آرشيو خبر صفحه بین الملل داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
اولین بدبیاری توافق با ایران برای کانادا
يکشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۱۷
توافق هسته ای ۵+۱ با ایران آخرین میخ بر تابوت پروژه ۱۲ میلیارد دلاری صادرات نفت کانادا به اروپا است که به دلیل افت ۵۰ درصدی قیمت نفت از سال گذشته تردیدها نسبت به آن افزایش یافته بود.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: پایگاه خبری دی استار خبر داد، توافق هسته ای با ایران علاوه بر حل یک بحران تاریخی، آخرین میخ بر تابوت پروژه پیشنهادی ۱۲ میلیارد دلاری انرژی ای است که هدف از آن فروش نفت آلبرتای کانادا به اروپا بود.

این پروژه، طرحی برای انتقال پرهزینه ترین نفت جهان از عرض یک قاره و یک اقیانوس به بازار اروپا بود، یعنی جایی که تقاضا برای نفت در آن در مواجهه با تلاش ها برای مقابله با گرم شدن زمین در حال کاهش است.

ایران که به تازگی از بند تحریم های غرب رها شده، قصد دارد برای تقویت اقتصاد خود نفت بیشتری با بازارهای جهان صادر کند.

از نظر ذخایر نفتی، ایران پس از کانادا چهارمین ذخایر بزرگ اثبات شده نفت جهان را در اختیار دارد. میزان ذخایر نفتی کانادا حدود ۱۷۵ میلیارد بشکه و ذخایر نفت ایران ۱۵۰ میلیارد بشکه تخمین زده شده است. تفاوت در اینجاست که نفت کانادا جزو پرهزینه ترین نفت های جهان است، اما نفت ایران در زمره ارزان ترین نفت های جهان به لحاظ هزینه استخراج قرار دارد.

هزینه استخراج نفت ایران از هر کشوری به استثنای عربستان کمتر است. ایران می تواند نفت کم هزینه خود را به راحتی به اروپا صادر کند.

۲ سال قبل، زمانی که اولین بار پیشنهاد پروژه انتقال نفت کانادا به اروپا موسوم به «ایست» مطرح شد، تردیدهای بسیاری در مورد عملیاتی شدن این پروژه مطرح شد.

تردیدها نسبت به این پروژه با کاهش ۵۰ درصدی قیمت نفت در سال گذشته افزایش یافته است. اما توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی آخرین میخ بر تابوت این پروژه بود. اکنون این پروژه تنها در انتظار یک مراسم خاک سپاری آبرومندانه است.
د
منبع : تسنیم
کد: 291018