آرشيو خبر صفحه سیاسی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آخوندی خطاب به نعمت زاده: سه ماه بی تفاوتی به دپوی کالاهای اساسی
دوشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۳۱
آخوندی خطاب به نعمت زاده: سه ماه بی تفاوتی به دپوی کالاهای اساسی
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در آستانه روزهاي پاياني سال بار ديگر داستان تکراري افزايش قيمت ها مشکلات زيادي را براي مردم به وجود آورده است. يکي از فرآيندهاي طبيعي که هرسال عده اي از وارد کنندگان سود جو دنبال مي کنند تا با افزايش قيمت اجناس خود در روزهاي پاياني سال سود بيشتري را به دست آورند، دپوي کالاي هاي خود به شکل هاي مختلف است. عده اي از تجار و بازرگانان وارد کننده کالاهاي خود را در انبارها ذخيره مي کنند تا در روزهاي پاياني سال که قيمت ها افزايش پيدا مي کند، عرضه کنند. اما عده اي ديگر کالاهاي وارداتي را از بنادر و گمرک ها ترخيص نمي کنند تا در روزهاي پاياني سال به موج سواري خود بر افزاش قيمت ها ادامه دهند.

در همين زمينه نامه اي در اختيار ما قرار گرفت که طي آن عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي خطاب به محمدرضا نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت به رشته تحرير درآورده بود. در اين نامه آمده است عده اي وارد کنندگان به دنبال سودجويي بيشتر در روزهاي پاياني سال هستند، بنابراين کالاهاي خود را که عمدتا از گروه کالاهاي اساسي است از بنادر ترخيص نمي کنند و اين مسئله مشکلات زيادي را براي بنادر کشور ايجاد کرده است. يکي از اين مشکلات ايجاد ترافيک کالا و بار در بنادر است و مشکل مهم تر نارضايتي رانندگاني است که بار خود را در بنادر قرار داده اند و با توجه به ترخيص نشدن آن ها ۳ ماه است که کرايه خود را دريافت نکرده اند. آخوندي بعد از تشريح اين مشکلات از نعمت زاده خواسته که براي حل اين مشکل چاره اي بنديشد تا کالاهاي اساسي دپو شده ترخيص شود.

اما نکته تامل برانگيز در اين نامه بي تفاوتي سه ماهه وزارت صنعت نسبت به انباشت کالاها در گمرک ها و بنادر و همچنين افزايش قيمت آخر سال است. اين سو مديريت خواسته يا ناخواسته در روزهاي پاياني سال در شرايطي اتفاق مي افتد که کشور ما با قرار گرفتن در شرايط رکود نياز مبرمي به تدبير در عرضه کالاي هاي اساسي دارد. مطمئنا اثرات اين بي تدبيري به زودي در اقتصاد کشور و معيشت مردم نمايان خواهد شد و سکوت وزارت صنعت در برابر اين وارد کنندگان سودجو هيچ توجيهي قابل قبولي نخواهد داشت.

منبع:
کد: 268800