آرشيو خبر صفحه بین الملل داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
نشست ضدایرانی وزیران خارجه شورای همکاری خلیج فارس وآمریکا
جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۳۹
وزیر خارجه آمریکا و همتایانش در کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با تکرار ادعای واهی خود، ایران را به حمایت از تروریسم و دخالت در امور داخلی این کشورها متهم کردند.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی:  تسنیم به نقل از خبرگزاری دولتی عربستان، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و دبیرکل این شورا در نیویورک پنجمین نشست وزاری مشترک خود را درچارچوب انجمن همکاری راهبردی که در سال ۲۰۱۲ میلادی تاسیس شد، برگزار کردند.

این وزیران در بیانیه نشست خود گفتند که درباره بحران انسانی و سیاسی در سوریه و اهمیت برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و ۵+۱ و روند صلح در خاورمیانه و لزوم دستیابی به راه حلی سیاسی برای بحران یمن گفت‌وگو کردند.

این وزیران درباره سوریه گفتند: "تنها راه حل بحران سوریه، دوره انتقالی سیاسی براساس اعلامیه ژنو ۱ است که سازماندهی این دوره بدون بشار اسد صورت گیرد".

براساس این بیانیه، این وزیران "طرح برجام و سازوکارهای اجرایی آن ؛ از جمله محدودیت های اعمال شده بر برنامه هسته ای ایران، شفافیت و اقدامات پیشگیرانه و آزادی دسترسی به هرگونه تاسیسات هسته ای ایران". را بررسی کردند.

این بیانیه با طرح ادعای واهی تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای، آورده است: "این وزیران طرح برجام را که به طور موثر جلوی همه تلاش های ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای را می گیرد، تایید کردند".

این بیانیه افزود: وزیران بار دیگر بر حمایت خود از این موضع اعلام شده در نشست سران در کمپ دیوید که یک توافق فراگیر و قابل راست آزمایی که همه دغدغه های منطقه ای و بین المللی درباره برنامه هسته ای ایران را حل می کند، به نفع امنیت کشورهای شورای همکاری و همچنین آمریکا و جامعه بین المللی است".

براساس این بیانیه، "وزیران اتفاق نظر کردند که برنامه جامع اقدام مشترک - هنگامی که به طور کامل اجرا شود- به برقراری ثبات منطقه‌ای طولانی مدت و تقویت امنیت کمک خواهد کرد".

وزیران خارجه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا همزمان با تکرار اتهامات پیشین خود، ایران را به حمایت از تروریسم و دخالت در منطقه متهم کردند و مدعی شدند: "این کشورها بر مخالفت خود با حمایت ایران از تروریسم و فعالیت های برهم زننده ثبات در منطقه تاکید کردند و متعهد شدند که با یکدیگر برای مقابله با [آنچه] دخالت های ایران [خوانده شد]‌ کار کنند؛ بویژه تلاش‌های (ایران) برای برهم زدن کشورهای شورای همکاری و دخالت در امور داخلی آنها".

وزیران خارجه شورای همکاری و آمریکا با تکرار ادعای خود "از ایران خواستند تا گام های محسوس برداشته و با همسایگانش برای حل اختلافات با آنها به شیوه مسالمت آمیز همکاری کند و (به زعم خود) از همه فعالیت های برهم زننده ثبات در منطقه فورا دست بکشد".

این وزیران بر ضرورت این نکته تاکید کردند که " ایران تدابیر واقعی برای اعتمادسازی اتخاذ کند که پایبندی این کشوررا برای برقراری ثبات و امنیت در منطقه و حل مناقشات به شیوه های مسالمت آمیز اثبات نماید".

این وزیران در بخش دیگری از بیانیه خود بر پایبندی مجدد به شراکت راهبردی دوطرف از جمله خریداری سلاح و تقویت تلاش برای مبارزه با تروریسم و تقویت آمادگی نظامی و بسترسازی در زمینه امنیت سایبری و ایجاد یک سامانه موشکی گروهی در بین کشورهای شورای همکاری و منسجم تاکید کردند.
ش
کد: 303147