آرشيو خبر صفحه بین الملل داخلی
امتیاز مثبت 
۰
 
Share/Save/Bookmark
هشدار بلر به قذافی
شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۴۰
ایمیل‌های تازه منتشر شده هیلاری کلینتون نشان می‌دهد نخست‌وزیر اسبق انگلستان به قذافی هشدار داده بود در محلی امن پنهان شود.
هشدار بلر به قذافی
پایگاه خبری تحلیلی هم اندیشی:  انتشار بخش تازه‌ای از ایمیل‌های هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا، عمق روابط «تونی بلر» نخست‌وزیر سابق انگلیس با «معمر قذافی» دیکتاتور مخلوع لیبی را مشخص کرده است.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، یکی از ایمیل‌ها که بر اساس قانون آزادی اطلاعات منتشر شده، نشان می‌دهد که بلر در روزهای اوج گرفتن اعتراضات در لیبی، به قذافی هشدار داده بود که هرچه زودتر جایی برای مخفی شدن بیابد.

انگلستان در زمان بلر از جمله نزدیک‌ترین کشورها با رژیم قذافی بود و قراردادهای متعددی تسلیحاتی، نظامی و اطلاعاتی با لیبی به امضا رسانده بود.

بر اساس یکی از ایمیل‌‌ها که از سوی «کاترین ریمر» رئیس بخش راهبرد دولت بلر برای «جیک سالیوان» مشاور وقت کلینتون ارسال شده، بلر در سال 2011 به قذافی گفته است: «اگر جای امنی سراغ داری، باید به آنجا بروی، چراکه اگر این اتفاق نیافتد و تغیری رخ ندهد، اوضاع به شکل مسالمت آمیزی پایان نمی‌یابد.»

وی در ادامه در اظهاراتی که نشان می‌دهد غرب به دنبال هدایت اعتراضات در جهان عرب بوده است، گفته بود: «روند تغییر می‌تواند مدیریت شود و ما باید راهی برای مدیریت آن بیابیم.»

با این حال، قذافی توصیه‌های دوست صمیمی خود را نادیده گرفته و همچنان به تلاش برای حفظ قدرت ادامه داد. وی نهایتا اکتبر سال 2011 به دست معترضان در شهر سرت لیبی کشته شد.
م

منبع : فارس
کد: 303248