آرشيو خبر صفحه سیاسی داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
تحقق خلع سلاح هسته‌ای با رویکردی جدید
پنجشنبه ۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۷
وزیر خارجه ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای بزرگداشت روز امحاء سلاح‌های هسته‌ای گفت: اکنون زمان اتخاذ یک رویکرد جدید و جامع برای تحقق خلع سلاح هسته‌ای از طریق شروع مذاکرات بر روی یک کنوانسیون جامع هسته‌ای فرا رسیده است.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته (چهارشنبه) در نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای بزرگداشت روز بین‌المللی امحاء سلاح‌های هسته‌ای به نمایندگی از ۱۲۰ کشور عضو جنبش عدم تعهد حضور یافت و سخنرانی کرد.

وی گفت: مایه تاسف عمیق است که کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای به جای پایبندی به تعهدات حقوقی بین‌المللی در مورد امحاء سلاح‌های هسته‌ایشان و حرکت در این مسیر، به نقض این تعهدات و نوسازی زرادخانه هسته‌ای خود مشغول هستند.

وزیر خارجه با اشاره به اثرات فاجعه بار استفاده از سلاح هسته‌ای عنوان کرد: هرگونه استفاده‌ای از سلاح هسته‌ای جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود.

ظریف در این سخنرانی گفت: دیر زمانی است که جامعه بین‌المللی برای تحقق خلع سلاح هسته‌ای به انتظار نشسته است.

وی ضمن برشمردن نقائص روش گام به گام و تدریجی برای عاری سازی جهان از سلاح هسته‌ای اظهار داشت: طی سال‌های اخیر محدودیت‌ها و ناکارآیی روش تدریجی بیش از پیش نمودار شده و اکنون زمان اتخاذ یک رویکرد جدید و جامع برای تحقق خلع سلاح هسته‌ای از طریق شروع مذاکرات بر روی یک کنوانسیون جامع هسته‌ای فرا رسیده است.

در ابتدای این جلسه دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی خود از ابتکار جمهوری اسلامی ایران برای نامگذاری این روز به عنوان روز بین‌المللی تشکر کرد. دو سال قبل رئیس جمهور کشورمان از طرف عدم تعهد پیشنهاد کرد که ۲۶ سپتامبر به عنوان روز بین‌المللی امحاء سلاح‌های هسته‌ای نامگذاری شود. این پیشنهاد در همان سال طی قطعنامه‌ای به تصویب مجمع عمومی رسید. کشورهای هسته‌ای به جز چین با این قطعنامه مخالفت کردند.

روز بین‌المللی امحاء سلاح هسته‌ای فرصتی برای آگاه سازی افکار عمومی در مورد خطرات و تهدیدات سلاح‌های هسته‌ای و اهمیت تحقق خلع سلاح هسته‌ای برای صلح و امنیت بین‌المللی است. برخی کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای مانند انگلستان و آمریکا در این جلسه غایب بودند. دیگر کشورهای هسته‌ای نیز حضوری کم رنگ و سطح پایین داشتند.
د
منبع : فارس
کد: 303051