آرشيو خبر صفحه بین الملل داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
مشاجره دیپلماتیک عراقچى باوزیرخارجه عربستان
جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۸
معاون وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به ادعاى وزیر خارجه عربستان مبنى بر سیاسى شدن واقعه منا، گفت: ایران به دنبال سیاسی کردن این حادثه نیست؛ بلکه مسئولیت‌پذیری و شفافیت در این حادثه را خواستار است.
مشاجره دیپلماتیک عراقچى باوزیرخارجه عربستان
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی: به نقل از صدا و سیما، وزیران امور خارجه عضو سازمان همکاری های اسلامی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کردند.

این نشست با هدف اعتراض به اقدامات تحریک‌آمیز رژیم صهیونیستی در حمله به مسجدالاقصی و تلاش در تغییر هویت اسلامی آن صورت گرفت.

در این نشست همچنین قطعنامه‌‌ وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در حمایت از فلسطین صادر شد.

معاون حقوقی و امور بین‌المللی وزارت امور خارجه کشورمان که ریاست هیئت ایرانی را در این نشست برعهده داشت، در واکنش به سخنان وزیر خارجه عربستان که در این جلسه از سیاسی شدن حادثه مکه انتقاد کرده بود، ضمن ابراز تسلیت به جهان اسلام خطاب به وزیر امور خارجه عربستان گفت: در این حادثه تاسف‌آور جان هزاران نفر از حجاج از دست رفته است که ۴۶۴ نفر از آنها ایرانی بوده‌اند.

سید عباس عراقچى افزود: پس از گذشت هشت روز از این حادثه، نزدیک به ۲۰۰ نفر از حجاج ایرانی همچنان مفقود هستند و اطلاعاتی در مورد سرنوشت آنها در اختیار خانواده‌هایشان قرار نگرفته است و متاسفانه احتمال می‌رود که همگی کشته شده باشند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال سیاسی کردن این حادثه نبوده و نیست، بلکه مسئولیت‌پذیری و شفافیت کامل در مورد این حادثه را خواستار است.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما مى‌خواهیم عربستان با قبول مسئولیت خود و عمل به تبعات این مسئولیت، اقدامات لازم را برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی در آینده اتخاذ کند.

الجبیر: از حادثه درس گرفته ایم/ قصورکنندگان مجازات خواهند شد

عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان نیز در پاسخ اظهار داشت: ما نیز در پی شفافیت و تحقیق و بررسی موضوع هستیم و کسانی که قصور کرده‌اند، قطعا به مجازات خواهند رسید.

این مقام سعودى مدعى شد: ما درس‌های خود را از این حادثه گرفته‌ایم و همه ترتیبات لازم را برای جلوگیرى از تکرار چنین فجایعی در آینده بکار خواهیم گرفت

ش
کد: 303175