آرشيو خبر صفحه سیاسی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند
قرارداد یک‌میلیارد دلاری فروش جنگنده به ایران
پنجشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۲۴
گزارش‌های منتشر شده حاکی است که چین موافقت خود را با فروش هواپیماهای جنگنده "جی۱۰" به ایران اعلام کرده است
قرارداد یک‌میلیارد دلاری فروش جنگنده به ایران
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به نقل از روزنامه صهیونیستی جروزالم پست، در حالی که برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که چین با فروش جنگنده‌های نظامی به ایران موافقت کرده، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که جنگنده‌های چینی شامل تجهیزاتی است که توسط رژیم صهیونیستی ساخته شده است.

خبرگزاری‌های بین المللی ارزش این قرارداد را ۴۰میلیون دلار اعلام کرده‌اند. دبکا هفته گذشته برای نخستین بار این خبر را اعلام کرد و یک روزنامه چینی امروز پنج‌شنبه نوشت که هیچ‌یک از دولت‌ها هنوز به‌طور مستقل این خبر را تأیید نکرده‌اند که چین و ایران برای نهایی کردن این قرارداد به توافق نهایی رسیده‌اند.

به‌ازای خرید این هواپیماها، ایران پول نقد به چین نمی‌پردازد بلکه به‌مدت ۲۰ سال پول آن را از طریق فروش نفت خام پرداخت خواهد کرد.

دبکا فایل اعلام کرده است که چین قصد دارد ۱۵۰ فروند از هواپیماهای جنگنده را به ایران بفروشد. این خبر به‌طور گسترده‌ای در سطح رسانه‌های خبری اسرائیل، منتشر شده است.

به‌اعتقاد تحلیلگران، جنگنده "چنگدو جی۱۰" که در سال ۲۰۰۵ میلادی توسط چین رونمایی و معرفی شد، شباهت زیادی به جنگنده‌های لاوی رژیم صهیونیستی دارد.

جنگنده لاوی که اواخر دهه ۱۹۸۰ میلادی توسط رژیم صهیونیستی معرفی شد، در نهایت پس از لغو قرارداد تل‌آویو با شرکت سازنده آن، کنار رفت و اسرائیل برای خرید جنگنده‌های اف۱۵ با آمریکا قرارداد بست.

علت اصلی تصمیم رژیم صهیونیستی برای لغو قرارداد تولید جنگنده لاوی، هزینه‌های مالی بالای آن اعلام شده است. آمریکا نیز با تولید جنگنده لاوی به‌شدت مخالفت کرده است چرا که نگران این مسئله بوده است که جنگنده لاوی با تجهیزات پیشرفته و قابلیت‌های زیاد، به رقیب سرسختی برای جنگنده‌های آمریکایی تبدیل خواهد شد.

رژیم صهیونیستی هرگز این مسئله را تأیید نکرده است که هواپیماهای لاوی یا فناوری ساخت آن را در اختیار چین قرار داده است.

منبع:تسنیم
کد: 293130