مي‌برد و به اوباما يادآور شوند که قبلا درباره اين مساله به وي هشدار داده‌اند، اما ايران در مذاکرات هسته‌اي و مساله مقابله با داعش در بازي شطرنج منطقه يک حرکت مناسب را انجام داده است.منبع:ایسنا
کد: 250284