آرشيو خبر صفحه فارس داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
آیت‌الله ایمانی:
نتیجه بررسی‌ «برجام» در مجلس هرچه باشد، باید از آن تمکین کرد/ برخی ‌در داخل ‌‌می‌خواهند استقلال کشور را کمرنگ کنند
چهارشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۹:۳۸
نماینده ولی فقیه در استان فارس تأکید کرد: از تیم مذاکره‌کننده کشورمان که در ۲ سال گذشته برای برجام زحمت کشیدند تشکر می‌کنم، برجام باید مسیر قانونی خود را طی کند و نتیجه بررسی‌ها هرچه باشد، باید نسبت به آن تسلیم شد و تمکین کرد.
نتیجه بررسی‌ «برجام» در مجلس هرچه باشد، باید از آن تمکین کرد/ برخی ‌در داخل ‌‌می‌خواهند استقلال کشور را کمرنگ کنند
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: رهبر معظم انقلاب در دیدار با رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری، این مجلس را مظهر کامل مردم‌سالاری اسلامی و مایه‌ سکینه و آرامش در جامعه خواندند و با توصیه‌ مؤکد به تمام‌ مسئولان برای حرکت و تلاش در چارچوب منظومه‌ فکری اسلامی و مراقبت برای هم‌رنگ نشدن با ادبیات و کلیشه‌های نظام سلطه، تأکید کردند: امروز مهم‌ترین وظیفه‌ علمای دینی، روشن‌فکران دانشگاهی و مسئولان، حساسیت نسبت به طراحی دشمن و شناخت آن و تشریح آینده‌ امیدبخش و رو به‌ پیشرفت کشور در چارچوب شاخص‌های منظومه‌ فکری اسلام و با استفاده از قابلیت‌ها و توانایی‌های جوانان و ظرفیت‌های گسترده‌ کشور است.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در این دیدار نکات مهمی را درباره برجام و شرایط پس از برجام بیان کردند.

همین موضوع بهانه‌ای شد تا با آیت‌الله اسدالله ایمانی، عضو مجلس خبرگان رهبری و نماینده ولی فقیه در استان فارس گفت‌و‌گویی داشته باشیم.

تسنیم: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری، حضرتعالی مسائل بعد از برجام را چطور ارزیابی می‌کنید؟

آیت‌الله ایمانی: همان‌طور که مقام معظم رهبری درباره برجام فرمودند "به‌نظر من "مسأله بعد از برجام" از "مسأله برجام" مهم‌تر است" باید توجه داشت که این موضوعی روشن است و تمام دلایل عقلی و نقلی آن را تأیید می‌کند.

در حال حاضر برجام در مسیر قانونی، مشخص و بدون ابهام خود قرار گرفته و کارشناسان، مجلس شورای اسلامی و شورای امنیت ملی آن را بررسی می‌کنند؛ برجام یا تصویب می‌شود و یا تصویب نمی‌شود، با توجه به اینکه برای کشور تعهد ایجاد می‌کند نیاز به بررسی و اظهار نظر مجلس شورای اسلامی دارد.

از تیم مذاکره‌کننده کشورمان که در دو سال گذشته برای برجام زحمت کشیدند تشکر می‌کنم، برجام باید مسیر قانونی خود را طی کند و نتیجه بررسی‌ها هرچه باشد باید نسبت به آن تسلیم شد و تمکین کرد.

تسنیم: نظر شما درباره اظهارات آمریکایی‌ها درباره تعلیق و حفظ چارچوب تحریم‌ها چیست؟

آیت‌الله ایمانی: آمریکایی‌‌ها می‌خواهند از برجام به‌عنوان ابزاری برای تأمین اهداف خود استفاده کنند، زیرا دشمنان ایران از ابتدای پیروزی انقلاب شکستی را از ایران متحمل شدند که تاکنون در عرصه‌های مختلف فرصتی برای جبران نداشتند و فضای جدید را محک می‌زنند که ببینند، می‌توانند ایده‌های خود را پیگیری کنند یا خیر.

همان‌طور که رهبر معظم انقلاب هم فرمودند اساس مذاکرات هسته‌ای کشورمان رفع تحریم‌های کشور بوده نه تعلیق تحریم‌ها و طرف‌های مقابل ما می‌گویند تحریم‌ها تعلیق است نه لغو؛ آنها باید بدانند اساس مذاکرات و این نشست دوساله برای چه بوده است.

آنها باید بدانند ایران اسلامی به‌دنبال انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای بوده و در این زمینه تحقیق و توسعه را در دستور کار خود داشته است؛ در گذشته تمام این مسائل رعایت شده و مسائل و مشکلات مربوط به تحریم‌ها نیز از سوی ما تحمل می‌شد. انجام مذاکرات برای این بود که مسائل و مشکلات تحریم برداشته شود نه اینکه تعلیق شود.

تسنیم: آیا انتظار آمریکا برای تغییر رفتار ایران در دوران بعد از توافق انتظار به‌جایی است؟

آیت‌الله ایمانی: دشمن می‌خواهد افکار خود را نه‌تنها به ما بلکه به دنیا دیکته کند. آنها یک سری از مفاهیم را دستکاری می‌کنند و براساس معنایی که برای خودشان قابل فهم است، قصد دیکته‌کردن و تحمیل آن را به دنیا دارند و انتظار دارند دنیا بدون فکر و اندیشه و چشم‌بسته فرهنگ آن‌ها را بپذیرد و مانند آن‌ها با دیگر دولت‌ها رفتار کند.

اگر این انتظار آمریکایی‌ها مورد قبول ما بود، انقلاب نمی‌کردیم. دلیل اصلی انقلاب اسلامی ایران و شعار ما از همان ابتدای انقلاب و حتی پیش از آن رسیدن به استقلال بوده است. در این برهه از زمان دشمن در پی کمرنگ‌کردن آن است تا ایران به الگویی برای دیگر کشورها تبدیل نشود و اهداف خود را دنبال کنند.

متأسفانه برخی افراد ‌در داخل کشور ‌می‌خواهند استقلال کشور را کمرنگ کنند، این افراد با دلایل واهی و به‌ظاهر زیبا این هدف را دنبال می‌کنند و قصد دارند استقلال کشور را کم‌ارزش جلوه ‌دهند و بعد ایده‌های دشمنان را بیان و پیاده کنند.

باید به این نکته مهم توجه داشت که معنای استقلال این است که ما می‌خواهیم خودمان برای کشورمان و خودمان، تصمیم بگیریم نه اینکه دشمنان و دیگران برای ما تصمیم‌گیری کنند، ایران اسلامی می‌خواهد مستقل باشد و برای همین انقلاب کرده است.

استقلال شاخه‌ای از آزادی است و تا آزادی نباشد استقلال معنا ندارد، شعار روز اول انقلاب و قبل از پیروزی همین بوده است اما دشمنان و دوستان ناآگاه ما می‌خواهند آن را کمرنگ کنند.

ما می‌خواهیم خودمان ببینیم، بیندیشیم، برای خودمان تصمیم‌گیری کنیم و مسیرمان را تعیین کنیم. نه اظهارات آمریکایی‌ها درباره تعلیق و حفظ چارچوب تحریم‌ها را قبول داریم، نه مرحله گذار در ایران را و نه انتظار آمریکا برای تغییر رفتار ایران را می‌پذیریم.

ایران ‌هرگز به‌دنبال تولید سلاح هسته‌ای نبوده و نیست و تفاوت رفتاری در این زمینه لزومی ندارد، همه باید نسبت به طراحی و نقشه دشمن، حساس و هوشیار باشند و با توجه به بیانات مقام معظم رهبری نباید به‌واسطه لبخند دشمن و یا مساعدت کوتاه‌مدت او در موضوعی خاص فریب خورد.

تسنیم: وظیفه مسئولان در این زمینه چیست؟

آیت‌الله ایمانی: مقام معظم رهبری مسیر همه ما را در این رابطه روشن ‌و نظرات خود را بسیار صریح و روشن درباره برجام و انتظارات دشمن از ایران بیان کردند تا اشتباهی صورت نگیرد.

اگر قرار است تحریم‌ها برداشته نشود، پس معامله‌ای هم در کار نخواهد بود. باید تکلیف این موضوع مشخص شود و افرادی هم از داخل نباید بگویند آمریکایی‌ها این سخنان را برای قانع‌کردن رقبای داخلی خود می‌زنند زیرا آنچه رسماً گفته می‌شود نیاز به پاسخ دارد و اگر پاسخ داده نشود صحبت طرف مقابل تثبیت می‌شود.

دشمنان و طرف‌های مذاکره‌کننده می‌گویند برجام فرصت‌هایی را در داخل ایران، در خارج و در منطقه در اختیار آمریکا قرار داده است اما مسئولان نباید به‌هیچ وجه اجازه این فرصت‌طلبی را در داخل به آمریکا بدهند و در خارج هم تلاش کنند این فرصت‌ها در اختیار آمریکا قرار نگیرد.


د
منبع : تسنیم
کد: 299876