آرشيو خبر صفحه اقتصادی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
بی مسئولیتی دولت کاردست بورس داد
شنبه ۴ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۱
عدم حمایت دولت، کار دست بورس داد و سرمایه‌های مردم درحال آب رفتن است.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی:  با ریزش شدید قیمت‌ها در بورس تهران اوضاع این بازار در سایه عدم حمایت‌های دولت روزبه‌روز وخیم‌تر شده و سهامداران زیادی شاهد آب رفتن سرمایه‌های خود در بازار سرمایه هستند. شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران با ریزش ۷۰۱ واحدی به رقم ۶۱ هزار و ۵۵۳ واحد رسید و وارد کانال ۶۱ هزار واحدی شد. شاخص قیمت وزنی در معاملات با ۲۷۵ واحد افت عدد ۲۴ هزار و ۱۶۵ واحد را تجربه کرد. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با ۱۰۷۱ واحد ریزش عدد ۶۸ هزار و ۳۸۸ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص بازار اول درحالی با کاهش ۵۲۸ واحدی به عدد ۴۲ هزار و ۸۱۴ واحد رسید که شاخص بازار دوم با ۱۳۲۵ واحد ریزش به رقم ۱۳۶ هزار و ۱۲۷ واحد دست یافت. براساس این گزارش، شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز در پایان معاملات این بازار با کاهش دو واحدی به عدد ۶۸۲ واحد رسید.


این روزنامه می‌افزاید: بورس تهران ماه‌هاست که گرفتار نزول است و هر روز با ریزش قیمت‌ها و قرمز رنگ شدن خود فریاد اعتراض را به گوش مسئولان می‌رساند، اما بی‌توجهی مسئولان به وضعیت وخیم این بازار مهم کشور موجب شده تا روزانه سهامداران زیادی آب رفتن سرمایه‌های خود را در بازاری که سرمایه‌گذاری در آن تشویق می‌شد، نظاره‌گر باشند. رسیدن شاخص بورس به ارقامی کمتر از ابتدای سال، از بین رفتن بازدهی سهامداران، ریزش شدید حجم معاملات و همچنین افت ارزش بازار سرمایه همگی نشان دهنده وضعیت قرمز بورس است؛ این شرایط درحالی رقم می‌خورد که بورسی که در گذشته متأثر از تصمیمات سیاسی بود، دیگر کوچکترین واکنشی به اخبار خوش سیاسی که در ۱۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است نشان نداده و همچنان بر طبل نزول می‌کوبد. روند ریزشی بازار سرمایه در کنار اخبار مثبت سیاسی درحالی برای همه فعالان این بازار و حتی تحلیل‌گران عجیب و دور از ذهن است که اکثر فعالان این بازار عدم حمایت مسئولان و بی‌اهمیتی آنها به بازار سرمایه را از عوامل اصلی ریزش‌های شدید بورس عنوان می‌کنند. این وضعیت موجب شده است تا اکثر سهامداران تازه‌وارد بورس عطای بورس را به لقای آن ببخشند و تا بهبود شرایط از این بازار خارج شوند.


شرایط اقتصادی فعلی موجب شده تا با فاصله گرفتن شاخص بورس از ارقام ابتدایی سال، میانگین بازدهی چند درصدی سهامداران از بین رفته و بورس تهران وارد فاز زیان شود. این زیان در معاملات روز گذشته و زمانی که دماسنج بازار سرمایه در مقابل بهت و تعجب سهامداران ریزش ۷۰۱ واحدی را تجربه کرد و به نیمه ۶۱ هزار واحدی پرتاب شد، افزایش پیدا کرد.
م
منبع : کیهان
کد: 302517