آرشيو خبر صفحه بین الملل داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مصاحبه تلفنی سفیر اسبق ایران در یمن با المانیتور:
عربستان سعودی باید انصارالله را بپذیرد
چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۸
سفیر اسبق جمهوری اسلامی در یمن در مصاحبه‌ با یک نشریه آمریکایی اظهار داشت: دفاع از مظلومان و مستضعفین جهان جز سیاست‌های بنیادین جمهوری اسلامی ایران است و مردم این کشور نیز نیازی به مشاوران نظامی ایران ندارند.
عربستان سعودی باید انصارالله را بپذیرد
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: سفیر سابق ایران در یمن در مصاحبه با نشریه آمریکایی «المانیتور » اظهار داشت که عربستان سعودی باید انصار الله را بپذیرد.

بر اساس این گزارش، «علی اصغر قریشی» سفیر ایران در یمن در سال‌های ۱۹۹۹تا ۲۰۰۳ درگفت‌وگوی تلفنی با المانیتور گفت:« ایران بر اساس سیاست‌های بنیادین خود که دفاع از مظلومان جهان است به این کار ادامه داده و برایش سنی یا شیعه تفاوتی ندارند.»

قریشی در ادامه در پاسخ به سئوالی مبنی بر تداوم حمایت ایران از یمن گفت که تهران از لحاظ سیاسی و معنوی از یمن حمایت می‌کند.

سفیر سابق ایران در یمن اظهار داشت که پهلو گرفتن کشتی امدادی ایران در یکی از بنادر جیبوتی در راستای کمک به گفت‌وگوهای صلح یمن تحت نظارت سازمان ملل متحد بوده و همچنین ایران به درخواست‌های این نهاد بین‌المللی نه عربستان لبیک گفته است.

قریشی در پاسخ به سئوال دیگر المانیتور درباره منافع ایران در یمن گفت:«ایران هیچ منفعتی در یمن ندارد جز این‌که حامی محرومان و مستضعفین یمنی و فراهم کننده کمک‌های انسانی برای آن‌ها بوده است.»

قریشی در بخشی دیگر از این گفت‌‌وگو اظهار داشت:« ایران حتی منافع اقتصادی در یمن نیز ندارد. آن‌ها چیزی برای ما ندارند. تاریخچه حضور ایران در این کشور نیز به هزار سال قبل برمی‌گردد.»

سفیر اسبق ایران در یمن همچنین در پاسخ به سئوال دیگر المانیتور درباره تنش بین ریاض _ تهران گفت:« تنش بین ایران و عربستان سعودی به اولین روزهای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران برمی‌گردد. عربستانی‌ها در آن دوران حامی «صدام حسین» رییس جمهور وقت عراق بودند و البته روابط بین دو کشور نوسان‌هایی داشته است.»

دیپلمات اسبق ایران در بخشی دیگر از این مصاحبه گفت:« عربستان سعودی کلا مخالف گفت‌‌وگوهای هسته‌ای ایران است و نمی‌خواهد ایران به توافقی نهایی دست یابد.این کشور خواهان ادامه تحریم‌ها و فشارها علیه ایران است.ریاض در مذاکرات هسته‌ای ایران مداخله می‌کند. آن‌ها خواهان توافق هسته‌ای ایران نیستند.»

وی با رد شایعات در زمینه اعزام مشاوران نظامی ایران به یمن گفت:«ایران نه نیازی به این کار داشته و نه تمایلی به انجام آن دارد و البته مردم یمن نیز نیازی به مشاور نظامی ندارند.»

سفیر سابق ایران در خاتمه این گفت‌وگو افزود:« نه ایران و نه عربستان هیچ کدام خواهان مقابله نظامی با هم نیستند.ایران نیز تاکنون عربستان سعودی را تهدید نظامی نکرده و سخنان گاه و بیگاه برخی فرماندهان نظامی ایران را نباید به عنوان سخنان رسمی تلقی کرد زیرا آن‌ها سخنگویان جمهوری اسلامی ایران نیستند. ضرورت دارد تا عربستان سعودی انصار الله را به رسمیت بشناسد. آغاز مذاکرات صلح در ژنو تحت نظارت سازمان ملل متحد نیز می‌تواند جایگاهی برای تشکیل دولت فراگیر در این کشور باشد. ایران نیز تاکنون بارها پیشنهادهای خود را در این زمینه و حمایت از گفت‌وگوهای داخلی یمن اعلام کرده است.»
م
منبع : فارس
کد: 281275