آرشيو خبر صفحه هرمزگان داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان خبر داد
خروج هرمزگان از خشکسالی با کار روی دستگاه‌‌های تولید آب از منابع جدید
دوشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۹:۵۸
رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان از کار روی سیستم‌ها و دستگاه‌های تولید آب از منابع جدید و با صرفه، و همچنین آغاز پژوهش‌ها برای ترویج و کاشت گیاه سالیکورنیا در این واحد دانشگاهی خبر داد.
خروج هرمزگان از خشکسالی با کار روی دستگاه‌‌های تولید آب از منابع جدید
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: سهیل دادخواه پیش از ظهر امروز در نشستی خبری با اشاره به برگزاری نشست شورای اداری استان هرمزگان، با اشاره به چشم‌انداز جهاد دانشگاهی هرمزگان افزود: چشم‌انداز جهاد دانشگاهی هرمزگان، دستگاه برتر در ارائه خدمات و انجام فعالیت‌های علمی، پژوهشی، فرهنگی و آموزشی دریا محور در استان است.

وی با اشاره به اهداف سه ساله بخش پژوهش واحد استان گفت: تأسیس یک شرکت دانش‌بنیان در فناوری‌های تولید شده مربوط به آب و انرژی و زمینه‌های مرتبط با توسعه دریا محور، کسب دانش فنی و اجرای پروژه‌های ملی یک مورد تا پایان برنامه، راه‌اندازی کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های تخصصی یک مورد تا پایان برنامه، ارتقا توانمندی‌های واحد در زمینه‌های مرتبط با آب و انرژی، مدیریت و توسعه و زیست فناوری دریایی و زمینه‌سازی راه‌اندازی یک پژوهشکده در این زمینه تا پایان برنامه از اهداف سه ساله جهاد دانشگاهی هرمزگان است.

رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان اضافه کرد: برنامه‌های عملیاتی سه ساله در زمینه آب و انرژی را می‌توان به راه‌اندازی گروه پژوهشی توسعه فناوری آب‌شیرین‌کن‌ها، راه‌اندازی گروه پژوهشی توسعه انرژی‌های نو و برگزاری سلسله همایش‌های دریا، توسعه و منابع آب در سطح ملی و بین‌المللی اشاره کرد.

وی همچنین با اشاره برنامه‌های عملیاتی سه ساله در زمینه زیست فناوری گفت: در این زمینه نیز راه‌اندازی مرکز خدمات تخصصی پرورش میگو و پرورش ماهی در قفس، راه‌اندازی سایت کشاورزی با آب دریا، راه‌اندازی مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی و درختان صنعتی مناطق گرمسیری و برگزاری کنفرانس‌های علمی و تخصصی در زمینه‌های مربوطه را در دستور فعالیت‌های این واحد قرار داده‌ایم.

دادخواه به برنامه‌های عملیاتی سه ساله در زمینه مدیریت اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی گروه پژوهشی مدیریت و توسعه، برنامه‌های عملیاتی در زمینه خدمات پزشکی، راه‌اندازی مرکز خدمات درمان ناباروری از برنامه‌های حوزه مدیریت این واحد دانشگاهی در استان است.

وی با اشاره به فعالیت‌ها در زمینه آب جهاد دانشگاهی هرمزگان گفت: در زمینه ساخت آب شیرین‌کن‌های همراه و قابل حمل مخصوص مناطق دور از امکانات و ساخت دستگاه هوا آب و تبدیل رطوبت هوا به آب، بومی‌سازی و انتقال فناوری  آب‌شیرین‌کن‌های RO از طریق مشارکت با یک شرکت خارجی، کشاورزی با آب دریا در این واحد دانشگاهی صورت گرفته است.

دادخواه به معرفی فعالیت‌های انجام شده بر روی دستگاه‌های تولید آب توسط مرکز خدمات تخصصی مدیریت و توسعه پایدار منابع آب و انرژی در جهاد دانشگاهی هرمزگان پرداخت و عنوان کرد: پنج معیار اصلی به عنوان پایه طراحی در تولید آب از رطوبت هوا که به ترتیب سیکل برودتی، فیلترهای پلیمری (در دست مطالعه)، متراکم کردن هوای مرطوب ورودی، میدان مغناطیسی و سیستم‌های تولید آب چگالشی (با استفاده از سرمایش زیرزمینی هوای مرطوب) در دست اجرا و یا مطالعه است.

وی همچنین به کشاورزی با آب دریا و احیای حیات در سواحل استان هرمزگان و آشنایی با گیاه سالیکورنیا اشاره کرد و گفت:  این گیاه، گیاهی‌ است که در خاک غیرقابل کشاورزی و صحرا قابل کشت بوده و با آب شور دریا به همراه همه چیز قابل آبیاری است.

دادخواه اضافه کرد: سالیکورنیا گیاهی شورزی و آبدار و یک ساله است که در باتلاق‌ها و مرداب‌های شور و حتی در کناره ساحل دریا  به راحتی به زندگی ادامه می‌دهد.

رئیس جهاد دانشگاهی هرمزگان با اشاره به  اهداف کشت سالیکورنیا، بیان کرد: شناسایی کامل و جامع گونه‌های مختلف گیاه سالیکورنیا در استان و شرایط اقلیمی مناسب جهت رشد هر کدام از این گونه‌ها و شناسیئی گونه بومی استان که مقدمه‌ای برای آزمایشات مختلف برای کشت و ترویج این گیاه خواهد بود، از اهداف پژوهش‌های آغاز شده در این راستا است.

وی اضافه کرد: همچنین پایه‌ریزی پژوهش‌های مختلف توسط دانشگاه‌ها مراکز تحقیقاتی کشور و منطقه و حتی بخش خصوصی برای ایجاد صنایع وابسته و پیوسته به کشت و استخراج روغن از بذر آن و شناسایی و تفکیک مناطقی از استان که این گیاه در آنجا پراکندگی زیادی داشته و امکان توسعه کشت آن وجود دارد، نیز از دیگر برنامه‌هاست.

انتهای پیام/


د

منبع : فارس
کد: 299273