آرشيو خبر صفحه خراسان رضوی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
قرآن‌پژوهان رسالت سنگینی در معرفی اسلام ناب محمدی(ص) بر عهده دارند
سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۴۵
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ‌گفت: در شرایط فعلی جهان اسلام، قرآن‌‌پژوهان و دانشمندان اسلامی بیش از هر زمان دیگری وظیفه و رسالت معرفی اسلام ناب و اصیل محمدی را با استفاده از آیات ناب قرآن، تأویل و تدبر در کتاب آسمانی بر دوش دارند.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: حجت‌الاسلام والمسلمین اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پیامی به نخستین همایش خادمان قرآنی در مشهد صادر کرد.

در این پیام آمده است: قرآن اعجاز ابدی خاتم پیامبران، خلود و جاودانگی، معجزه قرآن است که خداوند در آیه «إِنَّا نَحْنُ نَزَّلْنَا الذِّکْرَ وَإِنَّا لَهُ لَحَافِظُونَ»، علاوه بر تضمین حفاظت از این دایره المعارف آسمانی در مقابل تحریف‌گران و تحریف‌گرایان، به پیروان دیگر ادیان و (اهل کتاب) بشارت می‌هد که آیه آیه قرآن، نسخه ساز و شفابخش برای همه دردها و بیماری‌های انسانیت در همه اعصار است.

این پیام می‌افزاید: نکته ظریف تعالیم قرآنی وجود مصادیق فراوان برای همه شاخه‎های جدید علم است و امروزه از قرآن در علومی همچون روانشناسی، جامعه شناسی و حتی تخصصی‌ترین زیر شاخه‌های علوم استفاده می‌شود و منبع و مرجع تحقیقات و پژوهش‌ها برای به‌روزترین دانشمندان و حتی علمای هرمنوتیک در غرب علمی است که هزار و ۴۰۰ سال پیش پیامبر امت اسلام بر ضرورت تعلیم و تعلم آن برای پی بردن به بطون قران تاکید کردند.

در ادامه این پیام آمده است: متأسفانه جهان اسلام، به دلیل برخی کج فهمی‌ها و یا تحریف‌های سهوی، دچار سردرگمی، تشتت، افراطی‌گری‌های خشن و خانمان‌سوز شده است و هر روز شاهد شکلی جدید از بروز و ظهور عوامل تفرقه و تنازع در گوشه گوشه جهان هستیم که تحت عناوین دروغین اسلام و مسلمانان شکل می‌گیرد، در چنین شرایطی قرآن پژوهان و دانشمندان اسلامی بیش از هر زمان دیگری وظیفه و رسالت معرفی اسلام ناب و اصیل محمدی را با استفاده از آیات ناب قرآن و تاویل و تدبر در کتاب آسمانی بر دوش دارند.

در ادامه این پیام آمده است: اگر اصل قرآن و احکام اسلام بدون پیرایه محور زندگی مسلمانان قرار گیرد دیگر عده‌ای جاهل و فاسق نمی‌توانند به اسم اسلام و مسلمانان چهره رحمانی و انسانی اسلام را خدشه‌دار کرده و به جای آشنا کردن مردم جهان با ابعاد والای انسانی و رحمانی قران آنان را اسلام هراس و از اسلام دور کنند.

در ادامه پیام رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده است: همه آنچه که از متن قرآن گفته‌اند و گفتیم برای مباحث تئوری و کاربردی در جامعه نیاز به انسان‌هایی است که در تعبیر گردهمایی امروز شما (خادمان قرآن) نامیده می‌شود، خادمانی که اگر علم و عملشان مکمل هم و سبب تقویت باورهای قرانی در سطوح مختلف جامعه باشند مبلغان مکارم اخلاق، ناشران خوبی‌ها، آمران به معروف و ناهیان از منکر، آن هم منبعث از صفت رحمانی و رحیمی خداوند صاحب قرآن می‌شوند.

در پایان این پیام آمده است: با تشکر از ابتکار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سازماندهی خادمان قرآن که نوعی تمرکزگرایی برای استفاده بهینه از خرد جمعی در راستای بهبود کارهای پراکنده، سلیقه‌ای و برخاسته از شرایط زمانی و مکانی است، امیدوارم از معنویت قرآن و حرکت کارهای قرآنی به عنوان بهترین سرمایه فرهنگی در راستای تقویت کمی و کیفی ارشاد اسلامی در جامعه و به‌ویژه در میان نسل جوان بیشتر و بهتر استفاده کنیم.
الف
کد: 256394