آرشيو خبر صفحه سیاسی داخلی
۱
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نامه دو اتحادیه دانشجویی به رئیس‌جمهور:
عدم ارائه ویزا به وزیر و دست دادن با دشمن تاریخی ملت نتیجه شعار تعامل سازنده با جهان
چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۵
دو اتحادیه دانشجویی با صدور نامه سرگشاده‌ای خطاب به رئیس‌جمهور از روند سیاست خارجی دولت انتقاد کردند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: ، اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان و اتحادیه انجمن‌‌های اسلامی دانشجویان مستقل با صدور نامه مشترکی خطاب به رئیس‌جمهور، نکاتی را درباره سیاست‌خارجی دولت یازدهم متذکر شدند.

در بخشی از این نامه است: حادثه‌ای که در روز عید قربان در سرزمین منا رخ داد اگر با خوشبینانه‌ترین نگاه متعمدانه نباشد اما مطمئناً با آنچه در ادامه ماجرا صورت گرفت از جمله عدم ارائه آمار دقیق از قربانیان، تأخیر در امدادرسانی به آسیب دیدگان، ایجاد جنگ روانی و رسانه‌ای علیه کشور عزیزمان و عدم همکاری با کشورهای حادثه دیده و ... بعید نیست که مسئله‌ای تعمدی از سوی دولت خبیث سعودی باشد که برای رسیدن به برخی از اهداف شوم خود در منطقه در پیش گرفته است. اما در سوی دیگر ماجرا، دولت ما قرار دارد که متأسفانه به‌دلیل ضعف شدید در حوزه دیپلماسی عاجز از برداشتن گامی در جهت کاستن عواقب بد ماجراست.

این نامه می‌افزاید: آنچه فقط شاهد بودیم عدم صدور ویزا برای وزیر فرهنگ و ارشاد و رد چندباره تقاضای دیدار با وزیر سعودی و کمال گستاخی از سوی دولت سعودی بوده است و حال سؤال ما اینجاست: آقای رئیس جمهور، نتیجه دیپلماسی دوساله لبخند باید این باشد؟ مگر نه این بود که تعامل سازنده با جهان شعار دولت جناب عالی بود اما این تعامل با جهان چگونه است که نمی‌تواند یک ویزا برای وزیر ما مهیا کند؟ یا باید برای سفر مسئولان جهت رسیدگی به حجاج، امیر کشور کوچک کویت یا قطر را واسطه کرد؟ از سوی دیگر نیز شاهدیم که روغن ریخته سفر نیویورک را نذر حجاج قربانی شده کرده‌اید، مگر چه‌کار دیگری در نیویورک باقی مانده بود که آن را نیمه‌کاره رها کرده باشید، سخنرانی در سازمان ملل، مصاحبه با رسانه‌های آمریکایی، دیدار با سران فرانسه، انگلیس ، روسیه و چین را که انجام داده بودید؟

در بخش دیگری از این نامه تصریح شده است: متأسفانه دولت یازدهم در دو سال گذشته تمام توان خود را در حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی صرف مذاکرت کرد و هیچ توجهی نسبت به سیاست منطقه‌ای و کشورهای همسایه نداشت و اکنون با فاجعه منا این نگاه غلط در سیاست خارجی خود را نشان داده است. از طرفی دیگر سودای دولتمردان چیزی جز ارتباط با جهان غرب نیست و به همین دلیل است که امروز خبری از اقتدار در مواضع آنها شاهد نیستیم. اما در این میان به‌جای اینکه شاهد اقدامات قاطعانه‌تری برای حادثه منا باشیم شاهد خطای بزرگ و نابخشودنی آقای ظریف بودیم و از آن ناگوارتر نوع توجیه این اتفاق بود که گویی مخاطبان تعدادی کودک هستند و دیدار در راهروهای سازمان ملل کاملاً اتفاقی بوده است.

این نامه می‌افزاید: منطق عقلانی و تجربه تاریخی به ما می‌گوید بایستی با نگاه به واقعیت‌ها رفتارهایمان را تنظیم کنیم اما بایستی سؤال کرد: کدام تجربه تاریخی و منطق عقلانی ما را به دست دادن با شمر زمان می‌رساند؟ کودتای 28 مرداد یا وقایع 15 خرداد؛ هفتم تیر و یا 17 شهریور، انهدام هواپیمای مسافربری 655 یا ترور دانشمندان هسته‌ای؟ تحریم‌ها یا ترورها؟ به کدامین بینه تاریخی برای دست دادن با اوباما اقدام می‌کنید؟ به کدامین منطق دیپلماسی منفعلانه را در دستور کار قرار دادید؟ آقایان، نتیجه مسامحه کاری‌های شما آیا غیر از گستاخ‌تر شدن دشمن شده است؟ غیر از توهین به پیامبر، تجاوز به نوجوانان در فرودگاه جده، به تهدید کشور 800هزار نفری جیبوتی و راه ندادن نماینده ایران در سازمان ملل شده است؟ آیا نتیجه این مراودات و تغییر واگرایی به همگرایی غیر از توطئه نفتی آمریکایی سعودی بوده است؟

در پایان این نامه آمده است: اگرچه دیگر توقع خاصی برای تغییر و بهبود رویه از سوی دولت نیست اما حداقل خواسته ما این است که دولتمردان کاری نکنند که عزت و اقتدار ما بیش از این لگدمال گردد و نتایج نامطلوبش برای مدتی طولانی گریبانگیر ما باشد.

منبع تسنیم
کد: 303000
 
محمد
Spain
۱۳۹۴-۰۷-۰۸ ۱۹:۴۹:۴۰
این اتحادیه ها اول بروند به حال روز خواهران و مادران هم وطنشان رسیدگی کنند که از فشار اقتصادی اشک و اهشان یکی شده است و هر روز درگیر انواع مصیبتها هستند برسند. دزدی فحشا فقر بیکاری بی ابی و هزاران در بیدرمان هست که این اقایان چشمشان را به ان بسه اند ولی روحانی درمقابل انها مسئول است (9233)