آرشيو خبر صفحه سیاسی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
در واکنش به اظهارات وزیر خارجه رژیم آل سعود؛
افخم:عربستان مسئولیت فاجعه منارابپذیرد
چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۶
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان به مسئولان عربستان توصیه کرد، مسئولیت فاجعه منا را بپذیرند و از کشورهای اسلامی عذرخواهی کنند.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: مرضیه افخم اظهارات «عادل جبیر» وزیر امور خارجه عربستان سعودی در مصاحبه با شبکه العربیه را غیرسازنده توصیف کرد و با تأکید مجدد بر ضعف مدیریت و بی‌تدبیری مسئولان عربستان در فاجعه منا گفت: اظهارات شاهدان و مجروحان این حادثه ابعاد تأسف‌باری از بی‌توجهی کارگزاران حج عربستان به حجاج بیت‌الله‌الحرام را برملا کرده است و توصیه می‌کنیم عربستان مسئولیت این فاجعه را بپذیرد و از کشورهای اسلامی عذرخواهی کند.

وی افزود: لجاجت و فرافکنی و شانه خالی کردن از بار مسئولیت سنگین جان باختن چند هزار زائر بیت‌الله‌الحرام، وجهه عربستان را در دنیا بیش از پیش مخدوش می‌کند.

سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: در حال حاضر شناسایی و تعیین وضع یکایک حجاج مفقود ایرانی در منا در اولویت برنامه‌های جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و عربستان به عنوان کشور میزبان حجاج، باید همکاری همه‌جانبه را در این خصوص انجام دهد.

جامعه بین‌المللی جلوی رویکرد جنگ‌سالارانه عربستان را بگیرد

افخم همچنین با اشاره به اظهارات غیرمفید و نامربوط وزیر خارجه عربستان در خصوص تحولات سوریه و یمن، گفت: ادامه رویکرد مداخله مسلحانه در سوریه و یمن و تخریب زیرساخت‌های کشورهای عربی و اسلامی موجب گسترش افراط‌گرایی و بی‌ثباتی فراگیر در منطقه شده است.

وی خاطرنشان کرد: متأسفانه عربستان سعودی با اتخاذ سیاست‌های جنگ‌طلبانه به منبع اصلی گسترش افراط‌گرایی و جنگ‌افروزی تبدیل شده و درست در زمانی که در داخل این کشور هزاران نفر از حجاج کشورهای اسلامی را قربانی بی‌تدبیری خود کرده، صدها غیرنظامی یمنی را نیز در حمله هوایی به یک مراسم عروسی در یمن به قتل رسانده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان تأکید کرد: جا دارد جامعه بین‌المللی به وظیفه خود برای توقف رویکرد جنگ‌سالارانه و کشتار غیرنظامیان به صورت جدی عمل کند.
م
منبع : مهر
کد: 302976