آرشيو خبر صفحه بین الملل داخلی
۱
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
طرح جمهوری‌خواهان درباره تحریمهاتصویب شد
لغوتحریم‌هامنوط به پرداخت غرامت ۴۰میلیارددلاری شد
جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۵
رویترز نوشت: ۲۵۱ نفر در مجلس نمایندگان آمریکا، به لایحه‌ای که لغو تحریم‌ها را منوط به پرداخت غرامت ۴۰ میلیارد دلاری به آمریکایی‌ها می‌کند، رای مثبت دادند
لغوتحریم‌هامنوط به پرداخت غرامت ۴۰میلیارددلاری شد
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی:  رویترز نوشت: دو هفته پس از شکست تلاش در کنگره به منظور از بین بردن برجام، نمایندگان آمریکایی روز پنجشنبه به تلاش برای تغییر این موافقتنامه یا تضعیف آن از طریق لایحه ای که ارائه شده بود ادامه دادند.

در رای گیری درباره این لایحه در مجلس نمایندگان آمریکا ۲۵۱ نفر رای مثبت و ۱۷۳ نفر رای منفی دادند. براساس این لایحه باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اجازه نخواهد داشت هیچ تحریمی را علیه ایران لغو کند تا اینکه این کشور ۴۰ میلیارد دلار به عنوان غرامت به آمریکایی هایی پرداخت کند که گفته می شود قربانیان تروریسم مورد حمایت ایران بوده اند.

کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد اوباما این لایحه را در صورتی که تصویب شود وتو خواهد کرد و وی با هرگونه لایحه که باعث تضعیف موافقتنامه ماه ژوئیه بین آمریکا و پنج قدرت دیگر جهان و ایران شود، مخالفت خواهد کرد.

بعید به نظر می رسد این لایحه در سنای آمریکا تصویب شود، جایی که دموکرات ها ماه گذشته توانستند آراء لازم را برای محافظت از موافقتنامه هسته ای ایران به دست آوردند.

با این حال مخالفان این موافقتنامه که همه جمهوریخواهان در کنگره آمریکا را شامل می شود می گویند می خواهند بر مخالفت خود با این موافقتنامه تاکید کنند و این پیام را ارسال کنند که رئیس جمهور بعدی آمریکا ممکن است از آن حمایت نکند. رئیس جمهور بعدی آمریکا ژانویه سال ۲۰۱۷ اداره امور در این کشور را به دست خواهد گرفت. انتخابات ریاست جمهوری بعدی آمریکا نیز نوامبر سال ۲۰۱۶ برگزار خواهد شد.

در همین حال گروهی متشکل از ۹ سناتور دموکرات آمریکایی ازجمله دو نفر که در رای گیری ماه گذشته درمورد موافقتنامه هسته ای ایران رای مخالف داده بودند روز پنجشنبه لایحه ای را با هدف تقویت این موافقتنامه ارائه کردند.

براساس این لایحه، دولت آمریکا می بایست گزارش هایی را ازجمله درباره جزئیات استفاده ایران از وجوه دریافت شده پس از لغو تحریم ها و همچنین درباره تحقیق و توسعه هسته ای ایران ارائه کند.
این سناتورها تصریح کردند درحال مذاکره با جمهوریخواهان به منظور پیشبرد این لایحه هستند اما مشخص نیست لایحه مورد نظر چه زمانی به رای گذاشته خواهد شد.
ش
کد: 303138
 
علی ثانی
۱۳۹۴-۰۷-۱۰ ۱۶:۴۹:۵۷
چه خوب غرامت تروریستهایی ، طالبان - داعش - جیش عدل- اسرائیل - ارتش آزاد - بوکوحرام - القاعده و...را که خود آمریکا بوجود آورده از ما میگیرد !!!! با دولت تدبیر تمام عمر خودش مذاکره کند تا شاید آنها بتوانند غرامتی بیشتری پرداخت کند و مقداری هم برای مصارف تبلیغاتی خودشان باقی بماند. (9269)