آرشيو خبر صفحه اقتصادی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
سال ۹۵، سال سخت برای دولت
پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۱۵
هم‌اکنون بسیاری از فعالان بخش‌خصوصی و کارشناسان بخش اقتصادی و عمرانی بر این عقیده‌اند که برنامه بودجه ۹۵ انقباضی‌تر از بودجه ۹۴ است و از این موضوع نگران هستند که شاید دولت در این فکر باشد که برای جبران کسری بودجه از محل اعتبارات عمرانی مایه بگذارد‌‌.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: با توجه به کاهش سقف عمومی بودجه، دو راه پیش روی دولت قرار دارد‌؛ اول اینکه هزینه‌های عمرانی را کاهش دهد که این امر موجب کاهش سرعت خروج از رکود می‌شود و دوم کاهش هزینه‌های جاری است که این مورد هم باعث آسیب‌پذیرتر شدن اقشار ضعیف و کم‌درآمد کشور می‌شود‌‌.

اگر اقدام دولت برای جبران کسری بودجه، کاهش هزینه‌های عمرانی باشد، این موضوع سرعت خارج شدن از رکود را کم می‌کند و با شرایط اقتصادی موجود در جامعه، شرایط اقتصادی را برای مردم در سال آینده سخت‌تر خواهد کرد و در تامین نیازهای خود به مشکل برمی‌خورند‌‌.

در رابطه با وضعیت اقتصاد در سال آینده و بودجه سال ۹۵، اسدالله عسکراولادی، رییس اتاق ایران و روسیه به جهان صنعت گفت: دولت باید برنامه‌های اقتصادی خود را از حالت انقباضی به حالت انبساطی تبدیل کند‌‌.


وی گفت: وجود رکود در اقتصاد بسیار خطرناک است و امیدواریم دولت با تغییر برنامه‌های خود تا زمستان، زمینه به اتمام رسیدن رکود را فراهم سازد زیرا در غیر این صورت، ادامه رکود به سال ۹۵ هم می‌رسد‌‌.


رییس اتاق ایران و روسیه خاطرنشان کرد: دولت در سال اول روی کار آمدنش، تدابیر خوبی برای بحران اقتصادی به کار بست اما در چند ماه اخیر تدابیر دولت کارگشا نبوده و به افزایش رکود منجر شده است و به همین دلیل باید به سمت برنامه اقتصاد مقاومتی پیش رویم تا اوضاع از همینی که هست، بدتر نشود‌‌. وی در ادامه گفت: تا زمانی که دولت چاقوی جراحی خود را برندارد، رکود ادامه خواهد داشت‌ البته جراحی اقتصادی در این شرایط باید به‌گونه‌ای باشد که نقاط دیگری که از این آسیب‌ها سالم مانده، صدمه نبیند و اگر دولت برنامه‌اش را تغییر ندهد، رکود تا سال بعد ادامه خواهد داشت و مردم با شرایط دشوار در اقتصاد باید دست و پنجه نرم کنند‌‌.

سال ۹۵، سال سخت
در حال حاضر اوضاع بودجه عمرانی دولت چندان رو به راه نیست این در حالی است که مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران نیز با تاکید بر اینکه سال ۹۵ هم سال سخت اقتصاد ایران خواهد بود، گفت: براساس سیاست‌هایی که دولت اعلام کرده، به نظر می‌رسد بودجه سال ۹۵ نسبت به بودجه ۹۴ انقباضی‌تر است و اگر به قیمت‌های ثابت آن را محاسبه کنیم، بودجه حتی کاهش زیادی هم دارد و به نسبت قیمت جاری، بودجه سال بعد انقباضی تر است‌‌.

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران افزود: به طور قطع، بودجه سال آتی با مشخصه‌هایی که دارد، مشکلات بیشتری را برای پروژه‌های عمرانی و کارهای جاری اقتصاد ایران ایجاد خواهد کرد‌‌.

وی تصریح کرد: متاسفانه بودجه‌های ایران عمدتا جاری است و به خاطر حجم پرسنل بالایی که دولت دارد و به گواه آمارها، دو مییلون و ۷۰۰ هزار نفر از بودجه دولت ارتزاق می‌کنند بنابراین قسمت اعظم بودجه صرف هزینه‌های جاری می‌شود و هزینه عمرانی در درجه دوم اولویت قرار می‌گیرد، ضمن اینکه هر وقت دولت کسری بودجه دارد از بودجه‌های عمرانی کاهش می‌دهد و این امر نگران‌کننده است‌‌.

همچنین اخیرا محمدباقر نوبخت گفته است که طبق آمار خزانه‌داری تا ۲۵ مرداد ماه امسال حدود پنج هزار و ۵۵۲ میلیارد تومان از بابت طرح‌های عمرانی پرداخت شده که این رقم نسبت به سال قبل در چنین روزی ۲۲۹ درصد افزایش داشته‌است‌‌.

در این رابطه غلامرضا سلامی، کارشناس اقتصادی و عمرانی که تجربه همکاری با بخش‌های دولتی این حوزه را هم دارد، افزود: نمی‌توان گفت این آمار اشتباه است‌‌ اما آنچه از وضعیت بودجه عمرانی کشور و تخصیص آن بر می‌آید شاید بتوان گفت که فاجعه است‌‌. شاید تخصیص اعتبارات در سال گذشته صفر بوده که باعث شده آمار امسال نسبت به سال گذشته بیش از ۲۲۹ درصد افزایش بیابید‌‌.

وی ادامه داد: تا جایی که اطلاع دارم هنوز به بسیاری از پروژه‌های عمرانی اعتباری تخصیص داده نشده است اما با توجه به اینکه آقای نوبخت، مسوول اعلام این آمار این چنین گفته، قطعا اتفاقاتی افتاده اما معتقدم تخصیص بودجه‌های عمرانی امسال بسیار نگران‌کننده است‌‌.

سلامی تصریح کرد: هنگامی که کسری بودجه شدید است در درجه اول بر بودجه عمرانی فشار وارد می‎شود‌‌ اما قطعا اطلاعات سخنگوی دولت دقیق‌تر است اما تا حد اطلاع بنده کسری بیشتر به بودجه عمرانی معطوف شده است و بنابراین تخصیص کمتری هم داده می‌شود‌‌.
د
منبع : افکارنیوز
کد: 303045