آرشيو خبر صفحه بین الملل داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
دفن 800حاجی آفریقایی درخاک عربستان
جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۰۱
رئیس مجلس شورای اسلامی:بر اساس آمارهای بیش از ۷ تا ۸ هزار نفر در حادثه منا جان باختند همچنین دولت عربستان حدود ۸۰۰ نفر را از حجاج که بیشتر آفریقایی بودند در خاک‌‌ همان کشور دفن کرده است.
دفن 800حاجی آفریقایی درخاک عربستان
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی:  مهر به نقل از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی صبح جمعه به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر خم با آیت الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع عظام دیدار و گفتگو کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در این دیدار با اشاره به وقوع حادثه غم انگیز منا گفت: این روز‌ها همه درگیر بحث حجاج هستند؛ البته بر اساس گزارش‌های واصله دولت عربستان همکاری جدی را در بحث انتقال حجاج انجام نداده و مقدمات این موضوع فراهم شده اما اصل کار که‌‌ همان پروسه تحویل جانباختگان بوده صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی افراد زیادی هنوز در کانتینرهای حمل اجساد هستند و به علت نگهداری نامناسب، شناسایی آن‌ها مشکل شده؛ از طرف دیگر بر اساس آمارهای بیش از ۷ تا ۸ هزار نفر در حادثه منا جان باختند همچنین دولت عربستان حدود ۸۰۰ نفر را از حجاج که بیشتر آفریقایی بودند در خاک‌‌ همان کشور دفن کرده است.

لاریجانی با اشاره به ابعاد و تبعات روحی و روانی جان باختن هزاران نفر از حجاج به ویژه حجاج ایرانی، تصریح کرد: این حادثه حداقل یک تا دو سال در بین مردم نگرانی ایجاد خواهد کرد؛ از طرف دیگر شاهد هستیم متأسفانه دولت عربستان به هیچ وجه به کشور‌ها پاسخگو نیست و ایران با فشارهایی که به دولت این کشور وارد کرد آن‌ها مجبور به پاسخگویی شدند. همچنین با توجه به اینکه اینگونه حوادث در سال‌های مختلف در ایام حج تکرار شده نشان می‌دهد که مدیریت عربستان سعودی در بحث مناسک حج ضعیف بوده است.

رکود اقتصادی در سال جاری بیشتر شد

وی در تشریح اوضاع اقتصادی کشور در سال جاری گفت: یکی از مسائل و مشکلات کشور مسئله کاهش قیمت نفت بود که این موضوع مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرد همچنین براساس آمار‌ها، رکود اقتصادی در سال جاری بیشتر شد و در اثر این موضوع برخی کارخانه‌ها تعطیل شده و این وضعیت بر میزان درآمد‌ها و اعتبارات دولت تأثیر گذاشت.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: متأسفانه در اثر رکود اقتصادی، درآمدهای دولت نسبت به پیش بینی‌ها بسیار پایین‌تر محقق شد؛ از این رو در اثر این موضوع بودجه جاری از سوی دستگاه اجرایی کشور پرداخت شد اما اعتبارات بخش عمرانی به طور کامل اختصاص نیافت و در شش ماهه اول سال جاری تنها ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان از بودجه عمرانی محقق شد که این موضوع به رکود دامن زد.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی اقتصاد ما نیمه دولتی است؛ وقتی میزان بودجه عمرانی کم باشد به اقتصاد ضربه می‌زند و به تبع رکود در صنعت، مباحث دیگر نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

لاریجانی با اشاره به کاهش رشد اقتصادی کشور در سال جاری نسبت به سال گذشته تصریح کرد: براساس آمار‌ها رشد اقتصادی کشور در سال گذشته حدود ۳ درصد بود که متأسفانه در سال جاری به علت تشدید رکود این موضوع به صفر رسیده است از این رو رفع این مشکلات و توسعه اقتصادی به یک حرکت بزرگ نیاز دارد.

باید روی آثار جانبی حادثه منا کار کرد

آیت الله العظمی مکارم شیرازی نیز در این دیدار با اشاره به ابعاد مختلف حادثه منا گفت: به طور حتم این رشته سر دراز دارد و این حادثه در نوع خود استثنا بوده است از طرف دیگر این حادثه ابعاد دیگری مانند زدگی مردم از مناسک حج دارد.

این مرجع تقلید ادامه داد: باید روی آثار جانبی حادثه منا کار کرد زیرا در شرایط کنونی یک عده در اثر بروز این موضوع زبانشان دراز شده و در مخالفت با این مناسک صحبت می‌کنند.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که پس از برگشت حاجیان به کشور، میان رجال کشورهای اسلامی یک همبستگی پیدا شده و مطالبه جدی در رابطه با این حادثه صورت گیرد از این رو نباید به هیچ وجه این حادثه و موضوع را‌‌ رها کرد.

ش
کد: 303155