آرشيو خبر صفحه تهران داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تهرانی ها روزی ۶ هزار گاو می خورند!
دوشنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۰
روزنامه هفت صبح - سید هادی کسایی زاده: روزانه در تهران یک هزار تن برنج مصرف می شود، به نحوی که برنج وارداتی جوابگوی نیازها نیست. همچنین همین آمارها نشان می دهد که تهرانی های خوش خوراک روزانه شش هزار گاو و گوسفند میل می کنند.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: نان، برنج، خورشت، کوکو، آبگوشت، دم پختک، ماکارانی و صدها غذای دیگر غذاهای لذیذ ایرانیان ار تشکیل می دهند.

هر انسان روزانه سه تا شش واحد میوه نیاز دارد. حتی گفته اند اگر وضع مالی خوبی نداری سه واحد و اگر هم وضع خوبی داری روزانه باید شش واحد میوه مصرف کنید. یا اینکه زنان روزانه شش قاشق غذاخوری و مردان به ۹ قاشق غذاخوری قند در روز نیاز دارند که البته این قند در میوه ها هم یافت می شود. مصرف روزانه ۱۰ لیوان آب و یک تا دو کفگیر برنج (بستگی به کالری مصرفی بدن دارد) هم از توصیه های کارشناسان تغذیه است ولی آیاایرانی ها به صورت استاندارد و اصولی برنج مصرف می کنند؟

مصرف روزانه یکهزار تن برنج در تهران
بهتر است برای پاسخگویی به این سوال به یک آمار توجه کنید. یدالله صادقی رییس سابق سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران می گوید: «روزانه در تهران یک هزار تن برنج مصرف می شود، به نحوی که برنج وارداتی جوابگوی نیازها نیست.

هر چند این آمار دولتی است و قطعات با وجود برنج های وارداتی و حتی عرضه برنج خارج از شبکه باید این آمار را چند برابر کرد ولی با یک حساب سرانگشتی محاسبه کنید مصرف برنج در کشور روزانه چند هزار تن است! از برنج که بگذریم نوبت به گوشت می رسد؛ ماده غذایی که همچنان خرید آن برای تمام خانواده ها به آسانی مقدور نیست، به خصوص این روزها که باید گوشت قرمز را میانگین کیلویی ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان خریداری کرد.»

مصرف روزانه یک تکه گوشت در خورش کافی است
کارشناسان تغذیه می گویند مصرف یک واحد گوشت در روز برای بدن کافی است. منظور از یک واحد گوشت، حدود ۳۰ تا ۳۵ گرم گو.شت پخته یا یک عدد تخم مرغ (کاملا آبپز) است، بنابراین اگر فردی روزی سه تا چهار واحد از این گروه غذایی را مصرف کند، نیازهای تغذیه ای را از نظر مواد مغذی کلیدی مثل آهن، روی و پروتئین (به خصوص پروتئین حیوانی) تامین خواهد کرد.

از آنجا که گوشت قرمز منبع اسیدهای چرب اشباع است و این اسیدهای چرب با بروز بیماری های قلبی - عروقی در ارتباط هستند، به آقایان، افراد مبتلا به بیماری های قلبی - عروقی و افراد چاق یا کسانی که دچار نشانگان متابولیک هستند، توصیه می شود کمتر گوشت قرمز میل کنند.

با خوردن یک تکه گوشت قرمز متوسط در خورش، یک واحد گوشت مورد نیاز روزانه تامین می شود اما بسیاری از افراد فقط در یک وعده شان یک ران یا سینه کامل مرغ را مصرف می کنند که این مقدار معادل سه تا چهار واحد گوشت قرمز است در صورتی که برای دریافت یک واحد پروتئین، خوردن یک تکه کوچک مرغ یا ماهی هم کافی است.

تهرانی ها روزانه شش هزار گاو و گوسفند می خورند
حالا می خواهیم باز هم شما را شگفت زده و اعلام کنیم که تهرانی های پایتخت نشین روزانه چقدر گوشت مصرف می کنند. نعمت الله ترکی معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری تهران در گفتگو با خبرنگار جامعه می گوید: «استان تهران ۱۲ کشتارگاه دارد و میانگین روزانه حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ گوساله و بیش از ۵ تا ۵.۵ هزار گوسفند در این کشتارگاه ها ذبح شده و در بازار توزیع می شود.»

البته این مقام مسئول در استانداری تهران می گوید: «تعدادی گوسفند و گوساله هم از خارج از تهران وارد شبکه توزیع استانی می شود.»

حالا با توجه به آمارهای ارائه شده و گفته های ترکی و یک محاسبه کوچک براساس آمارهای ارائه شده از سوی صنعت و معدن و تجارت استان تهران می توان گفت که تهرانی ها روزانه یک هزار میلیارد تومان گوشت مصرف می کنند.

حالا که با این آمار وحشتناک مصرف گوشت در پایتخت شوکه شدید بهتر است بدانید کحه سازمان نظام پرستاری اعلام کرده است: «یک سوم شهروندان تهرانی شاخص توده بدنی در حد افزایش وزن و به بالا دارند و رفتارهای تغذیه ای هیچ یک از شهروندان تهرانی از نظر عادات غذایی مرتبط با پیشگیری از سرطان در حد مطلوب نیست که معنی و مفهوم آن این است که شهروند محترم تهرانی شما در معرض سرطان هستید، کمتر غذا بخورید!

تامین ۲۵ درصد غذای تهرانی ها از رستوران
دکتر سیاوش ناصری فوق تخصص گوارش و کبد می گوید: «۲۵ درصد از غذای تهرانی ها از رستوران ها تامین می شود.» وی با اشاره به سبک زندگی امروزی در جوامع گفت: «بسیاری از خانواده ها از رستوران ها و فست فودها غذا تهیه می کنند که این عامل خود منجر به تهدید سلامت خانواده ها خواهد شد.»

البته این کارشناس تغذیه با بیان اینکه تغذیه سالم را باید از دوران کودکی آغاز کرد گفته است: «متاسفانه چاقی کودکان در کشور ما رو به افزایش است. دلیل آن هم این است که نمک و شکر بیش از اندازه مصرف می کنیم. این در حالی است که مصرف نان و برنج در رژیم غذایی ایرانیان به وفور دیده می شود و استفاده از غذاها، سبزیجات و گوشت از جایگاه کمتری برخوردار هستند.»
الف
کد: 261945