آرشيو خبر صفحه بین الملل داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
هشدار نسبت به وقوع حوادث مشابه مِنا در حج
جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۷
رئیس هلال احمر ایران با اشاره به اینکه سعودی‌ها از ظرفیت نرم افزاری یعنی آموزش‌، مدیریت صحنه و فرماندهی میدانی غافلند، گفت‌: سعودی‌ها از نظر تجهیزات مجهز هستند، اما مدیریت کلان میدانی واحد ندارند، بنابراین وقوع حوادث مشابه مِنا در حج بعید نیست.
پایگاه خبری تحلیلی هم  اندیشی : دکتر سیدامیر محسن ضیائی در جمع مدیران و مسئولان بیمارستان مکه مکرمه با اشاره به بازدید خود از محل حادثه منا همراه با وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم استفاده بیشتر از نیروهای با تجربه در حج ، آموزش را کلید حل مشکلات عملیات‌های بزرگی چون حادثه منا دانست و اظهار کرد: کاملاً مشخص است اگر این شرایط بخواهد در سال‌های بعد نیز اجرا شود، درصد بالایی از وقوع حوادث مشابه خواهد بود.

ضیایی گفت: یک جمعیت زیاد، در یک زمان مشخص و با هدف انجام کار مشترک با شرایط آب و هوایی خاص خود بخود بستر ایجاد یک بحران خواهد بود.

رئیس جمعیت هلال احمر ضعف فرماندهی در عملیات حادثه منا را مشخص دانست و افزود: هر چند سعودی‌ها از نظر تجهیزات و امکانات مجهز هستند، اما ظاهراً در چنین حوادثی مدیریت کلان میدانی واحد ندارند.

غفلت سعودی‌ها در آموزش، مدیریت صحنه و فرماندهی میدانی

ضیایی به مقالات ارائه شده در خصوص افزایش و بهبود زیرساخت‌های عربستان در فرآیند حج اشاره کرد و گفت: نکته مهمی که دولت سعودی از آن غافل شده ظرفیت نرم افزاری است، یعنی آموزش‌ها و مدیریت صحنه و فرماندهی میدانی.

وی گفت: این نوع عملیات‌ها نیروی انسانی می‌خواهد، نیروی انسانی با هزینه و پول ایجاد نمی‌شود بلکه باید از نیروهای کارکشته و مسلط استفاده کرد، اگر هم نیست باید تربیت کرد یا آموزش داد.

ضیایی عنوان کرد: بسیاری از ظرفیت‌های ایجاد شده در بحث حج توسط سعودی‌ها بیشتر از آن است که بتوانند مدیریت کنند.

*در مناسبات بین کشورهای اسلامی و بین المللی به این فاجعه رسیدگی شود

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: وقتی کشوری به این تعداد از زائر ویزا می‌دهد و قبول می‌کند از آنان پذیرایی کند، اعلام اینکه اینگونه اتفاقات خارج از کنترل و یا قضا و قدر بوده قطعاً پذیرفته نیست.

ضیائی با ارزیابی این حادثه از منظر علمی، گفت: در مناسبات بین کشورهای اسلامی و بین المللی به این موضوع باید رسیدگی شود.

وی به این نکته که در حج تنها قسمتی از کار در حوزه اختیار هلال احمر است، اشاره کرد و افزود: نیروهای هلال احمر باید همواره آمادگی لازم را برای مواجهه با سناریوهای مشابه داشته باشند.

ضیایی به تنظیم گزارشات لازم در این خصوص نیز پرداخت و گفت: در این گزارشات پیشنهاداتی در قالب‌های مشخص باید به دستگاه‌های ذیربط داده شود.

*کاهش ریسک حوادث تنها با آموزش امکان پذیر است

ضیایی به مراحل حادثه اشاره کرد و گفت: هر حادثه ای دارای سه فاز قبل از حادثه یا همان کاهش ریسک، حین عملیات و ریکاوری است و کاهش ریسک را تنها با آموزش‌های بیشتر و کیفی تر می‌توان انجام داد.

به گزارش هلال احمر، ضیایی آموزش مواجهه با بحران و خطرات حضور در اجتماعات را کاهش دهنده تلفات دانست و افزود: تجربه در اینجا حرف اول را می‌زند.

وی تاکید کرد: هدف مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر خدمت خالصانه و عاشقانه به ضیوف الرحمن است .

*افزایش سهم پزشکان با تجربه در سال بعد

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه امسال تنها ۳۰ درصد از کادر پزشکی مُحرم بودند، گفت: در سال‌های بعد نیروهای با تجربه حتی از این هم بیشتر شوند.

وی با بیان اینکه تعداد زیادی از پزشکان و کادر درمانی پس از حادثه فرصت رفتن به مسجد الحرام را هم نداشتند، گفت: هر چند حضور در مسجد الحرام و مسجدالنبی هر ساعت و دقیقه و ثانیه اش ارزش دارد ولی باور کنید برابر روایت نقل شده از امام جعفر صادق (ع) خدمت شما در بیمارستان به زائران کم از حضور در مسجد الحرام نیست.

ضیائی در خاتمه با اشاره به اینکه خدمت شما، خدمت بزرگی است و اجر بسیاری دارد، خاطرنشان کرد: هر عملیات و اقدام شما می‌بایستی قابلیت مستندسازی، انتشار و تولید علم به جهت انتقال به آیندگان را داشته باشد.

ش
کد: 303158