آرشيو خبر صفحه علمی فرهنگی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مدیریت‌ وحشیگری تروریستها علیه غرب!
راهبرد احمقانه غربی ها در مدیریت جهان
شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۸
یک راهبرد شناس فرانسوی-ایتالیایی بر این باور است که غرب نمی خواهد در منطقه خاورمیانه،کشوری متحد روسیه باقی مانده باشد و به همین علت، عراق،لیبی و سوریه اکنون درگیر بحران شده اند.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: پایگاه اینترنتی فرانسه زبان راشا تودی در نوشتاری به قلم الکساندر دل وار(Alexandre del Valle)،نویسنده فرانسوی-ایتالیایی، پژوهشگر، مشاور در امور بین المللی و راهبردی، به بررسی رویکرد کشورهای غربی به داعش و سوریه پرداخت.

الکساندر دل وار که کتابی نیز با عنوان« هرج و مرج در سوریه » نوشته است در گفتگو با این پایگاه خبری ابتدا به تصمیم فرانسه برای بمباران مواضع داعش در سوریه می پردازد و می گوید با توجه به آنکه عملیات تروریستی متعددی از زمان بحران سوریه تاکنون در فرانسه انجام گرفته است می توان گفت این تصمیم فرانسه جنبه دفاع از خود دارد.

چون بیشتر این عملیات و اقدامات تروریستی توسط عناصر داعش صورت گرفته است.

از این گذشته ، داعش به طور مستقیم فرانسه را تهدید کرده و آن را دشمن اسلام اعلام کرده است.

از همین رو، می توان گفت دشمن ما را تهدید کرده است و ما با چنین دشمنی باید مبارزه کنیم.

اما مشکلی که در این باره وجود دارد اینکه با بمباران هرگز نمی توان دشمنی را از بین برد که در میان مردم جای گرفته است. حمله زمینی نیز نه تنها راه به جایی نخواهد برد بلکه به منزله دامی خواهد بود که داعش برای ما خواهد گذاشت.

افراطیون از سال ۲۰۰۰ تاکنون چنین دامی برای غربی ها گذاشته اند و در واقع ، این راهبرد در ایدئولوژی گروه های تروریستی چون داعش و القاعده نهادینه شده است.

در کتاب «مدیریت وحشیگری» اثر ابوبکر ناجی که در واقع مانیفست گروه تروریستی داعش به شمار می رود به روشنی به این موضوع اشاره شده است.

ابوبکر ناجی که در واقع نظریه پرداز گروه تروریستی داعش به شمار می رود در این باره می گوید باید کاری کرد تا دشمن مجبور به اقدامات تلافی جویانه به ویژه بمباران های هوایی شود.

این گونه، فضای هرج و مرج ایجاد می شود و آنگاه بهتر می توان به مردم قبولاند که دشمن خارجی شان کیست.

«الکساندر دل وار» با استناد به این باور ابوبکر ناجی می گوید ادامه بمباران های غرب علیه داعش به منزله دامی است که ما سر راه خود گذاشته ایم. علاوه بر این با این کار ، نه تنها ما نمی توانیم افراطیون تروریست را از جا بکنیم،بلکه موجبات مرگ بیشتر غیرنظامیان را فراهم می کنیم. اگر بمباران تاثیر داشت، بمباران نیروهای آمریکایی و غرب علیه طالبان که از سال ۲۰۰۱ تاکنون آغاز شده است به نتیجه می رسید .

امروز طالبان نه تنها ضعیف نشده بلکه قوی تر نیز شده است و حتی بعد از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در سال ۲۰۱۶ ، ممکن است طالبان دوباره کابل را تصرف کنند.همین وضع درباره عراق نیز صادق بوده است.در عراق نیز با وجود همه بمباران ها، داعش ضعیف نشده است.

به باور این راهبرد شناس ایتالیایی -فرانسوی ،تنها راه شکست داعش، مبارزه زمینی و آنهم با استفاده از مردم محلی و منطقه ای است. در این جنگ نیز با از همه بازیگران منطقه به ویژه ایران و روسیه و ترکیه و کشورهای غربی کمک گرفت. نباید تنها به بمباران های هوایی بسنده کرد.

باید نیروی زمینی از خود مردم منطقه به مناطقی که در اختیار داعش است اعزام شود تا به جستجوی خانه به خانه آنها بپردازند.

البته باید از دیگر کشورها نیز سرباز فرستاده شود چون ما در این زمینه مجبور به همکاری هستیم.

اقدام نظامی زمینی برای غربی ها به صلاح نیست چون این گونه مردم منطقه را با خود دشمن خواهند کرد.

از این گذشته اختلاف نظر زیادی بین آنها وجود دارد.غربی ها با روس ها و ترک ها هم نظر نیستند.

روس ها منافع راهبردی در سوریه دارند و ترک ها نیز می خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند،عرب ها نیز مسیر دیگری را در پیش گرفته اند.

بنابراین در اینجا ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه حق دارد وقتی می گوید باید جبهه مشترکی با حضور چندین کشور و با در نظر گرفتن منافع همه آنها تشکیل شود.

به باور من، چنین کاری باید انجام شود. باید دشمن بدتر را از دشمن بد جدا کرد.

باید بین دشمنانا سلسله مراتب قائل شد.دشمن اصلی در اینجا وقت داعش نیست بلکه افراط گرایی مذهبی است.

به باور من رژیم اسد دشمن فرانسه و غرب نیست،چون هیچ گاه او کسی را به فرانسه و غرب نفرستاد تا عملیات تروریستی انجام دهند اما افراطیون مذهبی این کار را بارها انجام داده اند.

برعکس فرانسه، رژیم اسد را دشمن اعلام کرده است.

امروز کسی که ارزشهای ما،شیوه زندگی ما را تهدید می کند و شهروندان ما را می کشد نه رژیم اسد بلکه تروریست هایی مانند داعش و القاعده هستند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در ادامه تحلیل خود از اوضاع حاکم بر خاورمیانه، گریزی نیز به جنگ سرد زد و گفت غرب می خواهد همه رژیم های نزدیک به روسیه و چین را در منطقه سرنگون کند و این همان راهبردی است که در زمان جنگ سرد وجود داشت. در حالی که این راهبرد در مقطع زمانی ما غیرسازنده و محکوم به شکست است.

سرنگونی رژیم معمر قذافی در چارچوب همین راهبرد انجام گرفت اما چه نتیجه به بار آمد.نتیجه سرنگونی رژیم معمر قذافی، جو هرج و مرج و ناامنی در لیبی و گسترش تروریسم در منطقه شد که غرب اکنون با ورود مهاجران و تروریست ها تاوان آن را پس می دهد.

غرب رژیم معمر قذافی را سرنگون کرد در حالی که او هرگز ارزش های غربی را تهدید نکرده بود و حتی جنبش های افراطی مذهبی را در نطفه خفه کرده بود.

مورد لیبی واکنون سوریه به خوبی نشان می دهد که راهبرد غربی ها تا چه اندازه احمقانه است.

مشکل غرب این است که در دشمن شناسی به طور پیاپی دشوار اشتباه می شود و این اشتباه باعث شده است تا برعکس به جنبش های افراطی مذهبی که ضد غرب هستند کمک نظامی و مالی کند.

هدف کلی و واقعی راهبرد شناسان و تصمیم سازان آمریکایی،غرب و ناتو کمک به همه کسانی است که بتوانند در مقابل روسیه قد علم کنند.

غرب می خواهد حکومت های متحد روسیه در منطقه را از بین ببرد . به همین علت است عراق،لیبی و سوریه اکنون درگیر بحران شده اند.
د
منبع : صداوسیما
کد: 302458