آرشيو خبر صفحه بین الملل داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
عربستان مسئولیت فاجعه مِنا را بپذیرد
جمعه ۱۰ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۹
نماینده ولی فقیه در خوزستان با اشاره به ضرورت تجلیل از حجاج جان‌باخته در حادثه منا تأکید کرد: همگی باید خود را آماده کنیم تا تجلیل خوب و باشکوه از عزیزانمان داشته باشیم و به‌نوعی نسبت به آن جان‌باختگان و هموطنانمان ادای دین کرده باشیم.
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی:  آیت‌الله سیدمحمدعلی موسوی جزایری امروز در خطبه‌های آئین عبادی سیاسی نماز جمعه اهواز اظهار داشت: فاجعه دردناک و خونین مِنا، ظلم آشکاری بود که آل‌سعود بر فرزندان کشورهای اسلامی روا داشت و قطعاً عمل آن‌ها محکوم است. مطالبه ما از حکام عربستان، پذیرش مسئولیت و انجام آن به‌عنوان وظیفه ذاتی‌شان است.

وی با اشاره به آیات قرآن‌کریم که خانه کعبه را محلی امن برای مردم معرفی می‌کند، تأکید کرد: خداوند در آیه ۱۲۵ سوره بقره و آیات ۹۶ و ۹۷ سوره آل عمران و در سوره‌های قصص و ابراهیم، به‌صراحت ضیوف الرحمان و میهمانان الهی را در خانه خدا در امن و امان تشریح می‌کند.

نماینده ولی فقیه در خوزستان با اشاره به تأکید خداوند بر امنیت همه موجودات در حرم الهی مکه، گفت: براساس این آیات و روایات منا، عرفات و مشعر و همچنین سایر نقاط مورد زیارت حجاج جزو حرم است و باید در امنیت کامل باشند.

وی گفت: همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند حکومت عربستان به وظایف خود در زمینه حجاج و جان‌باختگان عمل نمی‌کند و بنا بر بیانات مقام معظم رهبری، بی‌احترامی آل سعود به حجاج و بدن‌های مطهر آنان عکس‌العمل خشن و سخت ایران را در پی خواهد داشت.

آیت‌الله موسوی جزایری ادامه داد: ما تاکنون با ادب اسلامی و خویشتن‌داری رفتار کرده‌ایم ولی اعمال ناپسند و عدم انتقال جان‌باختگان غیرقابل تحمل است.

وی با تصریح بر ضرورت تجلیل از حجاج جان‌باخته در حادثه مِنا تأکید کرد: همگی باید خود را آماده کنیم تا تجلیل خوب و باشکوه از عزیزانمان داشته باشیم و به‌نوعی نسبت به آن جان‌باختگان و هموطنانمان ادای دین کرده باشیم.

نماینده‌ ولی فقیه در خوزستان در بخش دیگری از سخنانش به عظمت روز غدیر اشاره کرد و گفت: در روایات این عید عیدالله الاکبر تعبیر شده و نشان‌دهنده آن است که عید غدیر افضل اعیاد است. دلیل اینکه گفته می‌شود، "غدیر" بزرگترین عید بوده، این است که در قرآن آمده است که این روز روز تکمیل دین و اتمام نعمت الهی است.

آیت‌الله موسوی‌جزایری همچنین به مراسم عمامه‌گذاری ۵۰ طلبه اهوازی در مصلا اشاره کرد و گفت: امسال بیش از ۲۲۰ نفر از طلاب خوزستانی به لباس روحانیت ملبس شدند؛ امروز حوزه علمیه خوزستان پس از حوزه‌های مشهد و قم یکی از حوزه‌های بزرگ علمی در کشور است که وجود چنین حوزه عظیم و طلاب پرتعداد، نعمتی مهم برای مردم خوزستان است.

ش
کد: 303194