آرشيو خبر صفحه علمی فرهنگی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
واردات خودرو لوکس بیشتر به فاصله‌ طبقاتی دامن می‌زند
دوشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۲
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) کشور گفت: مقایسه ساختمان کمیته امداد با کاخ درست نیست.
واردات خودرو لوکس بیشتر به فاصله‌ طبقاتی دامن می‌زند
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: پرویز فتاح با حضور در برنامه پایش گفت: کمیته امداد اساساً مسئول رفع فقر نیست. ما با فقرا و نیازمندان در ارتباط هستیم و این امر قابل اندازه گیری، شمارش و رسیدگی است. تمام سنجش‌ها نشان می‌دهد که از نگاه دولت‌ها و مجلس عملکرد کمیته امداد در مجموع قابل قبول است، اما به نسبت رشد فقر که مسئولیتش با کمیته امداد نبوده، شاید کاستی‌هایی وجود داشته باشد.

وی افزود: بحثی که داریم با مراکز دولتی و مجلس این است که اساساً خط فقر را برای ما تعیین کنند. مسئولان ذی‌ربط باید درآمد و سرانه آن و همچنین متوسط آن را برای مردم مشخص کنند. برای تشخیص نیازمندان تجربه خوبی کسب شده و ملاک‌هایی هم تدوین شده است. از اسفند ۵۷ امداد با نظر امام (ره)تشکیل شده و با انقلاب هماهنگ پیشرفت کرده است.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) افزود: جمع آوری معتادان می‌تواند اصل موضوع تعرض به صندوق‌های کمیته امداد را حل کند ولی یک تدبیر امنیتی برای مصون ماندن صندوق‌ها اندیشیده شده است. ۱۵ درصد صندوق‌های ما الکترونیکی شده ولی مردم باز هم اعتقاد دارند که پول را به صورت فیزیکی پرداخت کنند.

پیش‌بینی چند هتل در شهرهای مختلف برای اسکان همراه بیماران


فتاح گفت: در همه بیمارستان‌ها مددکار فعال بوده و چند هتل در شهرهای مختلف پیش بینی شده تا همراه بیماران را که مکان اسکان ندارند را حمایت کنیم.

وی افزود:مقایسه ساختمان کمیته امداد با کاخ چندان صحیح نبوده و این ساختمان از صدقه ساخته نشده و از طریق درآمد و زمین‌های اهدایی ساخته شده است.

وی در ارتباط با صندوق‌های صدقات گفت: صندوق کمیته امداد در کشورهای دیگر هم بوده و افتخاری برای ایران است. پول هر کشور هم برای مردم همان کشور هزینه خواهد شد. هر آن چیزی که در ایران و در صندوق صدقات جمع آوری شده برای مردم همین کشور هزینه می‌شود.

واردات ماشین‌های لوکس بیشتر به فاصله‌های طبقاتی دامن می‌زند


فتاح ادامه داد: هزینه‌های جمع آوری شده در قالب صندوق صدقات از شهرهای توانمند تهران، مشهد و غیره به سایر شهرهای محروم هم انتقال داده می‌شود. باید نیازهای اصلی را بر اساس زمان حال بررسی کرد. همچنین اگر جنگ فقر و غنا را در نظر بگیریم واردات ماشین‌های لوکس بیشتر به فاصله های طبقاتی دامن می‌زند.

رئیس کمیته امداد در ارتباط با رونق جشن عاطفه‌ها گفت: نسبت به سال گذشته کم نشده و بیشتر هم شده است. به نحوه تبلیغات کمیته امداد هم بستگی دارد ولی با این حال امسال کمک خوبی شده و نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است. هفت هزار پایگاه جمع آوری کمک‌ها برای جشن عاطفه‌ها در سراسر کشور داشتیم.

وی در ارتباط با شرط مستمری بگیری در کمیته امداد گفت: این مسأله ارزیابی داشته و ضوابط خاص خودش را دارد. تحقیقاتی صورت گرفته و به خود فرد واگذار نمی‌شود.

فتاح تصریح کرد: ما دائماً در حال ریزش و رویش هستیم. شاید هر ماه تعدادی اضافه شده و برخی نیز از آمار خارج شوند. سرپرست از دست دادن، بد سرپرست بودن، سرپرست معتاد، مریض، بد سرپرست، نداشتن خانه و غیره همگی در مستمری بگیری از کمیته امداد مؤثر است. برخی افراد فقط خدمات موردی و یا اینکه تک خدمتی مثل وام معیشتی و کمک درمان را از کمیته امداد دریافت می‌کنند.

فتاح گفت: ساختن پارک توسط کمیته امداد در غزه یک دروغ روشن بوده و تکذیب می‌شود.

رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه برای درمان ناباروری کمیته امداد کمکی ندارد، گفت: صندوق‌های ارائه وام جامعه تحت پوشش ما کاملاً جدا از کارمندان بوده و رویکرد اصلی پرداخت وام‌ها، اشتغال و کارآفرینی است.

وی افزود: اصلی‌ترین و محوری‌ترین کار ما کمک به توانمندسازی افراد تحت پوشش از طریق انجام کار مؤثر و مفید برای جامعه، توجیه، مشاوره، آموزش از طریق فنی و حرفه‌ای و ارائه تسهیلات است. در سال گذشته وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی اعلام کرده که کمیته امداد ۱۲۴ هزار مورد آموزش و پرداخت وام داشته که برای آن‌ها اشتغال‌زایی شده است.

مجوز خیریه‌ها از سوی کمیته امداد صادر نمی‌شود


فتاح در ارتباط با عدم شفافیت فعالیت خیریه‌ها در ایران گفت: در مورد کمیته امداد بهتر است که مردم بدانند، خیلی‌ها بر آن تمرکز کرده و از جوانب مختلف مورد بازرسی قرار می‌گیرد. سازمان حسابرسی، بازرسی، دیوان محاسبات، نمایندگان مجلس و حراست همه با هم حساب و کتاب ما را بررسی می‌کنند. در مورد خیریه‌ها ما اطلاعاتی نداشته و مجوز آن‌ها هم از سوی ما صادر نمی‌شود.

رئیس کمیته امداد گفت: از مؤسساتی که کار خوبی انجام می‌دهند، حمایت می‌کنیم. این خیریه‌هایی که شفاف کار می‌کنند، باعث تسهیل در فعالیت‌های کمیته امداد هم می‌شود. ۱۴ هزار خیریه با مجوز ثبت شده و حدود هفت هزار مورد آن‌ها فعال است اما نظارت درستی بر خیریه های موجود در کشور وجود نداشته و به مجلس اعلام کردیم که نیاز به قانون مصوب و ابلاغ به مراکز مختلف دارد. امسال هم در اساسنامه و از سوی مقام معظم رهبری نظارت بر این خیریه‌ها را به ما اعلام کردند.

وی با اشاره به وجود ۳۰ هزار کارمند کمیته امداد در کشور اظهار کرد: این تعداد در ۵۴ هزار روستا در کنار دهستان‌ها، شهرها و شهرستان‌ها فعالیت می‌کنند که اگر به سمت نوآوری‌ها و استفاده از فناوری‌های نوین برویم قطعاً می‌توانیم کاهش نیروی انسانی را داشته باشیم. کمیته امداد در ۹ کشور دفتر داشته و حداقل با دو نفر فعال هستند. این نفرات هم بومی آن کشورها هستند. ما کمتر از فناوری‌های نوین استفاده کرده ولی در حال حاضر برنامه ریزی شده تا به سمت استفاده بیشتر از این فناوری‌ها برویم. برای نمونه می‌توان هم‌سفره را نام برد. در این سایت کمک به استان و تعداد کودکان مورد حمایت را می‌توان به درخواست خود افراد انتخاب کرد.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: طرح‌های نوینی مثل اکرام را اجرا کرده‌ایم. ایتام را شناسایی کرده و مردم حامی آن‌ها شده‌اند. به ازای هر یتیم تحت پوشش تقریباً ۳.۵ یتیم داریم. ۲۰۳ هزار تعداد ایتام و ۷۳۰ هزار حامی در کشور داریم. این حامیان می‌توانند یتیم مورد حمایت خود و شهر آن را انتخاب کرده و با یکدیگر در ارتباط باشند. امسال در غالب طرح محسنین هم این امر را برای غیر یتیمان انجام داده و مردم خیلی استقبال خوبی هم از این طرح داشتند.

فتاح در پاسخ به سؤال بینندگان مبنی بر اینکه چرا با گدایی برخورد نمی‌کنید؟ گفت: جمع آوری این متکدیان بر عهده کمیته امداد نیست. هفته گذشته استاندار تهران برای جمع آوری متکدیان با مسئولان ذی‌ربط از جمله نیروی انتظامی و شهرداری جلسه‌ای تشکیل داد. قول مساعد برای تمام متکدیان واقعاً نیازمند را در این جلسه اعلام کرده و در واقع چک سفید امضا داده‌ایم. الان هم اعلام می‌کنیم که مردم نیازمند می‌توانند با مراجعه به کمیته امداد خدمات مورد نیاز خود را دریافت کنند.

حقوق کارمندان کمیته امداد از محل اعتبارات دولتی پرداخت می‌شود


رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) در پاسخ به سؤال بینندگان در ارتباط با پرداخت حقوق مدیران و کارمندان کمیته امداد گفت: پرداخت حقوق از طریق صدقات و مبالغ خیر جمع آوری شده نبوده و از محل اعتبارات پرداخت شده از سوی دولت پرداخت می‌شود. متوسط حقوق دریافتی کارمندان این نهاد در آخر جدول لیست دولت قرار دارد. به کارآفرینان هم کمک خواهیم داد اگر موردی بوده که مورد حمایت قرار نگرفته می‌توانند به ما مراجعه کنند.

فتاح در پاسخ به سؤال مجری مبنی بر اینکه بهترین و بدترین خاطره دوران کاریتان چیست؟ اظهار کرد: بهترین خاطرات من از جبهه و دوران دفاع مقدس و مخصوصاً فاو است. در آن دوران در کارهای مهندسی و طراحی عملیات بودم. بدترین و تلخ‌ترین خاطره دوران کاری به دوران دفاع مقدس بر میگردد و در جبهه میانی کرمانشاه که پنج نفر از هم رزمان ما برای خنثی کردن بمب رفته بودند، ولی تکه تکه شدند. بهای سنگینی برای کشور داده شده و نباید یادمان رفته و فراموش کنیم. خاستگاه اکثر رزمندگان از طیف محرومان بوده و این افراد حامیان خوبی هم برای انقلاب اسلامی خواهند بود.
د
منبع : مهر
کد: 301957