آرشيو خبر صفحه اقتصادی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
گزارشی از خواب بورسی دولت؛
چرا دولت هیچ تلاشی برای رونق بورس نمی‌کند؟/ آیا «بورس» قربانی برجام می شود؟!
چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۶
متاسفانه از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید برخلاف وعده­‌های انتخاباتی آقای روحانی، شرایط اقتصادی کشور نه تنها بهبود نیافته بلکه وخیم تر شده است. دولت یازدهم در عمل نشان داده که هیچ برنامه­ای برای اقتصاد کشور ندارد و تنها تدبیر و امیدش به سرمایه خارجی­ها است.
چرا دولت هیچ تلاشی برای رونق بورس نمی‌کند؟/ آیا «بورس» قربانی برجام می شود؟!
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: - علی رهبری: اگر نگاهی به روند بورس در طول دوسال اخیر یعنی دقیقا چند ماه بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم تاکنون بیندازیم به روشنی می توان بر این موضوع صحه گذاشت که بورس یکی از قربانیان بی تدبیری دولت تدبیر و امید در عرصه اقتصاد بوده است.

نمودار روند تغییرات شاخص بورس نشان می دهد که بعد از افزایش یک باره شاخص به حدود ۹۰ هزار در دی ماه ۹۲، شاخص بورس سیر نزولی به خود گرفت به طوری که در حال حاضر به حدود ۶۱ هزار واحد رسیده است. در طول چند ماه گذشته به ویژه از ابتدای سال تاکنون شاخص همواره بین ۶۰ تا ۷۰ هزار واحد در نوسان بوده است. این در حالی است که دولتمردان در طول سال­های اخیر هم بر نقش بورس در اقتصاد بسیار تاکید و هم مردم را به سرمایه­ گذاری در آن ترغیب نموده­ اند.


هرچند که شرایط کنونی بورس نتیجه بی تدبیری­ های دولت تدبیر و امید در اقتصاد است ولی روند کنونی چندان طبیعی به نظر نمی­ رسد. به طوری که شرایط بورس هر چه به نهایی­ شدن برجام نزدیک می­ شویم، وخیم تر می شود. این مسئله به حدی شدید بوده که نه تنها صدای سهام­داران را درآورده بلکه پای تحقیق و تفحص مجلس را نیز به بورس کشانده است. واقعا برای بسیاری از مردم این سوال وجود دارد که چرا دولت در شرایط کنونی فکری برای بازار نمی­ کند؟ آیا اصلا قرار نیست کاری بکند؟

به نظر می­ رسد با توجه به اتفاقات سیاسی کنونی کشور، چندین مسئله در خصوص حال این روزهای بورس قابل ذکر است:

اول کمتر کارشناسی را می توان یافت که بر وضعیت رکودی اقتصاد کشور صحه نگذارد. متاسفانه از زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید برخلاف وعده­‌های انتخاباتی آقای روحانی، شرایط اقتصادی کشور نه تنها بهبود نیافته بلکه وخیم تر شده است. دولت یازدهم در عمل نشان داده که هیچ برنامه‌­ای برای اقتصاد کشور ندارد و تنها تدبیر و امیدش به سرمایه خارجی­‌ها است. در دو سال اخیر شاهد تعمیق بیشتر رکود بودیم که همین مسئله سبب تعطیلی واحدهای تولیدی بیشتری گردیده است. لذا کاهش شاخص بورس به عنوان نبض اقتصاد تاحدودی امری طبیعی است.

دوم هرچند که کاهش شاخص با توجه به شرایط رکودی اقتصادی کشور امری طبیعی است ولی به اذعان بسیاری از کارشناسان، فعالان و تحلیلگران بازار بورس، این مقدار از نزول کاهش امری طبیعی نیست. بسیاری معتقدند که دولت می­ تواند با تدبیر و استفاده از ظرفیت­‌های موجود، مانع از نوسانات شدید بورس گردد در حالی که نه تنها این اتفاق نیفتاده بلکه دولت با استفاده از برخی از حقوقی­ ها، مسبب شرایط کنونی بورس است.

سوم کاهش شاخص بورس در طول ماه­ های گذشته حجم قابل ­توجهی از سرمایه ­ها را از بورس خارج کرده و به سمت بازارهای دیگر کشانده است. این چند هزار میلیارد تومان سرمایه در حال حاضر در کجا قرار دارد و قرار است در کدام بازار سرمایه گذاری شود؟ مسلما این حجم از سرمایه در هر بازاری می تواند به آن بازار شوک وارد کند.

چهارم افت شاخص بورس مسلما قبل از آنکه منافع سرمایه داران کلان را به خطر بیندازد، منجر به نابودی سرمایه سهام داران خرد می شود. در بورس به علت افت شدید شاخص، برخی از سهام داران بیش از ۱۰۰۰ برابر از ارزش دارایی هایشان کاهش یافته است. این در حالی است که طی ماه های گذشته تیم اقتصادی دولت به شدت بر سرمایه گذاری در بورس تبلیغ و بسیاری از سرمایه­ داران خرد را تشویق به سرمایه گذاری در بورس نموده است.

پنجم از آنجا که طبق اظهارنظر رسمی مسئولان دولت، دغدغه دولت تدبیر و امید، همواره حفظ سرمایه مردم بوده است. اینکه در شرایط کنونی هیچ اقدامی از سوی دولت در جهت رونق بورس صورت نمی گیرد، جای بسی تامل دارد. در خصوص این موضوع نیز دو احتمال وجود دارد. یا اینکه دولت نمی خواهد تا امضای نهایی برجام بورس را متحول کند و از رونق بعد از آن، استفاده سیاسی نماید یا اینکه دولت نمی تواند در بورس تحولی ایجاد نماید. واقعیات سیاسی و اقتصادی کشور نشان می­ دهد که احتمال اول قوی­ تر است. چرا که دولت به شدت نیاز به "تغییر اقتصادی مثبت" دارد تا بتواند در عرصه سیاسی پیروز گردد.

ششم و نکته آخر اینکه شرایط خاص حال حاضر بورس در حالی رقم خورده که بعد از اعلام جمع بندی نهایی برجام، اروپاییان در ملاقات با مسئولان اقتصادی کشور به صراحت عنوان نموده‌­اند که به دنبال سرمایه ­گذاری در بورس ایران هستند. اینکه آیا این دو اتفاق با یکدیگر ارتباطی دارد یا نه سوال مهمی است؟ هرچند که برخی بر این اعتقادند که دولت با دستکاری بازار و کاهش شاخص به دنبال ایجاد جذابیت برای ورود سرمایه گذاران خارجی به بورس است.
م
منبع : جهان
کد: 302210