آرشيو خبر صفحه بین الملل داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
عراقچی:تحقیقات درخصوص فاجعه مناآغازشود
جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۳
معاون وزیر امور خارجه کشورمان می‌گوید آنچه اکنون مورد نیاز فوری است مسئولیت پذیری و شفافیت و انجام تحقیقات حرفه‌ای در مورد دلایل این حادثه ناگوار و راه‌های جلوگیری از آن در آینده است.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: نشست هماهنگی وزیران امور خارجه سازمان همکاری‌های اسلامی روز پنجشنبه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد.

هدف از برگزاری این اجلاس رایزنی و هماهنگی کشورهای سازمان همکاری‌های اسلامی در سطح وزرای امور خارجه در مورد مسائل جهان اسلام است که بخش عمده آن در خاورمیانه و کانون توجه جامعه بین‌المللی قرار دارد. در این جلسه نیز در مورد مسائل و بحران‌های مهم کشورهای اسلامی بویژه فلسطین، سوریه، یمن، عراق و دیگر مسائل جهان اسلام رایزنی شد.

حادثه ناگوار در جریان حج امسال نیز یکی از موضوعات مورد توجه این اجلاس بود و بسیاری از سخنرانان این حادثه را به همه مسلمانان و بخصوص کشورهایی که اتباع‌شان در جریان این حادثه آسیب دیده بودند تسلیت گفتند.

عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه، که رئیس هیات نمایندگی کشورمان در این نشست را بر عهده داشت در این نشست گفت: "مردم ایران سوگوار ۴۶۴ ایرانی هستند که قربانی حادثه‌ای شدند که امکان جلوگیری از آن وجود داشت. آنچه اکنون مورد نیاز فوری است مسئولیت پذیری و شفافیت و انجام تحقیقات حرفه‌ای در مورد دلایل این حادثه ناگوار و راههای جلوگیری از آن در آینده است."

وی در پایان با اشاره به مشترکات فراوان کشورهای عضو این سازمان گفت: "کشورهای اسلامی با چالش‌های فراوانی روبرو هستند و نباید اجازه داد که اختلافات فرقه‌ای و نژادی وحدت ما را خدشه دار سازد بلکه لازم است با روشن بینی، شجاعت و صبر راه برای مشارکت در صلح، امنیت و توسعه را در منطقه و جهان اسلامی بگشاییم."

همچنین روز گذشته (پنج‌شنبه) نخستین نشست گروه تماس سازمان همکاری‌های اسلامی بنا به دعوت دبیرکل این سازمان که جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بسر می‌برد در مقر سازمان ملل برگزار شد.

در این نشست پیش‌نویس گزارشی توزیع شد که دربرگیرنده تحریف‌های آشکاری در بحران یمن و منشاء آن و دفاع از تهاجم نظامی نیروهای موسوم به ائتلاف به رهبری سعودی به یمن، نادیده گرفت وضعیت انسانی ناشی از حملات هوایی به یمن بود.

عراقچی که بعنوان نماینده کشورمان در این نشست شرکت کرده بود با بیان اشکالات انسانی این گزارش گفت: "اینگونه رهیافت‌های یکجانبه و حمایت از تجاوز به یمن و حمله به غیر نظامیان و زیرساخت‌های یمن نمی‌تواند باعث ایجاد صلح و ثبات در این کشور شود. جمهوری اسلامی ایران تاکنون چندین بار تلاش کرده است که به حل بحران کمک کند و همه طرف‌های بحران یمن را جهت از سرگیری مذاکرات و مصالحه سیاسی گردهم آورد اما در دو موارد این تلاش‌ها بخاطر خودداری یک طرف به سرانجام نرسیده است و جنگ علیه مردم یمن ادامه یافته است."

"بنابه این دلایل جمهوری اسلامی ایران حاضر به پذیرش گزارش تهیه شده توسط دبیرخانه تحت عنوان گزارش گروه تماس یمن نیست. به نظر ما سازمان همکاری اسلامی باید رویکرد بیطرفانه‌ای به این بحران داشته باشد. هیچ راه‌حل نظامی برای این بحران متصور نیست و تلاش‌ همه طرف‌ها باید بر پیدا کردن یک راه حل مسالمت‌آمیز متمرکز باشد."

ش
کد: 303148